Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Magazynowanie wody deszczowej – to się opłaca!

2018-10-19
Magazynowanie wody deszczowej – to się opłaca!

Szacuje się, że około 90% używanej przez nas na co dzień wody nie ma zastosowania spożywczego. Wykorzystujemy ją za to do podlewania, prania, sprzątania czy spłukiwania toalet. Zapewniamy, że świetnie w takiej roli sprawdzi się także woda pochodząca z opadów atmosferycznych. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą magazynowanie i wykorzystywanie deszczówki? Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Dla wszystkich ogrodników najważniejszą informacją będzie zapewne fakt, że deszczówka przyda się zwłaszcza do nawadniania roślin. Jest to woda „miękka”, a więc nie zawiera ona wapnia i magnezu, które mogą tworzyć nieestetyczny biały osad dookoła roślin.

podlewanie ogrodu woda deszczowa

Co więcej, ma ona niskie pH, dzięki czemu świetnie nadaje się do podlewania wszystkich gatunków – nawet tych kwasolubnych. Nie zawiera ona szkodliwych związków, które są dodawane do wody kranowej (chloru, fluoru). Ponadto deszczówka jest odpowiednio napowietrzona, a jej temperatura jest zbliżona do temperatury otoczenia. To nie wszystkie zastosowania wody deszczowej – z powodzeniem można jej używać także do mycia samochodu czy elewacji. Można z niej korzystać także w domu, na przykład do spłukiwania toalety czy prania – musi być ona wtedy jednak dokładnie oczyszczona.

Pamiętaj, aby nie używać deszczówki do celów konsumpcyjnych!

Deszczówka – dlaczego warto ją magazynować?

Na to pytanie po części opowiada powyższy akapit, ale sądzimy, że warto dodatkowo podkreślić pewne zalety magazynowania wody deszczowej. Pierwszą z nich jest oszczędność pieniędzy – wykorzystywanie deszczówki z oczywistych względów przyczynia się do zmniejszenia rachunków za zużycie wody. Co więcej, takie rozwiązanie jest też wyrazem troski o dobro naszej planety, a więc z całą pewnością powinny się nim zainteresować osoby, którym bliskie są ekologiczne ideały.

opady deszczu zbiornik na deszczowke

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Tak naprawdę wodę deszczową można magazynować w zwykłej beczce, ale dużo lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w profesjonalny zbiornik. Pozwoli to na efektywne gromadzenie i wykorzystywanie deszczówki spływającej z dachów – zbiorniki można w łatwy sposób połączyć z rynną lub wężem ogrodowym. Co więcej, takie urządzenia cechuje estetyczny wygląd, dzięki czemu idealnie wpiszą się w każdą ogrodową aranżację. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • Najważniejszym kryterium podczas wyboru odpowiedniego zbiornika na deszczówkę powinna być jego pojemność, uzależniona od ilości wody, jaką będziesz w stanie zgromadzić. Najłatwiej to oszacować, zaglądając do danych stacji meteorologicznych w konkretnym regionie i sprawdzając średnią wartość opadów na tym terenie.
  • Zwróć również uwagę na to, aby zbiornik był wyposażony w pokrywę, dzięki której do wody nie przedostaną się liście i inne zanieczyszczenia. Będzie to skuteczne zabezpieczenie również przed ciekawskimi dziećmi oraz zwierzakami domowymi, które mogłyby do niego wpaść.
  • Upewnij się, że do zbiornika dołączone są akcesoria, które umożliwiają jego podłączenie do rynny, bądź zaopatrz się dodatkowo w takie elementy.
  • Zbiornik na deszczówkę nie może być przeźroczysty! Do wody nie powinno docierać światło i nie powinna się ona nagrzewać.
  • Nie sprawdzą się także zbiorniki wykonane z metalu – gromadzona w nich woda szybko doprowadzi do rozwoju korozji.
zbiornik na deszczowke aquacan

Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą zbiorników na deszczówkę i akcesoriów, które umożliwią ich sprawną instalację w Twoim ogrodzie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, czyli gdzie umieścić zbiornik?

Zbiorniki na deszczówkę najlepiej umieścić tuż obok rynien, co pozwoli na wygodne wykorzystywanie wody do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Co ważne, dach, po którym spływa woda deszczowa, powinien być odpowiednio stromy – najlepiej sprawdzą się więc te jedno- i dwuspadowe. Warto także pamiętać, że kluczowe znaczenie dla jakości wody ma tworzywo, z którego został on wykonany – nie powinno gromadzić się na nim zbyt wiele zanieczyszczeń. Optymalnym pokryciem dachu będzie tradycyjna dachówka lub łupek. Zwróć również uwagę na to, aby zbiornik znalazł się w zaciemnionym miejscu, dzięki czemu nie rozwiną się w nim glony.

rynna na dachu

Podsumowanie

Wykorzystywanie wody deszczowej to rozwiązanie, które nie ma praktycznie żadnych wad. Przyczynia się ono do zmniejszenia wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa i świadczy o poszanowaniu dla środowiska. Wprowadzenie go w życie nie jest trudne – najważniejszym krokiem jest zakup odpowiedniego zbiornika na deszczówkę.

W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do dyspozycji.

 

pixel