Maj w ogrodzie: wiosenne prace w ogrodzie

Maj to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Jest to czas, gdy już na dobre kończą się przymrozki, a zimowa aura odchodzi w zapomnienie. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz i sprawia, że chętniej wykonujemy wszelkie prace w ogrodzie – tych jest niemało. Zastanawiasz się, jakie prace ogrodowe należy wykonać, aby właściwie zadbać o ogród w maju? Jakie rośliny sadzić? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jak zadbać o ogród w maju?
- Prace grodowe w maju — na co uważać?
- Jak dbać o trawnik w maju?
- Co sadzić w maju?
- Chroń swoje rośliny!
- Zadbaj o oczko wodne
- Jak zaplanować prace ogrodowe w maju?
- Twój ogród w maju – podsumowanie
Prace ogrodowe w maju — na co uważać?
Mniej więcej w połowie maja do Polski napływa zimne powietrze, które często przynosi ze sobą nawet przymrozki. Określenie zimni ogrodnicy jest związane z patronami poszczególnych dni: 12 maja – św. Pankracy, 13. – św. Serwacy, 14. – św. Bonifacy, a 15. – św. Zofia (zimna Zośka). Każdy właściciel ogrodu powinien na ten okres, dobrze się przygotować. I choć większość roślin posianych wczesną wiosną jest odporna na wahania temperatury i przymrozki, warto zatroszczyć się o te delikatniejsze. Gdy pogoda rzeczywiście jest nieznośna, wrażliwe rośliny (np. młode drzewka, które dopiero co wypuściły liście) możesz dodatkowo okryć. W tym celu idealnie sprawdzi się agrowłóknina wiosenna biała lub folia bąbelkowa. Dlaczego akurat ta? Agrowłókniny dostępne na rynku mają różne grubości, to po ich kątem warto dopasować produkt do pory roku. Ze względu na nieco bardziej wzmocnioną strukturę, biała agrowłóknina lub folia doskonale sprawdzi się, kiedy temperatury na dworze znacząco spadną. Na pocieszenie wspomnimy, że zimni ogrodnicy to ostatnie chłodne dni w roku – po zimnej Zośce, czyli po 15 maja, sytuacja zazwyczaj ulega znacznej poprawie. W drugiej połowie maja możesz więc spokojnie rozpocząć zasiewanie roślin ciepłolubnych oraz umieścić w gruncie te, które już zdążyły zakwitnąć.
Jak dbać o trawnik w maju?
Regenerację trawnika radzimy przeprowadzać w kwietniu, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych nawet w marcu. W maju nie można jednak zapominać o jego właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym nawadnianiu i nawożeniu trawnika. Wśród podstawowych majowych prac ogrodowych należy wymienić także koszenie trawy, które powinno odbywać się minimum raz na tydzień. Pamiętaj, aby nie skracać trawnika zbyt radykalnie (czyli poniżej 2 cm) – bardzo krótka trawa szybciej wysycha i jest wrażliwa na deptanie. Nie możesz zapominać także o usuwaniu zanieczyszczeń i chwastów, do czego przydadzą się wysokiej jakości nożyce do trawy, które dodatkowo wspomogą pielęgnację trawnika w trudno dostępnych miejscach. Czy wiesz, jak dodatkowo możesz wspomóc wzrost trawnika i zadbać o jego naturalne piękno? Przydadzą się do tego odpowiednie akcesoria. Spulchniacze gleby nieco rozluźnią zbite kawały i ułatwią wyciąganie poszczególnych chwastów. Walce do trawy pomogą natomiast wyrównać powierzchnie i zniwelować widoczne ubytki w poroście. Zastosuj je podczas cyklicznej pielęgnacji, dzięki czemu twój trawnik będzie prezentować się okazale.
Co sadzić w maju?
Z pewnością po okresie zimowym i rozpoczęciu wiosny masz dokładny plan, jakie prace wykonasz w ogrodzie. To idealny moment, abyś wyjął zakupione wcześniej nasiona. W pierwszej połowie maja możesz posadzić bratki, aksamitki oraz werbeny. To także odpowiedni moment na zasianie groszku pachnącego, słoneczników i nagietków. Wyżej pisaliśmy o tym, że druga połowa maja to czas zasiewu roślin ciepłolubnych. Dlatego możesz wtedy bez obaw umieszczać w gruncie rośliny z rozsad – chociażby pomidory, ogórki, paprykę. Po zimnych ogrodnikach przychodzi pora na zasianie delikatnych kwiatów: begonii, żeniszka meksykańskiego, cynii, gazanii czy szarłatu. Druga połowa maja to również właściwy czas na zasianie niektórych warzyw i ziół: odmian rzodkiewki, buraków ćwikłowych, marchwi, fasoli, kukurydzy, dyni, cukinii, kabaczków, bazylii, rozmarynu, pietruszki naciowej i wielu innych. Pamiętaj, że maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków, które mogą ozdabiać zarówno Twój ogród, jak i taras.
Chroń swoje rośliny!
Wiosną przyroda budzi się do życia. Z zimowego letargu wybudzają się również szkodniki, które ze wzmożoną siłą atakują rośliny. Najlepszą ochroną przed ich atakami są naturalne środki do opryskiwania, które skutecznie odstraszą potencjalnych intruzów. Częste opady deszczu w maju mogą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Aby nie dopuścić do realizacji tego przykrego scenariusza, należy po każdym przycinaniu lub zbiorze usuwać resztki roślin. Dodatkową ochronę zapewnią stosowane środki do ochrony roślin. Te zawierają substancje grzybobójcze, które dodatkowo wspierają ich kondycje i eliminują poszczególne choroby. Pamiętaj — lepiej zapobiegać niż leczyć!
Zadbaj o oczko wodne
W maju zazwyczaj stabilizuje się temperatura wody w przydomowych akwenach. Jeśli wynosi ona minimum 10 stopni, można umieścić w oczku wodnym sprzęt (filtr oraz pompę), który dotychczas przechowywany był w ciepłych pomieszczeniach. Wcześniej należy oczywiście zdjąć siatkę ochronną i w sposób mechaniczny oczyścić oczko z zanieczyszczeń i glonów. Siatki na oczka wodne, to doskonały sposób zabezpieczenia akwenu przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami (w tym liśćmi i innymi odpadami). Ze względu na maskujący, zielony kolor jest niewidoczna dla ptactwa. W drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, możesz umieścić w swoim akwenie rośliny tropikalne (hiacynty wodne, pistie). A jeśli oczko wodne nie ozdabia jeszcze Twojego ogrodu, maj to świetna pora na jego założenie.
Jak zaplanować prace ogrodowe w maju?
Maj w ogrodzie to czas, który łączy w sobie porządkowanie, odkrywanie kolejnej roślinności i wysiew poszczególnych nasion. Wybierz te, które zdecydowanie lepiej adaptują się w nieco cieplejszych warunkach. Chcąc dobrze przygotować się do poszczególnych zadań dobrze, abyś zadbał o sprzęt i przygotował poszczególne akcesoria, które ułatwią Ci pracę. Zastanów się nad tym, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i już wcześniej wyjmij je ze schowka lub w razie konieczności kup nowe. Pielęgnacja działki wiosną to nie tylko rośliny, krzewy i wysiany trawnik. Jeżeli na Twoim terenie znajduje się oczko wodne, to idealny moment, aby je oczyścić i dołożyć kolejne rośliny, które stworzą niebywałą aranżację. Wykorzystaj cieplejsze dni do poszczególnych prac. Zapewniamy, będą one dużo przyjemniejsze niż te wykonywane w okresie zimowym.
Twój ogród w maju – podsumowanie
Ogród w maju tętni życiem. W tym okresie chyba najwyraźniej widać efekty wcześniejszych wysiłków – trawa jest zielona, kwitną kwiaty, krzewy i drzewa, a rośliny uprawne wydają pierwsze plony. Takie widoki bez wątpienia są natchnieniem do dalszych starań o jeszcze piękniejszy ogród. Dodatkową inspiracją niech będzie fakt, że jeżeli będziesz sumiennie wykonywać wszystkie opisane powyżej prace, efekty z roku na rok będą coraz lepsze! Nie odpuszczaj i zadbaj o każdy, nawet najmniejszy element. Pamiętaj, że mimo wyższej temperatury, w maju zdarzają się zawahania pogodowe. Miej w zanadrzu odpowiednie produkty, które w razie potrzeby wykorzystasz do okrycia delikatniejszych nasadzeń.