Mech na trawniku — jak się go pozbyć?

Mech na trawniku — jak się go pozbyć?
Mech na powierzchni trawnika jest prawdziwą zmorą ogrodników — rośnie bardzo szybko i trudno go usunąć. Szpeci tym samym piękny trawnik i zniechęca ogrodnika. Na szczęście jego likwidacja jest możliwa. Poznaj przyczyny powstawania mchu oraz sposoby pielęgnacji trawnika, dzięki którym możesz zlikwidować mech. W tym artykule podpowiadamy, na jakim podłożu mech ma najlepsze warunki do rozwoju oraz wyróżniamy trzy skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianej rośliny z trawnika.
Mech na trawniku. Na jakim podłożu na pewno wyrośnie?
Mech pojawia się na podłożu ciężkim i zbitym, a przy tym bardzo wilgotnym. Wyrasta również na tej ziemi, która nie miała drenażu. Ponadto, te chwasty dobrze czują się w podłożu o kwaśnym pH – wynoszącym około 5,5 jednostek. Mech jest pozbawiony korzeni, a utrzymuje się na ziemi za pomocą tak zwanych chwytników — jego budowa pozwala mu przetrwać w naprawdę trudnych warunkach.
Koniecznie jest zatem napowietrzanie trawnika, to skuteczny sposób na zwalczanie chwastów takich, jak mech. Warto również sprawdzić kwasowość gleby przed zasianiem trawy. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, warto przeprowadzić wapnowanie. Wykorzystuje się do niego nawóz, który rozsypuje się po całej powierzchni, a następnie spłukuje delikatnym strumieniem wody. Mech rzadziej pojawia się w miejscach suchych, dobrze napowietrzonych.

Skuteczne sposoby na pozbycie się mchu z trawnika
Jeśli zauważysz, że na Twoim trawniku pojawił się mech, w pierwszej kolejności należy sprawdzić kwasowość podłoża. Jeśli pH będzie na poziomie 5,5 jednostek, zastosuj nawóz, który w swoim składzie zawiera wapń. Dzięki temu odczyn ziemi z kwaśnego stanie się obojętny – będzie zatem o wiele korzystniejszy dla wzrostu trawy, a nie mchu. Nawożenie trawnika warto przeprowadzać również na późniejszych etapach, jednak trzeba zacząć od uzyskania odpowiedniego pH gleby. Warto również odpowiednio dobierać gatunki traw do miejsca, w którym będą rosnąć. Jeśli w danym miejscu możliwy jest rozwój mchu, warto wybrać nasiona trawy odporne na zacienienie.
Ponadto, w celu usuwania chwastów z trawnika (a chwastem jest także mech) zaopatrz się w specjalne preparaty m.in. do wypalania chwastów, które usprawnią Twoją pracę. Będą one bardziej skuteczne, gdy użyjesz kilku za jednym razem. Jakie produkty możesz łączyć ze sobą?
#1 Środki chemiczne
Do zwalczania mchu warto zastosować chemiczne środki ochrony roślin. Wyróżnia się wśród nich między innymi różnego rodzaju preparaty chwastobójcze. Są efektywne, ale z zasady działają krótko. Ze względu na to, że mech odrasta w szybkim tempie, trawnik należy spryskiwać wybranym środkiem co kilka tygodni. Jednak zanim przystąpisz do działania, przygotuj odpowiednio swój ogród.
● Skoś trawnik w taki sposób, aby preparat mógł łatwo dotrzeć do mchu.
● Opryski najlepiej wykonywać już wczesną wiosną. Właśnie wtedy wzrost mchu jest najszybszy.
● W poprawnej i precyzyjnej aplikacji pomoże ci zwykły opryskiwacz.
#2 Anty mech i stop mech, czyli specjalny nawóz z siarczanem żelaza
Głównym składnikiem nawozów na mech rosnący na trawniku jest związek siarczanu żelaza. Dzięki niemu jesteś w stanie wyplenić roślinę, a dodatkowo uniemożliwić jej ponowny wzrost.
Jednym z popularniejszych preparatów jest nawóz z siedmiowodnym siarczanem żelaza, który rozpuszcza się w wodzie. Warto podkreślić, że jest jednym z najskuteczniejszych środków tego typu.
- Nawóz rozpylaj jedynie na trawie, nigdy na dachu, uważaj także z kostką brukową. Siarczan może pozostawić po sobie brązowy nalot, który jest trudny do usunięcia.
- Stosuj go wtedy, gdy temperatura otoczenia będzie wyższa niż 0 stopni Celsjusza.
- Jeśli po spryskaniu trawnik barwi się na czarno, to znaczy, że nie masz powodu do obaw — środek przeciwko mchom działa poprawnie. Zabarwienie zniknie po kilku lub kilkunastu dniach od pierwszej aplikacji. Po tym czasie możesz się pozbyć mchu, usuwając z trawnika jego martwe kępki.
- Pamiętaj! Jeśli posiadasz zwierzę, które na co dzień przebywa wokół domu, na czas usuwania mchu powinieneś zapewnić mu inne schronienie, gdyż stosowanie nawozów na trawniku może się dla niego okazać niebezpieczne. Nawóz może zaszkodzić Twojemu pupilowi. W przypadku ogródka przydomowego wystarczy tydzień, aby trawa była neutralna dla zdrowia zwierząt. Jeśli jednak chodzi o większe tereny, na przykład pastwiska, czas wydłuża się do 1 miesiąca.
- Warto również podkreślić, że siarczan żelaza nie tylko usuwa niechciany mech z trawnika, ale również wzmacnia pozostałe rośliny. Dzięki temu przeciwdziała także niektórym chorobom, na które może cierpieć trawa.
#Domowe sposoby na mech na trawniku
Najbardziej znanym domowym sposobem na walkę z mchem jest działanie roztworami wody i octu. Ta metoda ma swoich zwolenników, ponieważ jest ekologiczna i bezpieczna. Gdy na trawniku pojawia się mech, wystarczy spryskać go wspomnianą miksturą. Może odrobinę przeszkodzić w rozwoju mchu, ale niestety nie przyniesie spektakularnych efektów. Taki roztwór daje raczej krótkotrwały efekt i nie może zapobiegać pojawianiu się mchu w innych miejscach. Jeśli jednak chwasty pojawiły się na niewielkiej przestrzeni, możesz spróbować walczyć z nimi poprzez ten prosty, domowy sposób.
Podsumowanie
Jeśli chcemy ocalić trawę na naszej działce lub w ogrodzie i uchronić ją przed działaniem chwastów, takich jak mech, trzeba zacząć od podstaw. Zlikwidować kwaśną glebę, bo stanowi dla mchu idealne warunki do rozwoju. Sprawdzać również na bieżąco jej stan. Stosować nawozy przeciw chwastom, ale wspierające inne rośliny i dbać o to, by nawożenie było regularne i przynosiło trawie dużo wartości odżywczych.
Jeśli chcesz pozbyć się mchu z trawnika raz na zawsze, zastosuj chemiczne środki ochrony roślin. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi zasadami, ta nierówna walka będzie łatwiejsza. Pamiętaj jednak, że w miejscu, gdzie rośnie zdrowa trawa, nie ma miejsca na chwasty, w tym mech. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zasiać oraz zadbać o murawę? Przeczytaj artykuł o zasiewaniu trawy przed domem i jej prawidłowej pielęgnacji.