Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najpopularniejsze błędy w nawożeniu roślin — czym skutkują niedobory makro i mikroelementów?

2019-10-03
Najpopularniejsze błędy w nawożeniu roślin — czym skutkują niedobory makro i mikroelementów?

Nawożenie roślin to bardzo ważny obowiązek, z którego każdy ogrodnik powinien sumiennie się wywiązywać. Aby ogród był piękny, a plony dorodne, wystrzegaj się błędów podczas zasilania upraw. W dzisiejszym artykule przytaczamy 7 podstawowych błędów, przez które Twoje sadzonki mogą zmarnieć. Odpowiadamy także na pytanie ,,czym skutkują niedobory makro i mikroelementów oraz jak z nimi walczyć?". Zapraszamy do czytania!

7 podstawowych błędów w nawożeniu roślin

#1 Zbyt duża dawka nawozu doglebowego — skutkuje to zasoleniem ziemi, przez którą rośliny nie pobierają ważnych dla siebie mikro i makroelementów.

#2 Niewłaściwie dobrany rodzaj preparatu — nawóz dobieraj uważnie do danego gatunku rośliny kwitnącej czy upraw.

#3 Przenawożenie azotem — wywołuje nieprawidłowy rozwój upraw — intensywny wzrost części zielonej, wielokrotne zmniejszenie plonu, brak kwitnienia. Przenawożenie potasem — utrudnia korzeniom pobieranie magnezu oraz wapnia. Przenawożenie fosforu — ogranicza roślinom wchłanianie takich pierwiastków jak miedź oraz żelazo.

#4 Brak zasilania — rośliny kiełkujące na piaszczystej ziemi potrzebują nawożenia, podobnie jak zioła i kwiaty hodowane w doniczkach.

#5 Zły termin nawożenia — zawsze kieruj się instrukcją producenta nadrukowaną na produkcie.

#6 Korzystanie z przeterminowanych zasilaczy — po upływie terminu ważności skład nawozu może ulec zmianie.

#7 Zła technika rozsypywania nawozów — zasilacz nie powinien gromadzić się w jednym miejscu — należy go równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni pola czy ogrodu.



Przyczyny niedoboru marko i mikroskładników

Wszystkie powyższe błędy skutkują niedoborami makro i mikroskładników w glebie. Niestety, dzieje się tak nawet przy właściwym zasilaniu roślin. Taki stan rzeczy może być wywołany złymi warunkami atmosferycznymi (na przykład podczas silnych ulew), niewłaściwym pH podłoża czy uszkodzeniami systemu korzeniowego roślin.

Makroelementy — skutki niedoboru

Azot to bardzo ważny pierwiastek, który jest odpowiedzialny za wzrost oraz barwę liści. Jest niezbędny zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu roślin — przy jego niedoborze sadzonki są osłabione, żółkną, a także widocznie słabną. Zauważalnym skutkiem niedoboru azotu jest także wczesne drewnienie łodyg. Długotrwały brak tego pierwiastka powoduje żółte i brązowe zabarwienie liści. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosuj preparaty wzbogacające glebę o azot, np. siarczan amonu zakwaszający ziemię lub saletrzak niezakwaszający gleby. Jeśli jesteś zwolennikiem własnych eko nawozów, dużej dawki azotu oraz potasu dostarczy roślinom gnojówka z pokrzywy. Bardzo niebezpieczny dla roślin jest także nadmiar tego pierwiastka — są wtedy nadmiernie wybujałe, ciemnozielone, a owoce i część kwitnąca ustępują miejsca liściom. W przypadku przenawożenia azotem zaleca się bardzo intensywne podlewanie, które wypłukuje jego nadmiar. Możesz także zasilać glebę produktami z potasem oraz fosforem.

Fosfor to pierwiastek, który jest roślinom szczególnie potrzebny latem — warunkuje prawidłowe kwitnienie i owocowanie, a także odpowiada za właściwy rozwój systemów korzeniowych. Jeśli go brakuje, rośliny powoli obumierają, a ich łodygi przybierają czasem fioletowe zabarwienie. W przypadku niedoborów tego pierwiastka stosuje się nawozy fosforowe, a zwłaszcza bardzo skuteczne preparaty do precyzyjnego zasilania.

Potas, gdy brakuje go w glebie, wywołuje bardzo poważne straty dla upraw. Hamuje rozwój korzeni i pędów, owoce cukinii i ogórka tracą smak, a w skrajnych przypadkach rośliny całkiem obumierają. Jego niedobory uzupełnij siarczanem potasu.    

Niedobory wapnia powodują deformację młodych liści oraz zamieranie pąków — zwłaszcza u roślin uprawnych. Pomidor i papryka mogą zachorować na suchą zgniliznę, a kapusta pekińska oraz sałaty brunatnieją na brzegach. Braki wapnia w glebie mogą powodować plamistość podskórną jabłoni, lucernowatość gruszy oraz narażać czereśnie i wiśnie na pękanie. Jeśli chcesz wzbogacić podłoże o ten pierwiastek, wybierz saletrę wapniową. 
 

Mikroelementy — skutki niedoboru

Żelazo jest ściśle związane z fotosyntezą, a jego niedobór może powodować zakłócenia w przebiegu tego procesu. To prowadzi do powstawania chlorozy w młodych liściach roślin.        

Niedobór miedzi powoduje deformację najmłodszych liści roślin oraz usychanie ich końcówek. ·

Braki boru w glebie powodują żółknięcie młodych liści, a u warzyw (kalafior i brokuł) zmianę koloru róż na brunatny. 

Niedobory manganu skutkują chlorozą — żółknięciem liści oraz pojawianiem się marmurkowatej struktury na ich przodzie. Uzupełnienie gleby o cenne mikroelementy odbywa się dzięki zasilaniu mieszankami nawozowymi — kluczem do sukcesu jest bardzo szybka reakcja. Dlatego obserwuj swoje uprawy!



Podsumowanie

Zasilanie roślin jest bardzo ważne dla zachowania ich kondycji — dlatego wystrzegaj się błędów, obserwuj swoje uprawy, a zawsze będziesz z nich dumny. Życzymy powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel