Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Marzec w ogrodzie - 6 prac, o których musisz pamiętać

2021-10-24
Marzec w ogrodzie - 6 prac, o których musisz pamiętać

Marzec to jeden z najważniejszych miesięcy w pracy każdego ogrodnika. Zadbaj odpowiednio o swój ogród w marcu, dzięki temu w sezonie wysokim będziesz cieszyć się jego pięknym wyglądem i obfitymi plonami. O jakich czynnościach nie możesz zapomnieć? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik i dowiedz się więcej.

Jak zadbać o ogród w marcu?

  1. W marcu w ogrodzie pojawi się więcej słońca — zdejmij osłonki z roślin
  2. Przycinaj i nadawaj kształt drzewom, krzewom i żywopłotom
  3. Nasiona jednoroczne, czyli co siać w marcu?
  4. Zadbaj o swój trawnik wraz z nadejściem wiosny
  5. Wybierz swoje ulubione rośliny cebulowe
  6. Przesadzaj i rozsadzaj rośliny
  7. Nie zapomnij o nawożeniu!
  8. Jak zaplanować prace w ogrodzie w marcu?
  9. Twój ogród w marcu – podsumowanie

W marcu w ogrodzie pojawi się więcej słońca — zdejmij osłonki z roślin

Pierwsze cieplejsze dni to dobry moment, aby pozbyć się poszczególnych osłon z agrowłókniny, które zabezpieczały krzewy i iglaste gałęzie.  Najlepiej zrobić to stopniowo, w pochmurny dzień tak, aby Twoje rośliny miały możliwość przyzwyczajenia się do nowych warunków pogodowych. Pamiętaj jednak, że kiedy marzec jest zimny, nie warto ściągać osłon. Jeżeli w tym roku trzeci miesiąc roku okaże się wyjątkowo mroźny – zajmij się tym dopiero wtedy, gdy temperatura będzie stabilna i utrzyma się powyżej zera. Jeżeli do osłaniania roślin używałeś słomy, liści czy iglastych gałęzi, koniecznie przełóż je do kompostownika, z kolei pokrywającą korzenie korę oraz torf rozgarnij, tworząc tym samym ściółkę.

Przycinaj i nadawaj kształt drzewom, krzewom i żywopłotom

Marzec to także doskonały moment na to, aby przyciąć i ukształtować posadzone w poprzednich latach żywopłoty. Pamiętaj, aby usunąć pędy stare, suche i uszkodzone. Następnie zajmij się cięciem formującym, dzięki któremu Twoje rośliny będą wyglądać tak, jak sobie tego życzysz. Takie cięcie wykonuje się zazwyczaj w ¼ wysokości pędów nad ziemią. Marzec to także dobry czas na przycinanie drzew i krzewów, które kwitną późną wiosną oraz latem. Pamiętaj jednak, aby rośliny kwitnące w marcu przycinać dopiero wtedy, gdy ich kwiaty opadną. W tym celu będą ci potrzebne odpowiednie narzędzia ogrodoweSekatory doskonale sprawdzą się podczas przycinania grubszych elementów wymagających użycia siły.

Nasiona jednoroczne, czyli co siać w marcu?

Jeżeli byłeś już w sklepie ogrodniczym, wiesz dobrze, że marzec to miesiąc, w którym możesz zaopatrywać się w nasiona kwiatów i nasiona warzyw. To idealny czas, w którym powinieneś wysiać większość ziół, owoców i innych roślin, które dają jadalne owoce. Nie zapominaj, że nasiona i młode roślinki są wyjątkowo wrażliwe na zimno i nagłe zmiany temperatury, dlatego wysiewaj w donicach, które pierwszy okres wzrostu pozostawisz w domu. Na stałe miejsce przesadzisz je wtedy, gdy będą już większe, a za oknem zrobi się cieplej.

Zadbaj o swój trawnik wraz z nadejściem wiosny

Kiedy śnieg się roztopi, a temperatury będą bardziej stabilne, rozpocznij pielęgnację swojego trawnika, który jest zmęczony mrozem i zalegającym na nim ciężkim, białym puchem. Chwyć za grabie i zacznij od wygrabienia wszelkiego rodzaju odpadów, takich jak liście czy połamane gałązki, a następnie zasyp kretowiska. Kolejny krok to nawożenie – w dobrych sklepach ogrodniczych znajdziesz szereg takich produktów jak nawozy do trawy. Te nie tylko odświeżą wygląd trawnika, ale również ułatwią jego szybszy wzrost. Chcąc wyrównać powierzchnię ziemi i trawiastych kęp, użyj specjalnego wału do trawnika o ciężarze co najmniej 200 kilogramów. Jeżeli w Twoim trawniku powstały jakieś zagłębienia, wypełnij je ziemią i obsiej nasionami odpowiedniego gatunku trawy.

Wybierz swoje ulubione rośliny cebulowe

Jeżeli chcesz odmienić wygląd swojego ogrodu i sprawić, że w tym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w poprzednim, zabierz się za sadzenie. W marcu możesz posadzić niektóre iglaki, ale wyłącznie te, które nie lubią mrozów (pozostałe należy sadzić jesienią). W drugiej połowie marca warto zasadzić także rośliny cebulowe, które stanowią piękną ozdobę ogrodu od końca wiosny aż do jesieni. W ciągu ostatnich dni marca zasadź takie kwiaty, jak begonie, dalie, frezje czy mieczyki, a Twój ogród będzie kolorowy przez większą część roku.

Przesadzaj i rozsadzaj rośliny

Marzec to miesiąc, który sprzyja nie tylko roślinom ogrodowym, ale także tym, które rosną w doniczkach na Twoich parapetach i półkach. Kiedy robi się cieplej, Twoje rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, dlatego warto zadbać o to, aby miały dość miejsca i przesadzić je w odpowiednie doniczki. Jeżeli Twoje kwiaty rosły w małej doniczce, wybierz nową donicę, która będzie o ok. 2 centymetry większa, jeżeli zaś rosły w dużej, postaw na pojemnik większy o 4 centymetry. Możesz także rozmnożyć swoją roślinę, np. poprzez podział lub dzięki sadzonkom pędowym. Dobierz odpowiednią metodę w zależności od gatunku.

Nie zapomnij o nawożeniu!

Nadchodzący początek wiosny to okres, w którym nie możesz zapomnieć o nawożeniu poszczególnych nasadzeń. Wbrew pozorom specjalnego traktowania i podania odpowiednich odżywek potrzebują młode sadzonki, jak i długoletnie drzewa i krzewy, które na przestrzeni lat zadomowiły się na Twojej ziemi. To, jakie nawozy ogrodnicze wybrać uzależnione jest od rodzaju rośliny, z która masz do czynienia. Dla młodych drzewek najlepszą propozycją są wszystkie nawozy, w których mieszance zastosowano wysokie stężenie azotu. Dla starszych krzewów najczęściej dobieranym produktem, który spełni swoje zadanie, jest nawóz wzbogacony sporą ilością potasu i fosforu. Te są minerałami najlepiej tolerowanymi i potrzebnymi do prawidłowego wzrostu. Jeżeli nie masz pewności co do doboru właściwego nawozu do twojego ogrodu, dobrym rozwiązaniem jest sugerowanie się etykietą. Wiele produktów dostępny w sklepach ogrodniczych jest dedykowanych do konkretnego rodzaju roślin. To z pewnością ułatwi Ci pracę i pomoże we właściwej pielęgnacji działki.

Jak zaplanować prace w ogrodzie w marcu?

Chociaż prace ogrodowe toczą się przez cały rok bez względu na porę roku, to marzec jest miesiącem, w którym startują na dobre. Przygotuj się do tego, zaopatrując się w odpowiednie narzędzia i akcesoria ogrodnicze, które będą towarzyszyć ci w trakcie sezonu. Początek cieplejszych dni to idealny moment na uprzątnięcie całego terenu. Usuń resztki gałęzi, liści, które opadły i innych elementów, które tworzą bałagan na ogrodzonej przestrzeni. Rozpocznij również sadzenie warzyw i kwiatów, które przeniesiesz we wskazane miejsce, gdy tylko na dworze zrobi się cieplej. Zadbaj o wygląd traw, nie tylko właściwie je nawożąc. Możesz również zastanowić się nad wertykulacją trawnika, jeśli widzisz, że po zimie poziom jego zbicia jest zbyt wysoki.

Twój ogród w marcu – podsumowanie

Jak widzisz, marzec to jeden z najintensywniejszych miesięcy w życiu ogrodnika. To czas, w którym musisz zatroszczyć się o wszystko – planowanie, zakupy, a w końcu cięcie, grabienie i sadzenie. Mimo że czasami nie będzie łatwo, a część Twojej pracy może zostać zniweczona przez nagłe, niespodziewane przymrozki, naprawdę warto przyłożyć się do prac ogrodniczych w tym miesiącu. To nie tylko inwestycja w piękny, wielobarwny ogród, ale także prawdziwa przyjemność! Kiedy za kilka miesięcy zobaczysz, jak wspaniale wygląda Twoja działka, poczujesz prawdziwą satysfakcję.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel