Luty w ogrodzie - ostatni dzwonek przed nadejściem wiosny!

Luty, choć małymi krokami zaczyna wprowadzać nas w cieplejszy nastrój, wciąż pozostaje zimnym miesiącem. Meteorolodzy obserwują rosnącą z roku na rok średnią temperaturę, a my coraz szybciej nadchodzącą wiosnę. Warto także wiedzieć, że od 1 do 28 lutego dzień wydłuża się aż o 2 godziny! Co to oznacza dla miłośników ogrodnictwa i uprawy roślin? Luty to najlepszy czas, aby na dobre rozpocząć przygotowania do kolejnego, zielonego sezonu. Zadbaj odpowiednio o swój ogród w lutym. To ostatni dzwonek, aby przygotować się do nadchodzącej wiosny.
Jak zadbać o ogród w lutym?
- Najważniejsze zadanie w ogrodzie w lutym, czyli ochrona
- Śnieg w lutym? Co robić?
- Przytnij żywopłot i krzewy
- Pozbądź się szkodników z ogrodu
- Wysiej wybrane rośliny w lutym
- Co jeszcze można robić w lutym w ogrodzie?
- Jak zaplanować prace w ogrodzie w lutym?
- Twój ogród w lutym – podsumowanie
Najważniejsze zadanie w ogrodzie w lutym, czyli ochrona
Luty to miesiąc kapryśny – dziś może świecić słońce, a jutro przyjdą przymrozki. Jeszcze nie czas, aby zdejmować z roślin osłonki z agrowłókniny. Zamiast je usuwać, sprawdź ich stan i w razie potrzeby uzupełnij powstałe w wyniku działalności kapryśnej pogody braki. Agrowłóknina to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w ogrodzie. Swoją dużą popularnością cieszy się między innymi dzięki uniwersalności. Może być bowiem stosowany zarówno zimą, jako ochrona, jak i termoizolacja roślin oraz latem jako wyściółka pod nasadzenia. Produkt jest niezwykle wytrzymały, dlatego tak wielu ogrodników wykorzystuje go podczas prac sezonowych. Zamiast klasycznego produktu, postaw również na dużo wygodniejszą opcję, jaką są kapturki z agrowłókniny. Te przygotowane zostały w różnych rozmiarach. Ze względu na wygodny kształt worków, wystarczy naciągnąć produkt na krzew lub niewielkie drzewo niczym worek. Dzięki temu osłona poszczególnych elementów ogrodu zajmie ci kilka minut. Bądź zapobiegawczy i ochraniaj swoje rośliny przed nagłymi powrotami zimy, a oszczędzisz im chorób – dzięki temu na wiosnę podziękują Ci szybszym wzrostem i pełniejszym kwitnieniem.
Śnieg w lutym? Co robić?
Jeżeli tegoroczny luty obfituje w opady śniegu, nie zapominaj o tym, że podobnie jak w poprzednich miesiącach warto zrzucać powstałe na krzewach i drzewach śnieżne czapy. Regularne zrzucanie śniegu za pomocą miotły lub innego długiego narzędzia ochroni Twoje rośliny przed złamaniami i uszkodzeniami. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych pędów. Staraj się unikać soli na swoich podjazdach, ta może niekorzystnie wpływać na znajdującą się nieopodal glebę. Jeżeli Twoja posesja wymaga posypania dróg dojazdowych i chodników wykorzystaj w tym celu piasek. Z pewnością będzie to dużo lepsze rozwiązanie, szczególnie dla sąsiadującej z alejkami roślinności.
Przytnij żywopłot i krzewy
Za oknem coraz cieplej, a ptaki zaczynają wyśpiewywać radosne, wiosenne piosenki? Jeżeli w lutym zrobi się ciepło, warto przyciąć iglaste żywopłoty, zanim jeszcze wypuszczą młode pędy. Dzięki takim zabiegom z łatwością ukształtujesz roślinę według swojego pomysłu i pobudzisz ją do wzrostu. Oprócz iglaków możesz przyciąć także krzewy owocowe oraz krzewy ozdobne, które kwitną późną wiosną lub latem. To właśnie dlatego zaopatrz się we właściwe narzędzia ogrodnicze, które pomogą Ci podczas wykonywania poszczególnych prac.
Pozbądź się szkodników z ogrodu
Skoro jesteśmy przy krzewach i drzewach, pochyl się nad nimi nieco dłużej. Zwróć uwagę, czy ich korzenie i kora nie jest skrupulatnie pałaszowana przez okoliczne zające, nornice i karczowniki. Jeżeli zwierzęta zapałały nadmierną sympatią do korzeni Twoich drzewek, możesz odstraszyć je za pomocą odpowiednich produktów, dostępnych w sklepach internetowych. Twoją szczególną uwagę powinny zwrócić osłonki na drzewa. Te skutecznie mogą ochraniać poszczególne nasadzenia przed szkodnikami, jednocześnie nie wyrządzając zwierzętom krzywdy.
Wysiej wybrane rośliny w lutym
Zastanawiasz się co zasiać w lutym w ogrodzie? Nic w tym dziwnego, w końcu to jeszcze zima, więc naturalnie, że w Twojej głowie mogą pojawić się wątpliwości. Luty to także dobry moment na wysiewanie niektórych gatunków roślin, w szczególności tych, które wzrastają w niskich temperaturach. Jeżeli marzysz o kolorowym ogrodzie, zacznij od wysiewania roślin w domowym zaciszu, tak by trzymać je na parapecie i na półkach w domu. To dobry czas, aby zasiać takie kwiaty jak aster chiński, lwia paszcza, lobelia przylądkowa czy begonia stale kwitnąca. Kiedy nadejdzie prawdziwa wiosna, będziesz mógł przesadzić je w wybrane miejsce w ogrodzie. Z pewnością w trakcie sadzenia przydadzą się odpowiednie donice ogrodowe i mniejsze doniczki. Wybrane rośliny możesz zasadzić w docelowe naczynia, które finalnie ustawisz w wyznaczonych miejscach działki.
Co jeszcze można robić w lutym w ogrodzie?
Jeżeli w Twoim ogrodzie nie brakuje traw i roślin ozdobnych, w lutym warto usunąć stare, zżółkłe i uszkodzone pędy. Zrób to w czasie ciepłego, lutowego dnia, a zrobisz miejsce na nowe, młode listki. Jeżeli będziesz z tym zwlekać, usuwanie starych pędów spomiędzy nowych liści będzie znacznie trudniejsze i może się skończyć uszkodzeniem zdrowej części rośliny. Lubisz świeże zioła? Zasiej je na parapecie swojej kuchni! Wykorzystaj w tym celu specjalnie przygotowane, ekologiczne donice. Te z powodzeniem znajdziesz w sklepie internetowym. Wśród oferowanych propozycji znajdują się doniczki torfowe, które w ogrodzie sprawdzą się idealnie. Możesz również skorzystać z biodegradowalnych odpadów, które znajdziesz w swoim domu, np. ze skorupek jajek lub wydrążonej skórki pomarańczy – włożone do ziemi w Twoim ogrodzie ulegną biodegradacji i uzupełnią skład podłoża o niezbędne minerały.
Jak zaplanować prace w ogrodzie w lutym?
Luty to doskonały miesiąc, aby dokładnie zaplanować prace w Twoim ogrodzie i zorganizować się do wymagającej wiosny. Przede wszystkim zadbaj o porządki i dokładnie uporządkuj swoją działkę. Jeśli planujesz wykonać nowe nasadzenia, końcówka zimy jest idealnym czasem, aby przygotować roślinność w domowym kąciku. Zaopatrz się w niewielkie donice, w których przygotujesz zioła i kwiaty. Te spokojnie będą mogły wzrastać, by w odpowiednim okresie przesadzić je wprost do ziemi ogrodowej lub uprzednio przygotowanej donicy. Nie zapomnij również o bielonych drzewach. Skoro ich stan sprawdzałeś na początku roku, zrób to ponownie. Liczne opady mogły zmyć grubą warstwę farby, to idealny moment, aby ją uzupełnić i zabezpieczyć poszczególne nasadzenia.
Twój ogród w lutym – podsumowanie
Choć niektórym może się wydawać, że luty to martwy sezon, troskliwy ogrodnik wie, że musi dbać o swoje rośliny przez cały rok. Drugi miesiąc roku to ostatni dzwonek przed wiosną, dlatego warto przyjrzeć się kondycji krzewów i drzew zasadzonych w poprzednich sezonach, a nawet zacząć siać rośliny, o które chciałbyś wzbogacić swój ogrodowy ekosystem. Miej na uwadze nie tylko porządki i przygotowania. Sprawdź dokładnie stan sadu owocowego oraz warzywnika. Niektóre grządki z pewnością będą wymagać poszczególnych prac. Ogród wymaga troski przez cały rok, dlatego nie odpuszczaj ani jednego miesiąca. To pozwoli Ci na zachowanie pięknej zieleni i uzyskanie dorodnych upraw w sezonie wysokim.