Mech na trawniku — jak się go pozbyć?

2019-04-19
Mech na trawniku — jak się go pozbyć?

Mech na trawniku — jak się go pozbyć?


Mech jest prawdziwą zmorą ogrodników — rośnie bardzo szybko i trudno go usunąć z trawnika. Na szczęście jego likwidacja jest możliwa. W tym artykule podpowiadamy, na jakim podłożu mech ma najlepsze warunki do rozwoju oraz wyróżniamy dwa skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianej rośliny z trawnika.


Mech na trawniku. Na jakim podłożu na pewno wyrośnie?


Mech występuje na podłożu ciężkim i zbitym, a przy tym bardzo wilgotnym. Wyrasta również na tej ziemi, która nie miała drenażu. Ponadto, te chwasty dobrze czują się w podłożu o kwaśnym pH – wynoszącym około 5,5 jednostek. Mech jest pozbawiony korzeni, a utrzymuje się na ziemi za pomocą tak zwanych chwytników — jego budowa pozwala mu przetrwać w naprawdę trudnych warunkach.Skuteczne sposoby na pozbycie się mchu z trawnika


Jeśli zauważysz pojawiający się mech na Twoim trawniku, zacznij od zbadania odczynu podłoża. Jeśli pH będzie na poziomie 5,5 jednostek, zastosuj nawóz, który w swoim składzie zawiera wapń. Dzięki temu odczyn ziemi z kwaśnego stanie się obojętny – będzie zatem o wiele korzystniejszy dla wzrostu trawy, a nie mchu.

Ponadto, aby usunąć te niechciane rośliny z trawnika, zaopatrz się w specjalne preparaty, które usprawnią Twoją pracę. Będą one bardziej skuteczne, gdy użyjesz kilku za jednym razem. Jakie produkty możesz łączyć ze sobą?


#1 Środki chemiczne


Do walki z mchem warto zastosować chemiczne środki ochrony roślin. Wyróżnia się wśród nich między innymi różnego rodzaju preparaty chwastobójcze. Są efektywne, ale z zasady działają krótko. Ze względu na to, że mech odrasta w szybkim tempie, trawnik należy spryskiwać wybranym środkiem co kilka tygodni. Jednak zanim przystąpisz do działania, przygotuj odpowiednio swój ogród.

● Skoś trawnik w taki sposób, aby preparat mógł łatwo dotrzeć do mchu.

● Środki chemiczne zacznij stosować od początku wiosny. Właśnie wtedy mech rośnie najszybciej.

● W poprawnej i precyzyjnej aplikacji pomoże ci zwykły opryskiwacz.

#2 Antymech, czyli specjalny nawóz z siarczanem żelaza

 

Głównym składnikiem nawozów na mech rosnący na trawniku jest związek siarczanu żelaza. Dzięki niemu jesteś w stanie wyplenić roślinę, a dodatkowo uniemożliwić jej ponowny wzrost.

Jednym z popularniejszych preparatów jest nawóz z siedmiowodnym siarczanem żelaza, który rozpuszcza się w wodzie. Warto podkreślić, że jest jednym z najskuteczniejszych środków tego typu.

  • Nawóz rozpylaj jedynie na trawie, nigdy na kostce brukowej, czy też dachu. Siarczan żelaza może pozostawić po sobie brązowy nalot, który jest trudny do usunięcia.

  • Stosuj go wtedy, gdy temperatura otoczenia będzie wyższa niż 0 stopni Celsjusza.

  • Jeśli po spryskaniu trawnik barwi się na czarno, to znaczy, że nie masz powodu do obaw — środek przeciwko mchom działa poprawnie. Zabarwienie zniknie po kilku lub kilkunastu dniach od pierwszej aplikacji. Po tym czasie możesz usunąć z trawnika martwe kępki mchu.

  • Pamiętaj! Jeśli posiadasz zwierzę, które na co dzień przebywa wokół domu, na czas usuwania mchu powinieneś zapewnić mu inne schronienie. Nawóz może zaszkodzić Twojemu pupilowi. W przypadku ogródka przydomowego wystarczy tydzień, aby trawa była neutralna dla zdrowia zwierząt. Jeśli jednak chodzi o większe tereny, na przykład pastwiska, czas wydłuża się do 1 miesiąca.

  • Warto również podkreślić, że siarczan żelaza nie tylko usuwa niechciany mech z trawnika, ale również wzmacnia pozostałe rośliny. Dzięki temu przeciwdziała także niektórym chorobom, na które może cierpieć trawa.

 

Podsumowanie


Jeśli chcesz pozbyć się mchu z trawnika raz na zawsze, zastosuj chemiczne środki ochrony roślin. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi zasadami, ta nierówna walka będzie łatwiejsza. Pamiętaj jednak, że w miejscu, gdzie rośnie zdrowa trawa, nie ma miejsca na chwasty, w tym mech. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zasiać oraz zadbać o murawę? Przeczytaj artykuł o zasiewaniu trawy przed domem i jej prawidłowej pielęgnacji.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel