Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Maj w ogrodzie: wiosenne prace w ogrodzie

2018-05-17
Maj w ogrodzie: wiosenne prace w ogrodzie

Maj to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Jest to czas, gdy już na dobre kończą się przymrozki, a zimowa aura odchodzi w zapomnienie. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz i sprawia, że chętniej wykonujemy wszelkie prace w ogrodzie – tych jest niemało. Zastanawiasz się, jakie prace ogrodowe należy wykonać w maju? Jakie rośliny sadzić? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Uważaj na zimnych ogrodników!

Mniej więcej w połowie maja do Polski napływa zimne powietrze, które często przynosi ze sobą nawet przymrozki. Określenie zimni ogrodnicy jest związane z patronami poszczególnych dni: 12 maja – św. Pankracy, 13. – św. Serwacy, 14. – św. Bonifacy, a 15. – św. Zofia (zimna Zośka). Każdy właściciel ogrodu powinien się na ten okres dobrze przygotować. I choć większość roślin posianych wczesną wiosną jest odporna na wahania temperatury i przymrozki, warto zatroszczyć się o te delikatniejsze. Gdy pogoda rzeczywiście jest nieznośna, wrażliwe rośliny (np. młode drzewka, które dopiero co wypuściły liście) możesz okryć za pomocą białej agrowłókniny lub folii z bąbelkami.

maj w ogrodzie

Na pocieszenie wspomnimy, że zimni ogrodnicy to ostatnie chłodne dni w roku – po zimnej Zośce, czyli po 15 kwietnia, sytuacja zazwyczaj ulega znacznej poprawie. W drugiej połowie maja możesz więc spokojnie rozpocząć zasiewanie roślin ciepłolubnych oraz umieścić w gruncie te, które już zdążyły zakwitnąć.

Jak dbać o trawnik w maju?

Regenerację trawnika radzimy przeprowadzać w kwietniu, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych nawet w marcu. W maju nie można jednak zapominać o jego właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym nawadnianiu i nawożeniu trawnika. Wśród podstawowych majowych prac ogrodowych należy wymienić także nie trawy, które powinno odbywać się minimum raz na tydzień. Pamiętaj, aby nie skracać trawnika zbyt radykalnie (czyli poniżej 2 cm) – bardzo krótka trawa szybciej wysycha i jest wrażliwa na deptanie. Nie możesz zapominać także o usuwaniu zanieczyszczeń i chwastów, do czego przydadzą się wysokiej jakości nożyce do trawy, które dodatkowo wspomogą pielęgnację trawnika w trudno dostępnych miejscach.

koszenie trawy

Co sadzić w maju?

W pierwszej połowie maja możesz posadzić bratki, aksamitki oraz werbeny. To także odpowiedni moment na zasianie groszku pachnącego, słoneczników i nagietków. Wyżej pisaliśmy o tym, że druga połowa maja to czas zasiewu roślin ciepłolubnych. Dlatego możesz wtedy bez obaw umieszczać w gruncie rośliny z rozsad – chociażby pomidory, ogórki, paprykę. Po zimnych ogrodnikach przychodzi pora na zasianie delikatnych kwiatów: begonii, żeniszka meksykańskiego, cynii, gazanii czy szarłatu. Druga połowa maja to również właściwy czas na zasianie niektórych warzyw i ziół: odmian rzodkiewki, buraków ćwikłowych, marchwi, fasoli, kukurydzy, dyni, cukinii, kabaczków, bazylii, rozmarynu, pietruszki naciowej i wielu innych. Pamiętaj, że maj to najlepsza pora na sadzenie iglaków, które mogą ozdabiać zarówno Twój ogród, jak i taras.

Maj – czas na aranżację balkonu i tarasu

W maju roślinność na dobre zadomawia się w ogrodach, zadbaj więc o to, aby pojawiła się także na Twoim balkonie lub tarasie. Po 15 maja możesz spokojnie wynieść na świeże powietrze rośliny uprawiane w pojemnikach. To również świetny czas na zasadzenie nowych kwiatów doniczkowych (na przykład surfinii, pelargonii, begonii czy fuksji), które wkrótce ozdobią Twój dom. Balkon oraz taras stwarzają dobre warunki do uprawy ziół (bazylii, mięty czy pietruszki naciowej). Musisz tylko pamiętać, aby doniczki z nimi umieścić w nasłonecznionym miejscu.

Nie zapominaj o ochronie roślin!

Wiosną przyroda budzi się do życia. Z zimowego letargu wybudzają się również szkodniki, które ze wzmożoną siłą atakują rośliny. Najlepszą ochroną przed ich atakami są naturalne środki do opryskiwania, które skutecznie odstraszą potencjalnych intruzów. Częste opady deszczu w maju mogą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Aby nie dopuścić do realizacji tego przykrego scenariusza, należy po każdym przycinaniu lub zbiorze usuwać resztki roślin. Dodatkową ochronę zapewni stosowanie środka grzybobójczego. Pamiętaj - lepiej zapobiegać niż leczyć!

ochrona roslin

Pielęgnacja oczka wodnego

W maju zazwyczaj stabilizuje się temperatura wody w przydomowych akwenach. Jeśli wynosi ona minimum 10 stopni, można umieścić w oczku wodnym sprzęt (filtr oraz pompę), który dotychczas przechowywany był w ciepłych pomieszczeniach. Wcześniej należy oczywiście zdjąć siatkę ochronną i w sposób mechaniczny oczyścić oczko z zanieczyszczeń i glonów. W drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, możesz umieścić w swoim akwenie rośliny tropikalne (hiacynty wodne, pistie). A jeśli oczko wodne nie ozdabia jeszcze Twojego ogrodu, maj to świetna pora na jego założenie.

oczko wodne w ogrodzie

Maj w ogrodzie: ciężka praca, ale także ogromna satysfakcja

Ogród w maju tętni życiem. W tym okresie chyba najwyraźniej widać efekty wcześniejszych wysiłków – trawa jest zielona, kwitną kwiaty, krzewy i drzewa, a rośliny uprawne wydają pierwsze plony. Takie widoki bez wątpienia są natchnieniem do dalszych starań o jeszcze piękniejszy ogród. Dodatkową inspiracją niech będzie fakt, że jeżeli będziesz sumiennie wykonywać wszystkie opisane powyżej prace, efekty z roku na rok będą coraz lepsze!

podlewanie roslin

pixel