Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najważniejsze prace w czerwcu – ogród ozdobny i warzywny

2019-06-24
Najważniejsze prace w czerwcu – ogród ozdobny i warzywny

Czerwiec jest miesiącem, w którym możemy rozkoszować się urokami otaczającej nas przyrody. Ogrody tak pieczołowicie pielęgnowane wiosną, pokazują swoje największe walory. Rośliny kwitną, pięknie pachną, a trawnik sam zachęca do spacerów na boso – w kierunku sadu i rosnących w nich pysznych owoców zerwanych prosto z drzewka lub krzaczka. Aby utrzymać ogród w doskonałej kondycji, w czerwcu przygotuj się na poniższe prace. W artykule znajdziesz krótką rozpiskę obowiązkowych zadań.  

Prowadzisz ogród ozdobny? W czerwcu zaplanuj poniższe działania

Zacznij od uporządkowania grządek – wykop cebule tulipanów, susz przez kilka dni, a następnie przechowuj w chłodnym pomieszczeniu (np. piwnicy) do września. W pustych rabatach posadź kwiaty jednoroczne – astry, słoneczniki, nagietki czy lwie paszcze. Czerwiec to idealny miesiąc także na wysiew roślin dwuletnich – malw, stokrotek, niezapominajek oraz bratków. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz poradnik, w którym piszemy o 10 wskazówkach na łatwe i efektywne sadzenie nasion. Jeśli hodujesz rośliny liściaste, w czerwcu zadbaj przede wszystkim o ich prawidłowe nawodnienie. Podlewaj je wieczorami, aby korzenie wchłaniały jak najwięcej płynu. Więcej o właściwym podlewaniu przeczytasz w artykule ,,3 wskazówki, które sprawią, że podlewanie będzie jeszcze bardziej skuteczne”. Pamiętaj o przycięciu żywopłotów, usuń przekwitłe bzy, różaneczniki oraz róże. Skup się na ochronie przed mszycami – w czerwcu szkodniki są bardzo aktywne. Skorzystaj z pomocy sprawdzonego preparatu – wiele produktów przeciw insektom znajdziesz w naszym sklepie.



Iglaki zasil nawozem wieloskładnikowym – zwłaszcza młode pędy. Pamiętaj, że nowe odrosty są przysmakiem mszyc. Aby nie dopuścić do namnażania się szkodników, oglądaj dokładnie rośliny co jakiś czas i pryskaj je preparatami ochronnymi. Iglaki, podobnie jak żywopłot, w czerwcu należy przyciąć. Początkiem lata prace pielęgnacyjne dotyczące trawnika są proste – murawę regularnie przycinaj oraz podlewaj, a pozostałości dokładnie wygrab, aby zapobiec rozwojowi mchu. Jeśli posiadasz oczko wodne, skup się na kontroli poziomu wody, która się w nim znajduje. Posadź także nowe rośliny – w koszach, donicach czy tego typu podobnych akcesoriach.


Czerwiec w ogrodzie warzywnym – na jakie prace warto się przygotować?

Czerwiec w ogrodzie warzywnym to okres obfitych zbiorów – między innymi buraków, szpinaku, sałaty, cebuli ze szczypiorkiem, kalarepy oraz rzodkiewki. Puste miejsce wykorzystaj na wysiew dyni czy patisona – możesz dosiać także rzodkiew i sałatę. Jeśli hodujesz pomidory, czerwiec to najlepszy czas na ich palikowanie. To także właściwy moment na prace pielęgnacyjne – odchwaszczanie, obwite nawadnianie, zasilanie oraz ochronę roślin przed chorobami czy szkodnikami. W ogródku z ziołami zbierz cząber, miętę, melisę, tymianek oraz rozmaryn. Dzięki temu zrobisz miejsce na pietruszkę, rzeżuchę, koper i trybulę.



W sadzie zbierz truskawki, poziomki oraz jagodę kamczacką. Pod koniec czerwca pamiętaj o agreście, malinach i porzeczkach – to najlepszy moment na zrywanie tych owoców. Jeśli hodujesz drzewa owocowe – czereśnie czy wiśnie – zabezpiecz je przed szpakami specjalną siatką. Rozwieś także lepy, które wabią owady zapylające. Nie zapomnij o regularnej i dokładnej pielęgnacji roślin – obficie je nawadniaj oraz odchwaszczaj.

Podsumowanie – czerwiec w ogrodzie

Czas spędzony w ogrodzie podziel rozsądnie na pracę oraz odpoczynek – aby relaksować się w estetycznej zielonej przestrzeni, najpierw o nią zadbaj. Zakasuj więc rękawy i do dzieła!
pixel