Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najważniejsze zasady przycinania drzew i krzewów owocowych

2019-05-21
Najważniejsze zasady przycinania drzew i krzewów owocowych

Świeżo zebrane owoce prosto z drzewa czy krzaczka smakują najlepiej – wiedzą o tym wszyscy, którzy posiadają chociaż jedną roślinę owocową w swoim ogródku. Zanim jednak zbierzesz dorodny plon, zadbaj o swoją uprawę tak jak należy – odpowiednia pielęgnacja takich drzew oraz krzewów sprowadza się przede wszystkim do prawidłowego przycinania. W tym poradniku podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, aby cieszyć się zawsze pięknym i dorodnym sadem.


Jabłoń, grusza, czereśnia – zasady cięcia najpopularniejszych drzew owocowych

Jabłoń

Nową jabłoń, którą posadziłeś wiosną, przytnij od razu. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, pamiętaj, aby dostosować poszczególne zadania do rodzaju drzewka:

  • Gdy posiadasz nierozgałęzione drzewko, jego przewodnik skróć do wysokości około 70 cm.
  • Jeśli kupiłeś jabłoń z grubszym przewodnikiem i wypuszczonymi, bocznymi pędami, najpierw przytnij główną gałąź, aby pobudzić ją do wzrostu. Następnie zajmij się uformowaniem korony – mniejsze gałązki skróć o 1/3 długości. Pamiętaj o tym, aby jabłoń posiadała dłuższe, grubsze pędy na dole, mniejsze u góry.

Kolejne lata pielęgnacji tego drzewka spędzisz na właściwym formowaniu jego korony, odpowiednim zastępowaniu pędów jednorocznych kilkuletnimi, które dają najlepsze owoce.  Twoja praca będzie polegać także na pozbywaniu się starych, czteroletnich pędów. Doprowadź do sytuacji, w której najniższe gałęzie są najdłuższe, a wyższe coraz krótsze. Uformowanie pędów jabłoni w stożek (koronę wrzecionową) wpływa pozytywnie na kondycję drzewa – do wszystkich jego zakamarków dociera słońce, a gałęzie nie łamią się pod ciężarem owoców.





Grusza

Grusze, podobnie jak jabłonie, wymagają odpowiedniego ukształtowania korony – chodzi o formę stożkową – to ona zapewni im właściwy wzrost oraz rozwój.  Aby uzyskać taki efekt, okulanty, które nie posiadają pędów bocznych, skróć zaraz po posadzeniu do około 1 metra długości. Jeśli posiadasz gruszę z rozrośniętą koroną, usuń wszystkie małe i średnie gałązki, rozwijające się na wysokości poniżej 70 cm od ziemi. Pozostaw tylko większe pędy – doprowadź do sytuacji, w której drzewko posiada maksymalnie siedem szeroko rosnących gałęzi. Jeśli mają zbyt ostry kąt, spróbuj odgiąć je delikatnie w kierunku ziemi. Jeśli hodujesz kilkuletnie drzewa gruszkowe, zwróć uwagę na wilki – to młode pędy, które nadmiernie gromadzą się u podstawy silnych gałęzi bocznych – wycinaj je regularnie.

Czereśnia

Nierozgałęzione młode drzewko skraca się do wysokości około 1 metra od gruntu. Jeśli nowo posadzona czereśnia posiada pędy boczne, jej przewodnik zetnij do 70 cm ponad ostatnią, grubą gałęzią – w razie potrzeby przeginaj rozgałęzienia, aby tworzyły z głównym pędem kąt prosty. Kilkuletnie drzewka przycina się co jakiś czas – gdy w ich koronie powstaje nowy pęd konkurujący, zaburzający prawidłowy wzrost rośliny. Jeśli posiadasz starą czereśnię, usuwaj jej gałęzie wyrastające zaraz nad ziemią. Co więcej, możesz ściąć także czubek drzewa – dzięki temu ograniczysz nadmierny wzrost rośliny. 


Krzewy owocowe – najważniejsze informacje dotyczące przycinania

Poszczególne zadania dostosuj do rodzaju pędów rośliny – każda z nich potrzebuje nieco odmiennego traktowania.

  • Czerwona i biała porzeczka daje owoce na dwu lub czteroletnich gałązkach, z których wyrastają krótkie pędy. Pozwól więc roślinom na stopniowy wzrost – nie przycinaj ich na samym początku, ale dopiero po kilku latach. Podobnie postępuj podczas hodowania agrestu.
  • Czarną porzeczkę przycinaj od samego początku – krzew owocuje już w po roku lub dwóch latach od posadzenia.
  • Aronia wyda owoce na krótkopędach jednorocznych, ale również na trzyletnich i pięcioletnich. Bez obaw przycinaj ją wiosną oraz jesienią.
  • Większość odmian krzewów malinowych daje owoce na pędach dwuletnich – posadź nowe szczepki na wiosnę i przycinaj je przy samej ziemi. Latem, wytnij te pędy, z których zbierałeś maliny. Tym samym zostaw miejsce na rozwój młodych – to one obrodzą w kolejnym sezonie.  


Podsumowanie

Posiadanie pięknego sadu, który daje doskonałe owoce, wymaga pracy. Mamy nadzieję, że posługując się tym krótkim poradnikiem, wszystkie zadania wykonasz sprawnie i bez większych problemów – a efekty przewyższą Twoje oczekiwania! Życzymy powodzenia!

 

pixel