Marzec w ogrodzie - 6 prac, o których musisz pamiętać

2018-03-09
Marzec w ogrodzie - 6 prac, o których musisz pamiętać

Marzec to jeden z najważniejszych miesięcy w pracy każdego ogrodnika. To, jakie działania podejmiesz w tym miesiącu, będzie mieć znaczący wpływ na to, jak będzie wyglądał Twój ogród przez cały kolejny rok. Co zrobić, aby był piękny i kwitnący? O jakich czynnościach nie możesz zapomnieć? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik i dowiedz się więcej.

sadzenie roslin w ogrodzie wiosna

1. Zdejmuj osłonki i daj dostęp do słońca

Pierwsze cieplejsze dni to dobry moment, aby zdjąć ze swoich roślin zimowe osłony z agrowłókniny czy iglastych gałęzi. Najlepiej zrobić to stopniowo, w pochmurny dzień tak, aby Twoje rośliny miały możliwość przyzwyczajenia się do nowych warunków pogodowych. Pamiętaj jednak, że kiedy marzec jest zimny, nie warto ściągać osłon. Jeżeli w tym roku trzeci miesiąc roku okaże się wyjątkowo mroźny – zajmij się tym dopiero wtedy, gdy temperatura będzie stabilna i utrzyma się powyżej zera. Jeżeli do osłaniania roślin używałeś słomy, liści czy iglastych gałęzi, koniecznie przełóż je do kompostownika, z kolei pokrywającą korzenie korę oraz torf rozgarnij, tworząc tym samym ściółkę.

2. Przycinaj i nadawaj kształt

Marzec to także doskonały moment na to, aby przyciąć i ukształtować posadzone w poprzednich latach żywopłoty. Pamiętaj, aby usunąć pędy stare, suche i uszkodzone.


wiosenne przycinanie drzew

Następnie zajmij się cięciem formującym, dzięki któremu Twoje rośliny będą wyglądać tak, jak sobie tego życzysz. Takie cięcie wykonuje się zazwyczaj w ¼ wysokości pędów nad ziemią. Marzec to także dobry czas na przycinanie drzew i krzewów, które kwitną późną wiosną oraz latem. Pamiętaj jednak, aby rośliny kwitnące w marcu przycinać dopiero wtedy, gdy ich kwiaty opadną.

Jeśli Twój sekator z ubiegłego sezonu nie nadaje się do dalszej pracy w ogrodzie, sprawdź nasza ofertę >>


przycinanie drzew wiosna

3. Wysiewaj rośliny jednoroczne

Jeżeli byłeś już w sklepie ogrodniczym, wiesz dobrze, że marzec to miesiąc, w którym możesz kupić mnóstwo nasion roślin jednorocznych – zarówno warzyw, jak i kwiatów. To właśnie w marcu powinieneś wysiać większość ziół, owoców i innych roślin, które dają jadalne owoce.

Nie zapominaj, że nasiona i młode roślinki są wyjątkowo wrażliwe na zimno i nagłe zmiany temperatury, dlatego wysiewaj je do inspektu. Na stałe miejsce przesadzisz je wtedy, gdy będą już większe, a za oknem zrobi się cieplej.

4. Dbaj o swój trawnik

Kiedy śnieg się roztopi, a temperatury będą bardziej stabilne, rozpocznij pielęgnację swojego trawnika, który jest zmęczony mrozem i zalegającym na nim ciężkim, białym puchem. Chwyć za grabie i zacznij od wygrabienia wszelkiego rodzaju odpadów, takich jak liście czy połamane gałązki, a następnie zasyp kretowiska. Kolejny krok to nawożenie – w dobrych sklepach ogrodniczych znajdziesz szereg wiosennych nawozów trawnikowych, które odświeżą wygląd trawy i ułatwią jej szybszy wzrost.

pielegnacja trawnika wiosna

Aby wyrównać powierzchnię ziemi i trawiastych kęp, użyj specjalnego wału do trawnika o ciężarze co najmniej 200 kilogramów. Jeżeli w Twoim trawniku powstały jakieś zagłębienia, wypełnij je ziemią i obsiej nasionami odpowiedniego gatunku trawy.

5. Wybierz swoje ulubione rośliny cebulowe

Jeżeli chcesz odmienić wygląd swojego ogrodu i sprawić, że w tym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w poprzednim, zabierz się za sadzenie. W marcu możesz posadzić niektóre iglaki, ale wyłącznie te, które nie lubią mrozów (pozostałe należy sadzić jesienią). W drugiej połowie marca warto zasadzić także rośliny cebulowe, które stanowią piękną ozdobę ogrodu od końca wiosny aż do jesieni.

W ciągu ostatnich dni marca zasadź takie kwiaty, jak begonie, dalie, frezje czy mieczyki, a Twój ogród będzie kolorowy przez większą część roku.

6. Przesadzaj i rozsadzaj

Marzec to miesiąc, który sprzyja nie tylko roślinom ogrodowym, ale także tym, które rosną w doniczkach na Twoich parapetach i półkach. Kiedy robi się cieplej, Twoje rośliny zaczynają intensywnie rosnąć, dlatego warto zadbać o to, aby miały dość miejsca i przesadzić je do większych doniczek.

Jeżeli Twoje kwiaty rosły w małej doniczce, wybierz nową donicę, która będzie o ok. 2 centymetry większa, jeżeli zaś rosły w dużej, postaw na pojemnik większy o 4 centymetry. Możesz także rozmnożyć swoją roślinę, np. poprzez podział lub dzięki sadzonkom pędowym. Dobierz odpowiednią metodę w zależności od gatunku.

Przesadzanie roslin w doniczkach

Marzec w ogrodzie – dużo pracy, ale i dużo satysfakcji

Jak widzisz, marzec to jeden z najintensywniejszych miesięcy w życiu ogrodnika. To czas, w którym musisz zatroszczyć się o wszystko – planowanie, zakupy, a w końcu cięcie, grabienie i sadzenie. Mimo że czasami nie będzie łatwo, a część Twojej pracy może zostać zniweczona przez nagłe, niespodziewane przymrozki, naprawdę warto przyłożyć się do prac ogrodniczych w tym miesiącu. To nie tylko inwestycja w piękny, wielobarwny ogród, ale także prawdziwa przyjemność! Kiedy za kilka miesięcy zobaczysz, jak wspaniale wygląda Twoja działka, poczujesz prawdziwą satysfakcję.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel