Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nasiona miododajne w Twoim ogrodzie. Jak i dlaczego warto je posadzić?

2020-05-02
Nasiona miododajne w Twoim ogrodzie. Jak i dlaczego warto je posadzić?

Każdy, kto choć trochę interesuje się ogrodnictwem i uprawą roślin spotkał się z terminami: nasiona i rośliny miododajne. To zwykle pięknie kwitnące kwiaty o pięknym zapachu, które przyciągają pszczoły i pozwalają im zebrać duże ilości pyłku, nektaru i spadzi, z których potem powstaje miód. Dzięki nim pszczoły mogą przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych naszych czasów, dlatego szczególnie warto się nimi zainteresować. Zobaczmy, dlaczego warto sadzić rośliny miododajne.

Nasiona miododajne – wsparcie dla pszczół

Wieloletnia ekspansja człowieka nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego. Od lat ekolodzy alarmują, że pszczoły masowo giną, co niestety może mieć straszne skutki dla produkcji żywności na całym świecie. To te niepozorne owady są odpowiedzialne za ponad 70% zapyleń, dzięki którym kwiaty zamieniają się w owoce lub warzywa. Mając to na uwadze powinniśmy robić wszystko, by te dzielne i pracowite małe owady miały możliwość przeżyć. Sadzenie roślin miododajnych sprawia, że mogą one zebrać nektar, pyłek i spadź, które potem przetwarzają na miód. Miód z kolei służy do wykarmienia pszczół, szczególnie tych młodych oraz pozwala przeżyć pszczołom przez zimę. Im więcej pyłku, nektaru i spadzi uda im się zebrać, tym lepsza będzie ich kondycja i tym większa będzie szansa, że ich gatunek przetrwa. Jest to również nadzieja dla ludzi, że nie ustanie produkcja warzyw i owoców.

Rośliny miododajne – najważniejsze cechy

Skoro już wiemy, dlaczego rośliny miododajne są cenne dla pszczół oraz człowieka, warto poznać ich najważniejsze cechy. Zdecydowana większość roślin miododajnych to rośliny pięknie i kolorowo kwitnące, które dodatkowo pięknie pachną. Dzięki temu doskonale przyciągają pszczoły, zwracając w ten sposób na siebie uwagę. Takie rośliny przyciągają również wzrok człowieka i stanowią doskonałą dekorację ogrodów. Z punktu widzenia pszczół zdecydowanie ważniejsze jest jednak to, że rośliny te mają bardzo dużo nektaru, pyłku oraz spadzi, z których pszczoły robią miód. W zależności od tego, czy rośliny dają nektar, pyłek czy spadź, rośliny miododajne dzielimy na rośliny nektarodajne, pyłkodajne i spadziodajne, a każdy z tych rodzajów roślin ma swoich przedstawicieli wśród kwiatów, drzew i krzewów.

Drzewa miododajne – jakie są najlepsze?

Wśród roślin miododajnych znajdziemy całkiem sporo przedstawicieli drzew. Do najbardziej znanych należą lipy i robinie akacjowe (popularnie zwane akacjami), które mają bardzo dobrą wydajność pyłkową. Pszczoły mogą zebrać dużo pyłków również z drzew owocowych, zwłaszcza z jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni. Dla wielu osób niespodzianką może być również to, że do drzew miododajnych zaliczamy klon, wierzbę i jarzębinę, choć ich kwiaty nie rzucają się za bardzo w oczy i nie są tak atrakcyjne wizualnie, jak kwiaty wspomnianych wyżej drzew owocowych.

 

Krzewy miododajne – owocowe i nie tylko

Przedstawicieli roślin miododajnych znajdziemy również wśród krzewów. Najwięcej pyłku dają maliny, borówki brusznice i borówki czernice. Pyłku dostarczają również krzewy agrestu, porzeczki, borówki amerykańskiej czy aronii, ale tzw. wydajność miodowa jest kilkukrotnie niższa niż krzewów wspomnianych tutaj jako pierwsze. W porównaniu z krzewami owocowymi doskonale wypada irga błyszcząca oraz śnieguliczka biała. To przepięknie krzewy ozdobne, które zwracają na siebie uwagę zwłaszcza po okresie kwitnienia, gdy mają już dojrzałe owoce. Irga przykuwa uwagę czerwonopomarańczowymi kuleczkami, a śnieguliczka białymi. Nie są to owoce jadalne w stanie surowym, ale z owoców irgi można robić nalewki. Właściwości miododajne mają również berberys, winobluszcz czy wawrzynek wilcze łyko.

Inne rośliny miododajne

Zdecydowanie najwięcej przedstawicieli roślin miododajnych znajdziemy wśród kwiatów. Do najbardziej popularnych należą dalie, lawenda, pelargonia, aster. Dużą ilość materiału na miód dadzą również nawłoć, wrzosiec, mniszek lekarski czy chaber bławatek. Doskonałą sławą wśród roślin miododajnych cieszy się również facelia, rzadko widywana w ogrodach przydomowych, ale często wysiewana na polach jako poplon. Rośliny miododajne to również zioła, takie jak lubczyk, hyzop lekarski, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski, kocimiętka, szałwia lekarska, dziurawiec zwyczajny oraz macierzanka tymianek. W odróżnieniu od roślin kwiatowych nie kuszą one pięknym wyglądem, ale zapachem, który działa na pszczoły niczym wabik.

Jak wybrać nasiona miododajne do ogrodu?

Patrząc na liczbę gatunków roślin miododajnych można zastanawiać się, według jakiego klucza wybrać nasiona miododajne do swojego ogrodu. Wiele zależy od tego, jaki ogród chcemy posiadać i ile pracy chcemy w niego wkładać na co dzień. Osoby chcące wspomóc pszczoły w produkcji miodu, ale jednocześnie niemające czasu ani ochoty na prace pielęgnacyjne w ogrodzie, powinny skupić się na sadzeniu drzew i krzewów miododajnych oraz dodać do nich nieco bylin niewymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei osoby, które lubią pracować w ogrodzie i chętnie spędzają tam każdą wolną chwilę mogą posadzić kwiaty i stworzyć z nich kolorową kompozycję. Sposób sadzenia roślin miododajnych warto również dopasować do swojej wizji ogrodu. Jedni lubią ład i porządek w ogrodzie, a inni idą na żywioł, tworząc ogrody na wpół dzikie. W tych drugich zamiast równo przystrzyżonego trawnika doskonale sprawdzi się kwietna łąka, która przez całą wiosnę i lato będzie cieszyć oczy feerią barw. Wybierając rośliny do ogrodu, warto również zwrócić uwagę na okres ich kwitnienia. Jedne kwitną już w pierwszych dniach wiosny, inne w lecie, a jeszcze inne dopiero jesienią. Dobrze byłoby przemyśleć wybór roślin miododajnych do ogrodu w taki sposób, by pszczoły miały materiał do produkcji miodu przez cały okres wiosenno-letnio-jesienny. Jak wynika z tego, co zostało napisane powyżej, sadzenie roślin miododajnych wspiera pszczoły, które są pożyteczne i bardzo potrzebne, jeśli nie chcemy cierpieć głodu. Zwykle są one również piękne i kuszą kolorem lub zapachem, dlatego warto je sadzić również wtedy, gdy chcemy mieć ogród pełen barw, zapachów i ozdobnych roślin.

 

pixel