Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Monstera - rodzaje, pielęgnacja, rozmnażanie

2022-02-15
Monstera - rodzaje, pielęgnacja, rozmnażanie

Monstera to kwiat, który jest prawdziwym hitem we współczesnych aranżacjach wnętrz, ze względu na duże dekoracyjne liście. W warunkach naturalnych jest to epifit rosnący na drzewach, natomiast w naszych warunkach klimatycznych jest znana jako piękna roślina doniczkowa. Zobaczmy, jakie są odmiany monstery, w jakich warunkach powinna rosnąć oraz jak wygląda jej codzienna pielęgnacja.

Monstera dziurawa - odmiany

Słysząc monstera większość osób wyobraża sobie roślinę doniczkową z dużymi dziurawymi liśćmi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że monstera występuje w niemal 50 odmianach. Najbardziej popularne są takie odmiany jak:

  • monstera dziurawa (monstera deliciosa);
  • monstera monkey mask (monstera adansonii);
  • monstera minima (rhaphidophora tetrasperma).

Najbardziej popularna jest właśnie monstera dziurawa, która ma charakterystyczne liście dużych rozmiarów w kształcie serca z dziurami w rozmaitych kształtach. To duży kwiat rozrastający się wraz z wiekiem do bardzo dużych rozmiarów. 

Monstera monkey mask ma nieco mniejsze liście, bez dziur, ale również dające efekt dekoracyjny. Dorasta maksymalnie do 100cm, jest znacznie prostsza w uprawie i inaczej niż monstera dziurawa raczej opada kaskadowo w dół niż pnie się w górę. 

Monstera - pielęgnacja

Trzecia popularna odmiana, czyli monstera minima, ma najbardziej powycinane liście. Nie są to już dziury w liściach lecz liście wyglądają tak, jakby ktoś celowo poprzecinał je nożyczkami. Podobnie jak monstera monkey mask nie rośnie zbyt duża i osiąga maksymalnie 100-150cm.

Stanowisko dla monstery

Monstera dziurawa należy do roślin zielonych wywodzących się z klimatu tropikalnego. Nie oznacza to jednak, że lubi słońce, gdyż ze względu na specyfikę lasu tropikalnego, który jest dla niej naturalnym środowiskiem, woli światło rozproszone. Nie należy jej zatem stawiać przy południowym oknie, a zamiast bezpośredniego nasłonecznienia lepiej zapewnić jej światło rozproszone. Jeśli będzie mieć zbyt jasno i będzie narażona na nadmierne promieniowanie słoneczne, to liście mogą ulec poparzeniu, a ich końcówki będą zasychać. Nie może mieć jednak zbyt ciemno, bo w takich warunkach jej łodygi będą bardzo słabe, a liście niewielkie i bez ozdobnych wycięć.

Stanowisko dla monstery

Mimo tropikalnego pochodzenia monstera wcale nie lubi bardzo wysokich temperatur. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej o wysokości 18-25 stopni w okresie letnim. W zimie może mieć nieco chłodniej, ale temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 13 stopni. 

Monstera dziurawa dobrze rośnie w podłożu przepuszczalnym, które z jednej strony zapewni odpowiedni poziom wilgotności, a jednocześnie nie spowoduje zbyt dużego zatrzymywania wody, co mogłoby doprowadzić do gnicia liści. Dobrze w tej roli sprawdzi się podłoże uniwersalne, ale można również jako podłoże wykorzystać perlit zmieszany z ziemią ogrodniczą w proporcji 1 do 3. Dzięki temu znacznie poprawi się przepuszczalność gleby, co z pewnością doceni monstera.

Pielęgnacja monstery dziurawej

Monstera należy do roślin doniczkowych o małych wymaganiach dotyczących podlewania. Monstery nie należy podlewać zbyt często, bo jest wrażliwa na nadmiar wody, który może doprowadzić do gnicia jej korzeni oraz żółknięcia i brązowienia liści. By do tego nie dopuścić w lecie wystarczy podlewać monsterę raz w tygodniu, a zimą raz na 10-14 dni. Nawadnianie najlepiej wykonywać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest wyraźnie wysuszona. 

Pielęgnacja monstery

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla monstery dziurawej jest regularne zwilżanie liści. W tropikach, z których ona pochodzi, wilgotność powietrza jest dość wysoka, dlatego liście monstery powinno się spryskiwać mgiełką wodą. W lecie wystarczy robić to dwa razy w tygodniu, ale zimą, gdy powietrze jest przesuszone przez ogrzewanie kaloryferami, zasadne jest wykonywanie takiego zabiegu nawet częściej. Można również podnieść wilgotność powietrza stosując nawilżacze wieszane na kaloryferach, co pozwoli zmniejszyć częstotliwość zraszania liści. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, to liście monstery będą brązowieć i wysychać.

Przy podlewaniu i zraszaniu liści należy pamiętać o tym, by używać do tego celu odstanej wody w temperaturze pokojowej. Dzięki temu roślina będzie miała najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu, a na liściach monstery nie pojawią się brzydkie białe zacieki pochodzące z kamienia z twardej nieodstanej wody.

Nawożenie monstery

Monstera lubi glebę zasobną w składniki odżywcze, więc dbając o jej prawidłowy rozwój koniecznie należy zadbać o jej regularne nawożenie. Najlepiej stosować do tego celu nawozy długodziałające, dzięki którym monstera będzie mieć stały dostęp do potrzebnych składników pokarmowych. 

Do nawożenia można stosować nawozy uniwersalne lub nawozy specjalnie przeznaczone do roślin z ozdobnymi liśćmi. Nawożenie należy przeprowadzać w okresie wiosenno-letnim, a w okresie zimowym, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, należy zaprzestać jego stosowania.

Przesadzanie monstery

Monstera dziurawa to silnie rosnące pnącze, które wraz z wiekiem osiąga duże rozmiary. Bardzo szybko następuje zatem konieczność zmiany doniczki na większą, gdyż ciasne doniczki źle wpływają na stan rośliny. Przesadzanie monstery należy wykonywać wiosną, przygotowując sobie donice i doniczki o nieco większym rozmiarze niż aktualne. Należy je wypełnić dobrym przepuszczalnym podłożem, a następnie ostrożnie przełożyć roślinę do nowej doniczki.

Przesadzanie monstery

Warto też pamiętać, by zapewnić rosnącej monsterze odpowiednie podpory do roślin. Dzięki nim jej duże liście będą się ładnie prezentować, a młode liście będą miały podporę i nie będą opadać w dół. 

Rozmnażanie monstery dziurawej 

Monstera jest rośliną, którą dość łatwo można rozmnożyć. Najłatwiej jest to zrobić odcinając sadzonkę wierzchołkową z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym. Odcięcia należy dokonać pod węzłem, z którego wystawał liść. Tak przygotowaną sadzonkę można ukorzenić w wodzie lub w podłożu, a następnie przesadzić do docelowej doniczki. Podczas ukorzeniania należy zapewnić sadzonce nieco wyższą temperaturę, optymalnie 23-26oC. 

Rozmnażanie monstery można przeprowadzić również poprzez odkłady powietrzne. Jest to nieco trudniejsze do wykonania, ale bardziej wprawni ogrodnicy chętnie korzystają z tej możliwości. W tym celu na kilkuletnim pędzie wykonuje się niewielkie nacięcie, które przysypuje się ziemią, a następnie owija folią. Gdy roślina wypuści korzenie, oddziela się ją od rośliny matecznej i przesada do nowej doniczki.

 

 

pixel