Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Mieszanki trawnikowe – recepta na piękny trawnik

2020-03-06
Mieszanki trawnikowe – recepta na piękny trawnik

Niemal każdy właściciel kawałka ziemi przy domu marzy o pięknym zielonym trawniku. Realizacja tego marzenia wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu pod siew nasion, a potem właściwej pielęgnacji, w skład której wchodzi regularne nawadnianie, koszenie i nawożenie. Kluczowym elementem jest jednak wybór mieszanki trawnikowej, zobaczmy zatem, co brać pod uwagę przy jej wyborze.


Przeznaczenie trawnika

Jedną z podstawowych rzeczy, którą musimy brać pod uwagę wybierając mieszanki trawnikowe, jest przeznaczenie trawnika. Jeśli trawnik ma służyć wyłącznie ozdobie i nie planujemy po nim chodzić, gdyż mamy zaprojektowane ścieżki i podesty, na których będziemy spędzać czas, to możemy zasiać trawy delikatne, które pięknie wyglądają, ale źle znoszą deptanie. Ich cechą charakterystyczną jest wolny wzrost i szerokie rozkrzewianie się, co w efekcie daje efekt pięknego zielonego dywanu nazywanego angielskim trawnikiem.

Zupełnie odmienne gatunki powinniśmy wybierać, jeśli trawnik obok domu ma służyć celom rekreacyjnym i jest pewne, że będziemy po nim dużo chodzić. Tutaj sprawdzą się lepiej mieszanki traw odpornych na deptanie, które przetrwają nawet wtedy, gdy będą wykorzystywane jako miejsce do gry w piłkę nożną, zabawę w berka czy miejsce do gry w badmintona. Mieszanki te często bywają nazywane mieszankami sportowymi i doskonale nadają się do siania w miejscach, gdzie trawnik będzie intensywnie użytkowany. W ich składzie znajdziemy m.in. życicę i wiechlinę, które cechują się wysoką odpornością na deptanie i mieszanki traw z nich złożone są wykorzystywane również na profesjonalnych boiskach trawiastych.


Wśród mieszanek traw znajdą się również mieszanki uniwersalne, które świetnie się sprawdzają w sytuacjach pośrednich. Oznacza to, że nie są one tak delikatne jak mieszanki traw gazonowych, ale jednocześnie nie są aż tak odporne na użytkowanie jak trawy wykorzystywane w mieszankach sportowych. Można powiedzieć, że to gatunki traw nadające się na większość przydomowych trawników, na których spędzamy czas, chodzimy po nich, ale nie gramy godzinami w piłkę czy biegamy. W składzie mieszanek uniwersalnych znajdziemy zwykle mieszaninę nasion traw z gatunku życica trwała i kostrzewa różnych odmian, które są zmieszane w różnych proporcjach.

Nasłonecznienie i zacienienie

Wybierając mieszanki traw do zasiania w przydomowym ogrodzie musimy brać również pod uwagę jego nasłonecznienie i zacienienie. Jest to szczególnie istotne, jeśli w naszym ogrodzie mamy miejsca bardzo mocno zacienione np. z uwagi na dużą liczbę wysokich drzew wokoło oraz bardzo mocno nasłonecznione, np. ze względu na południową wystawę stoku. Takie tereny wymagają mieszanek traw specjalnego przeznaczenia, gdyż uniwersalne mieszanki traw mogłyby mieć trudność przetrwania w takich warunkach.

W sklepach bez trudu można znaleźć mieszanki traw na tereny zacienione i nasłonecznione, więc jeśli chcemy mieć ładny trawnik, to powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór mieszanki do terenów, na których ma ona zostać użyta. Dzięki temu łatwiej będzie nam uzyskać pożądany efekt pięknego trawnika, a jego pielęgnacja będzie dużo łatwiejsza. Jest to szczególnie istotne w sytuacji miejsc zacienionych, gdyż nie mamy możliwości zapewnić trawie sztucznego światła słonecznego. Natomiast w przypadku miejsc mocno nasłonecznionych, niewłaściwie dobrana mieszanka traw będzie wymagała szczególnej troski i intensywnego nawadniania, szczególnie w najgorętszym okresie roku. Przy dobrej organizacji nawadniania możliwe jest uzyskanie efektu pięknego trawnika natomiast jest to dużo trudniejsze niż gdybyśmy użyli mieszanek traw przeznaczonych specjalnie do warunków mocnego nasłonecznienia.

Mieszanki do renowacji trawnika

Wśród dostępnych w sklepach mieszanek trawnikowych znajdziemy również mieszanki do renowacji trawnika. Są one przeznaczone do użytkowania na trawnikach już istniejących, których stan daleki jest od zadowalającego. Dzięki specjalnym mieszankom traw, w skład których wchodzą m.in. życica trwała, kostrzewa i rajgras, charakteryzujące się szybkim wzrostem i rozkrzewianiem się. Nie mają one również zbyt wygórowanych wymagań dotyczących warunków glebowych, a zatem poradzą sobie nawet na glebach niezbyt zasobnych w składniki odżywcze. Ich użycie pozwala szybko uzupełnić braki w murawie, niezależnie od tego, czy powstały one w wyniku uszkodzeń mechanicznych, wysuszenia czy działalności kretów.

Mieszanki łąkowe

Warto wiedzieć, że wśród mieszanek traw znajdziemy nie tylko mieszanki zawierające wyłącznie nasiona traw, ale również mieszanki łąkowe, często używane jako trawy pastewne. Ten rodzaj traw rzadko kiedy wykorzystywany jest w przydomowych ogrodach, a korzysta się z niego raczej na pastwiskach. Jednakże w określonych sytuacjach, gdy np. chcemy zachować klimat z dawnych lat wokół starego drewnianego domu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem takiej mieszanki. Zawarte w niej nasiona koniczyny lub lucerny pozwolą stworzyć trawnik, który będzie nie tylko zielony, ale również pięknie przyozdobiony kolorowymi kwiatami. To idealny pomysł na trawnik, jeśli chcemy mieć ładny i naturalny trawnik, który nie wymaga szczególnie częstej pielęgnacji.

Tempo wzrostu

Przy okazji omawiania mieszanek do renowacji trawnika wspomnieliśmy o tempie wzrostu traw. W przypadku mieszanek renowacyjnych szybkie tempo ich wzrostu jest zjawiskiem wysoce pożądanym, gdyż to dzięki niemu efekty będą widoczne bardzo szybko. Nie zawsze jednak chcemy, by trawa rosła bardzo szybko, bo to oznacza konieczność jej częstego koszenia. Na szczęście w szerokiej ofercie rynkowej bez trudu można znaleźć mieszanki traw wolno rosnących, które nie wymagają częstego koszenia, a i tak prezentują się doskonale.

Właściwy wysiew, nawożenie i pielęgnacja

Wybór właściwej mieszanki trawnikowej to dopiero pierwszy krok, jeśli chcemy mieć ładny trawnik wokół domu. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu, jego oczyszczenie i wyrównanie, a następnie równomierny wysiew trawy. Najlepiej zrobić to przy użyciu siewnika, który sprawdzi się lepiej niż wysiew ręczny. Dbając o trawnik nie można również zapominać o odpowiednim nawożeniu, regularnym koszeniu i nawadnianiu. Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, to nie uda nam się uzyskać zadowalających efektów, nawet wtedy, gdy wybraliśmy najlepszą mieszankę traw idealnie dobraną do warunków nasłonecznienia/zacienienia i sposobu użytkowania.

 

pixel