Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najpopularniejsze choroby trawnika – jak sobie z nimi radzić?

2019-06-24
Najpopularniejsze choroby trawnika – jak sobie z nimi radzić?

Pielęgnacja trawnika przynosi wiele korzyści, ale żaden zabieg nie uchroni go całkowicie przed różnymi chorobami. Na szczęście każdą z nich można wyleczyć – pierwszym krokiem do sukcesu jest poprawnie postawiona diagnoza. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze choroby trawnika oraz porady, jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego trawa choruje?

Za choroby traw odpowiedzialne są grzyby – w praktycznie każdym przypadku. Wiele rodzajów infekcji wywołują te same mikroorganizmy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wygląda profilaktyka trawnika?

Profilaktyka ma ogromne znaczenie dla nowego oraz dojrzałego trawnika. Warto stosować poniższe rady, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób murawy.

  • Przed zasianiem trawy zabezpiecz teren specjalną siatką przeciw szkodnikom. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule 5 sprytnych sposobów na ochronę ogrodu przed szkodnikami.
  • Obserwuj trawnik podczas podlewania. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, zastosuj fungicydy - chemiczne środki, które zwalczają grzyby. Zawarte w nich związki miedzi i siarki hamują rozwój mikroorganizmów oraz stymulują odporność trawy.

Wykaz najpopularniejszych chorób trawnika

Choroba trawnika Jak ją rozpoznać? Jak leczyć?
Brunatna plamistość traw Murawa staje się brązowa, a źdźbła barwią na czerwono. Plamistość nasila się w okresie jesiennym – wtedy też zakażony trawnik obumiera. Natomiast choroba rozwija się przez cały rok – uszkadza nie tylko liście, ale również rozłogi i korzenie. Chory trawnik zasil nawozem bogatym w odpowiednie dawki azotu oraz potasu, skoś i usuń zainfekowane resztki murawy, nie dopuszczaj do zawilgocenia ziemi – stojące kałuże po deszczu oraz nawadnianiu są idealnym miejscem do rozwoju grzybów.

Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników (choroby najczęściej występują razem – mają także podobne objawy) W pierwszym stadium choroby źdźbła są jasnobrązowe, następnie stają się żółte. Następnie powstaje różowaty mech, który swoim wyglądem przypomina watę. Później trawa staje się czerwona lub różowa, wolniej rośnie, przez co ma bardzo nierówną powierzchnię. Jedna oraz druga infekcja przebiega podobnie. Często występują w parze – rozwijają się na zacienionych trawnikach przez cały rok. Zakażony trawnik zasilaj odpowiednimi dawkami fosforu oraz potasu. Co więcej, utrzymuj w glebie odpowiedni poziom azotu. Koś i usuwaj resztki chorej murawy, aby grzyby nie przenosiły się dalej. Napowietrzaj trawnik, ogranicz jego zacienienie oraz pozwól na swobodną cyrkulację powietrza wokół jego powierzchni.

Pleśń śniegowa Na chorych liściach rozwijają się wodniste plamy o średnicy do 20 cm, które później zmieniają się w białą grzybnię przypominającą watę. Do rozwoju infekcji przyczyniają się warunki atmosferyczne (łagodna zima) oraz zbyt wysoki odczyn pH gleby. Zainfekowany trawnik zasilaj regularnie nawozem azotowym i uzupełniaj niedobory potasu. Na wiosnę przeprowadź wertykulację murawy, a przed okresem jesiennym usuń z liści mokry filc.

Mączniak prawdziwy Podczas trwania tej infekcji źdźbła trawy pokrywa jasnoszary nalot czy gęsta biała powłoka. Gdy choroba postępuje, trawa wysycha. Mączniak atakuje młode źdźbła, które rosną w cieniu. Aby leczyć trawnik zakażony mączniakiem, zapewnij mu lepszy dostęp do światła oraz swobodną cyrkulację powietrza w glebie.  Unikaj gęstego wysiewu i nie przesadzaj z nawozami azotowymi.

Zgorzel podstawy źdźbła Infekcja wywołuje różowe i brunatne plamy na powierzchni trawy. Pojawiają się w miesiącach letnich oraz wtedy, gdy w powietrzu utrzymuje się wilgoć. Zgorzel jest ciężką chorobą traw, która może doszczętnie spustoszyć murawę. Młody trawnik zasilaj produktami z azotem, a gdy podrośnie, pamiętaj, aby nawozić go w umiarkowany sposób – nie rób tego przed zapowiadanymi upałami. Korzystaj z preparatów potasowych i nie podlewaj murawy wieczorami.

Żółta plamistość trawników Jak sama nazwa wskazuje, choroba objawia się wyraźnymi, żółtymi plamami, które znajdziesz na pojedynczych źdźbłach. W razie postępu infekcji zwijają się zakażone kępy trawy. Bardzo dobre warunki do rozwoju żółtej plamistości tworzą nisko skoszone trawniki (boiska) oraz suche lato. Zakażony trawnik podlewaj jedynie po południu, nie zapominaj o sezonowej wertykulacji oraz nie dopuszczaj do zawilgocenia murawy.
Czarcie kręgi Na powierzchni chorej trawy pojawiają się półokręgi grzybów kapeluszowych. Wraz z postępem infekcji do gleby są wpuszczane toksyny, które niszczą korzenie. Czarcich kręgów bardzo trudno się pozbyć – najczęściej jedynym ratunkiem jest wymiana trawnika. Aby uchronić swój trawnik od czarcich kręgów, pamiętaj o jego regularnej wertykulacji oraz aeracji. Nie dopuszczaj do przesuszania gleby, stosuj nawozy azotowe, a w ostateczności usuń murawę i posiej nową.

Rdze traw Chora murawa charakteryzuje się rdzawym kolorem, a miejscami łysieje. Wraz z rozwojem infekcji, na źdźbłach pojawiają się czarne skupiska grzybów. Zainfekowany trawnik koś bardzo często – przynajmniej raz w tygodniu. Przeprowadź zróżnicowane nawożenie trawnika i nie dopuszczaj do zawilgocenia jego powierzchni.

Rizoktonioza traw Rizoktonioza przypomina brązowe pasma lub pierścienie dochodzące aż do 1 metra średnicy. Objawom towarzyszy nieprzyjemny swąd wydobywający się z ziemi. Choroba rozwija się w gorące, letnie dni. Chory trawnik podlewaj umiarkowanie – rano lub popołudniu. Zasilaj oszczędnie, zwłaszcza w czasie upałów. Regularnie usuwaj starą darnię, zanim zamieni się w filc. Nie dopuszczaj także do tego, aby trawnik był ciągle wilgotny.Podsumowanie

Chorób trawnika jest wiele – im szybciej dowiesz się co mu dolega, tym prędzej go wyleczysz. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci rozpoznać najpopularniejsze infekcje i sprawnie z nimi walczyć. Życzymy powodzenia!
pixel