Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najważniejsze zasady usuwania liści z ogrodu

2018-11-09
Najważniejsze zasady usuwania liści z ogrodu
Jesień to czas intensywnych porządków i przygotowywania ogrodowych roślin na nadejście zimy. Listopad, jak sama nazwa tego miesiąca wskazuje, upływa większości ogrodnikom pod znakiem sprzątania opadających liści. Jak ułatwić sobie tę pracę? I czy na pewno zawsze trzeba usuwać liście? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Czy we wszystkich wypadkach warto usuwać liście?

Najkrócej mówiąc – nie. Tak naprawdę konieczne jest usunięcie liści znajdujących się na trawniku, na ścieżkach i w oczku wodnym. Pozostałe, oczywiście jeżeli nie wykazują objawów żadnych chorób, można pominąć.

liscie w ogrodzie
wielu przypadkach wręcz warto to zrobić. Rozkładające się liście to materia organiczna, niezbędna do utrzymania właściwej struktury gleby. Co więcej, są one naturalną ściółką, która doskonale zabezpiecza rośliny przed działaniem niskich temperatur. Warto mieć również na uwadze, że kopy liści są często schronieniem dla zwierząt – chowają się w nich jeże, a także biedronki czy chrząszcze.

Usuwanie liści z trawnika

Usuwanie liści z trawnika to coroczny obowiązek każdego ogrodnika. Jego przeprowadzanie jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Zalegające pod warstwami śniegu liście mogą prowadzić do rozwoju pleśni i innych chorób grzybowych darni. Trawa może także wówczas po prostu gnić oraz wypadać, co będzie wiązać się z jej ponownym wysiewaniem wiosną. Liści należy pozbywać się więc regularnie aż do zimy. Warto grabić je w miarę możliwości delikatnie, nie szarpiąc murawy, by nie uszkodzić darni i rosnących w pobliżu roślin.

grabienie lisci

Skąd jeszcze obowiązkowo usuwać liście? Ścieżki, iglaki i oczko wodne

Decyzja o sprzątnięciu liści ze ścieżek czy podjazdów najczęściej jest dyktowana względami estetycznymi. Warto mieć również na uwadze bezpieczeństwo – o poślizgnięcie się na mokrych lub zamarzniętych liściach nietrudno. Równie ważne jest, aby usuwać je z drzew i krzewów iglastych. W innym wypadku mogą one żółknąć. Konieczne jest także oczyszczanie oczka wodnego z opadających liści. Jeżeli opadną one na dno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w akwenie rozwiną się glony. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest umieszczenie na oczku specjalnej siatki.

Jakie narzędzia przydadzą się do usuwania liści?

Jak łatwo się domyślić, najważniejsze będą odpowiednie grabie – nie byle jakie, a przeznaczone do grabienia liści. Cechują się one szerszym rozstawieniem zębów i większą głowicą niż zwykłe, dzięki czemu grabienie za ich pomocą jest dużo bardziej efektywne – zwłaszcza na dużych powierzchniach. Ich elastyczność sprawi, że przydadzą się także do usuwania innych odpadów, na przykład trawy czy resztek roślinnych. Do porządków w trudno dostępnych miejscach niezbędna może się okazać miotła lub szczotka.

liscie w ogrodzie

Czy liście można palić?

Stosy płonących liści to niestety wciąż popularny widok w wielu okolicach. Ich palenie jest co prawda dopuszczalne, chyba że dana gmina jest objęta obowiązkiem ich selektywnego zbierania. W takim wypadku grożą za to grzywny. Jeżeli nie chcesz w żaden sposób wykorzystać zgrabionych liści, możesz je po prostu wyrzucić wraz z innymi odpadami komunalnymi. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jednak ich oddanie do lokalnej kompostowni. Zanim to zrobisz, dobrze się zastanów – liście mogą okazać się bardzo przydatne.

Jak wykorzystać opadłe liście?f

Okazuje się, że mają one sporo zastosowań. Przede wszystkim warto ich używać do produkcji kompostu. Ten naturalny nawóz świetnie sprawdzi się do zasilania wszystkich gatunków roślin, a jego wytworzenie nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Najlepszy kompost otrzymuje się z liści klonu, topoli, lipy, brzozy i drzew owocowych. Za ich pomocą można również zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Rozłożona warstwa liści skutecznie zabezpieczy je przed niskimi temperaturami i pomoże w utrzymaniu ciepła. Pamiętaj tylko, aby wraz z nadejściem wiosny je usunąć.

spadajace liscie w ogrodzie

Podsumowanie

Wiele osób, zniechęconych koniecznością grabienia liści, decyduje się na zasadzenie w swoim ogrodzie wyłącznie drzew iglastych. Prawdopodobnie nie zdają sobie oni sprawy, że one również wymieniają igły, które zakwaszają glebę. Warto więc pamiętać, że liście są bardzo ważnym elementem ogrodowego ekosystemu. Nawet jeżeli ich jesienne sprzątanie jest konieczne, nie trzeba pozbywać się ich całkowicie – z powodzeniem mogą posłużyć jako kompost czy osłona roślin przed niskimi temperaturami. Życzymy owocnych prac!

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel