Mulczowanie trawy

Pielęgnacja trawnika wymaga regularnego nawożenia, nawadnienia i koszenia. Niektórzy zalecają również inne zabiegi pielęgnacyjne, a do najbardziej polecanych w ostatnim czasie należy mulczowanie trawnika. Zobaczmy, na czym polega zabieg mulczowania trawy oraz w jaki sposób można go wykonywać.
Mulczowanie trawnika - co to jest?
Nazwa mulczowanie pochodzi od słowa mulcz, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy okrycie gleby. Zabieg ten można wykonywać na wiele różnych sposobów, okrywając glebę sianem, zrębkami, kartonem czy liśćmi. W kontekście trawnika mulczowanie polega na rozłożeniu skoszonej trawy na jego powierzchni. Nie chodzi jednak o to, by pozostawić na trawniku cały pokos, bo to miałoby zgubne skutki dla trawy. Pozostawione na powierzchni trawnika resztki skoszonej trawy w zależności od pogody wyschłyby lub zgniły, a trawa przykryta warstwą skoszonej trawy zżółkłaby i zginęła.
Celem mulczowania jest poprawa warunków wzrostu i rozwoju trawnika, a metoda ta bywa nazywana również metodą pielęgnacji trawnika w obiegu zamkniętym. Należy ona do metod zrównoważonych, gdyż wykorzystuje do maksimum dobro płynące z rozdrobnionych części ściętej trawy, a jednocześnie znacząco zmniejsza problem z utylizacją ściętej trawy.
Do mulczowania trawnika wykorzystuje się odpowiednie narzędzia ogrodnicze czyli kosiarki z funkcją mulczowania. Mają one możliwość ustawienia parametrów mulczowania i rozdrabniają źdźbła skoszonej trawy na drobinki, które następnie wdmuchiwane są pomiędzy rosnące źdźbła. Tak małe drobinki bardzo szybko rozłożą się i będą stanowić doskonały naturalny nawóz, zapewniając całej połaci trawnika świetne warunki do rozwoju. Są to drobinki znacznie mniejsze od pokosu z kosiarek bez mulczowania i tylko dzięki temu zabieg ten może być wykonywany z korzyścią dla trawnika.
Mulczowanie trawnika - korzyści
Mulczowanie trawy to zabieg, który niesie szereg korzyści dla stanu powierzchni trawnika. Główną, już wcześniej wskazaną zaletą, jest przekształcenie źdźbeł trawy w odżywczy nawóz, który doskonale uzupełni niedobory składników odżywczych w glebie i inne nawozy do trawników nie będą już potrzebne, a nawet niewskazane. Dzięki temu stosując tę metodę możemy nie tylko zapewnić rosnącej trawie doskonałe warunki pokarmowe, ale również ograniczamy stosowanie nawozów nieorganicznych, co niesie korzyści dla środowiska.
Dodatkową zaletą stosowania tego zabiegu sprawia, że ograniczone jest parowanie wody, dzięki czemu rosnąca trawa ma lepsze warunki do wzrostu. Kolejną zaletą jest fakt, że warstwa pokosu na powierzchni trawnika znacznie ogranicza wzrost chwastów i dzięki temu udaje się łatwiej uzyskać efekt gęstego zielonego dywanu i dodatkowe środki ochrony roślin nie są potrzebne. Warstwa mulczowanej trawy jest również korzystna ze względu na ograniczenie erozji gleby, co również jest zjawiskiem bardzo korzystnym.
Ważną korzyścią płynącą z mulczowania trawnika jest również dobre zagospodarowanie resztek organicznych, które rozwiązuje problem z utylizacją pokosu. Dzięki temu można ograniczyć liczbę odpadów organicznych, a jednocześnie wykorzystać je w szczytnym celu, wspierającym ekologiczne postawy społeczne. Pozostałą część można również pożytecznie spożytkować, wypełniając nią przydomowe kompostowniki ogrodowe. Stworzony z niej kompost będzie mógł zasilić rabaty z roślinami ozdobnymi oraz grządki warzywne, więc również przyczyni się do poprawy stanu roślin w ogrodzie.
Jak przeprowadzić mulczowanie?
Prawidłowe mulczowanie trawnika nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim źdźbła trawy stosowanej do mulczowania nie mogą być zbyt długie, dlatego istotne jest regularne koszenie trawnika, nawet co kilka dni. Zabiegu tego nie powinno się przeprowadzać na trawnikach szybko rosnących, dlatego warto przemyśleć sposób, w jaki będziemy pielęgnować trawnik, jeszcze zanim kupione zostaną nasiona traw.
Do mulczowania dobrze nadają się kosiarki z mulczowaniem, które są wyposażone w podwójne noże i dodatkowy system mielenia trawy. Dobrze jest wybrać taki model, który umożliwia wybór koszenia z mulczowaniem i bez niego oraz pozwala wybrać jaka część trawy ma zostać wykorzystana do mulczowania, a jaka ma zostać zebrana od razu do kosza.
Jeśli mamy odpowiedni sprzęt do mulczowania to można przystąpić do koszenia, ale zanim to zrobimy, to należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Przede wszystkim koszona trawa nie może być wilgotna, bo to znacznie utrudni równomierne rozprowadzenie pokosu wśród źdźbeł trawy. Nie można go również przeprowadzać, gdy trawa nie jest regularnie koszona, bo mulczowanie jest możliwe i skuteczne tylko wtedy, gdy pokos stanowią młode źdźbła trawy. Łodygi i stare źdźbła rozkładają się dużo dłużej i w związku z tym takie rozwiązanie nie spełnia głównego celu mulczowania, jakim jest szybki rozkład drobno zmielonego pokosu. Idealne warunki panują wtedy, gdy trawa ma nie więcej niż 4 cm.
Pielęgnacja trawnika z mulczowaniem - co może pójść nie tak?
Patrząc na wymienione wyżej zalety mulczowania może się wydawać, że to rozwiązanie, które nie ma wad. Jednakże wbrew pozorom decydując się na zabiegi z mulczowaniem trzeba mieć na uwadze pewne czynniki, które mogą sprawić, że zabieg ten nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Jednym z głównych problemów, które mogą wystąpić, jest zbyt wolny rozkład rozdrobnionego pokosu, co może spowodować powstanie warstwy filcu. Tak przykryta gleba nie oddycha dobrze, może hamować dostęp wody do korzeni i w efekcie trawnik zamiast wyglądać lepiej, zaczyna tracić na urodzie. Nie można zatem mulczować zbyt często, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby temu zapobiec można stosować naprzemiennie mulczowanie i koszenie, podczas którego całą trawę zbierzemy do kosza. Dzięki temu będziemy mogli czerpać korzyści z zabiegu mulczowania, a jednocześnie nie będziemy musieli się obawiać, że na trawniku będzie zbyt gruba warstwa rozdrobnionej trawy.
Jak już wcześniej wspomniano, mulczowanie to zabieg zastępujący stosowanie nawozów. Jeśli nadal będziemy stosować nawożenie, a do tego będziemy mulczować powierzchnię trawnika, to możemy przesadzić i trawnik zamiast poprawiać swoją kondycję będzie marniał w oczach. Nadmiar składników odżywczych jest bowiem tak samo destrukcyjny jak ich niedobór.
Jak widać mulczowanie to zabieg bardzo pożyteczny i mający doskonały wpływ na stan trawnika. Należy jednak pamiętać, że do jego wykonania trzeba mieć odpowiednią kosiarkę, umożliwiającą dobre rozdrobnienie skoszonej trawy.