Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najważniejsze informacje o zimowaniu roślin w domu

2022-10-20
Najważniejsze informacje o zimowaniu roślin w domu

Chłodniejsze miesiące jesienne i zimowe stanowią utrapienie dla wielu z nas. Ich skutki może odczuwać również nasza miejska dżungla, dlatego właśnie każde zimowanie jej w mieszkaniu może być niezwykle problematyczne. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które z całą pewnością mogą pomóc nam utrzymywaniu naszych roślin w jak najlepszym stanie przed cieplejszymi okresami w roku.

 

Spis treści:

  1. Zimowanie roślin w domu
  2. Co ile podlewać kwiaty zimą?
  3. Jakie rośliny można zimować w donicy?

Zimowanie roślin w domu

Wiele zwierząt mniej więcej od października do marca zapada w sen zimowy i nie wychyla głowy ze swoich jaskiń lub innych miejsc aż do wiosny. Wśród roślin także możemy zauważyć czas spowolnionego wzrostu, który nazywamy okresem spoczynku. Jest to spowodowane krótszym dniem oraz mniejszą dostępnością światła słonecznego.

Nie oznacza to jednak, że możemy odpuścić sobie ich pielęgnację przez kilka miesięcy. Jasne, możemy podlewać je odrobinę rzadziej, niż w przypadku letnich upałów, odczuwalnych także w mieszkaniu czy domu. Nie możemy jednak kompletnie o tym zapomnieć, ponieważ warunki w czterech ścianach znacząco różnią się od tego, z czym mamy do czynienia na zewnątrz.

Największym problemem praktycznie w każdej zamkniętej przestrzeni jest niedobór światła, właśnie szczególnie w trakcie chłodniejszych miesięcy. Krótsze dni odbijają się również na naszych roślinach. Można zaradzić temu na kilka sposobów. Jednym z nich jest obniżenie temperatury w mieszkaniu. Jeżeli jednak prywatnie nie czujemy się komfortowo z kilkoma stopniami niżej na termometrach, to nie powinniśmy poświęcać się dla swojej dżungli. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest położenie naszych roślin na parapecie tak, aby miało one maksymalnie długi dostęp do światła dziennego.

Zimą przede wszystkim zwracamy uwagę na temperaturę. To jednak nie jest jedyny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie, ale również rozwój roślin. Wraz z cieplejszym powietrzem z pieca lub kaloryfera spada wilgotność, co może mieć bardzo złe skutki - liście zaczynają żółknąć, a nawet wypadać z łodygi. W jaki sposób podnieść wilgotność powietrza? Przede wszystkim warto regularnie psikać lub podlewać nasze rośliny wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej miękką. Nie możemy także zapominać o prewencyjnym odsunięciu ich od źródła ciepła w postaci pieca lub kaloryfera.

Tutaj dowiesz się, jak powinno przebiegać zimowanie sadzonek w Twoim domu!

Co ile podlewać kwiaty zimą?

Wiemy już, że w trakcie chłodniejszych miesięcy rośliny przechodzą w okres spoczynku i spowolnionego rozwoju. Podlewamy je wtedy rzadziej, a przede wszystkim unikamy zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur w ich otoczeniu. Jednak odpowiedź: "mniej" na powyższe pytanie zdecydowanie nie wystarczy każdemu, kto troszczy się o swoją domową dżunglę.

Przede wszystkim musimy na bieżąco sprawdzać ich wilgotność. Jak już wspominaliśmy, to właśnie jej spadek może być bardzo istotnym aspektem w kontekście żółknięcia oraz gubienia liście przez nasze kwiaty. Z tego powodu możemy sprawdzać ją co kilka dni.

Podlewamy rośliny tylko i wyłącznie wtedy, gdy warstwa wierzchnia ziemi wewnątrz doniczki, znajdująca się do dwóch centymetrów pod powierzchnią, będzie sucha. Musimy na to zwracać uwagę szczególnie zimą, ponieważ nadmiar wody może skończyć się bardzo źle. Wilgoć w doniczce, w połączeniu z niską temperaturą powietrza oraz zimną wodą może skutkować gniciem korzeni. Jeżeli mamy wybierać z dwóch złych rozwiązań, to jednak mimo wszystko lepiej przesuszyć roślinę, niż zbyt często ją podlewać w okresie zimowym.

Nie możemy także zapominać o wszystkich szkodnikach, które zdecydowanie lepiej czują się w niższej wilgotności. Pamiętajmy, że pomimo naszych starań, zimą poprzez wzrost temperatury musimy pamiętać właśnie o niższej wilgotności powietrza. Przekłada się to na rozwój przędziorków oraz czerwców. Połączenie zimowania kwiatów oraz zbyt obfitego podlewania - szczególnie zimną wodą - może skutkować powstawaniem chorób grzybowych. Dlatego oprócz stosowania się do zaleceń, warto regularnie sprawdzać potencjalne objawy chorobowe lub uszkodzenia na liściach i łodydze.

Jakie rośliny mogą zimować w donicy?

Jeżeli zastosujemy się do zaleceń, to praktycznie wszystkie. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich potrzebują znacznie niższej temperatury. Dobrym przykładem są juki oraz azalie, które potrzebują około 15 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem może być wyniesienie ich do piwnicy lub postawienie tuż przy drzwiach wejściowych do domu w przedpokoju.

Większość roślin podlewamy bardzo rzadko, szczególnie te o grubych i owłosionych liściach. Właściwie przede wszystkim musimy utrzymywać ziemię cały czas odrobinę wilgotną, do czego wystarczy wykorzystanie wody w temperaturze pokojowej(!) raz na kilka dni. Co ciekawe, wiele gatunków kaktusów bez problemu poradzi sobie bez wody przez całą zimę.

Wyjątkowe są te rośliny, które kwitną zimą. Takie gatunki jak fiołek alpejski czy azalia zimowa powinny być pielęgnowane regularnie, a w szczególności powinny być one obficie podlewane wtedy, gdy zauważymy pąki kwiatowe.

pixel