Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Nawóz na trawę – czym, kiedy i jak nawozić trawę?

2020-02-04
Nawóz na trawę – czym, kiedy i jak nawozić trawę?

Dlaczego trzeba nawozić trawnik?

Trawa to roślina, która ukorzenia się dość płytko. Bardzo szybko zużywa dostępne w górnej warstwie gleby składniki odżywcze, co zawsze negatywnie odbija się na jej wyglądzie. Trawa staje się mniej gęsta, może wysychać lub żółknąć oraz może być bardziej podatna na agresję chwastów, które są odporniejsze na gorsze warunki glebowe. Nawożenie jest zatem konieczne, jeśli chcemy, by trawnik koło domu cały czas prezentował się doskonale.

Kiedy nawozić trawnik?

Doświadczeni ogrodnicy radzą, by trawnik nawozić 3 razy do roku. Pierwsze nawożenie przeprowadza się wiosną, tuż po pierwszym koszeniu, drugie w połowie czerwca, a trzecie maksymalnie 2 miesiące później. Ważne jest, by nawieźć trawnik najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia, gdyż późniejsze nawożenie spowoduje rozrost trawy w okresie, gdy nie powinna ona już mocno rosnąć oraz spowoduje zmniejszenie jej odporności na mróz.

Można również zmniejszyć liczbę nawożeń, w zależności od tego, jaki nawóz będzie zastosowany. W sprzedaży są bowiem dostępne nawozy długodziałające, nawet 100 dni, które często pozwalają ograniczyć liczbę nawożeń do jednorazowej aplikacji nawozu.

Każde nawożenie trawnika, nie tylko to pierwsze wiosenne, powinno się wykonywać tuż po koszeniu. Oprócz koszenia przed nawożeniem dobrze byłoby również delikatnie spulchnić ziemię pomiędzy źdźbłami, co umożliwiłoby łatwiejsze wniknięcie składników odżywczych w okolice korzeni. Idealnie by było, gdyby trawa była sucha, podłoże lekko wilgotne. Warto zwrócić również uwagę na słońce i wybrać do aplikacji nawozu dzień raczej pochmurny, dzięki czemu źdźbła trawy nie będą za mocno rozgrzane.

Najlepszym momentem do nawożenia trawy jest czas przed deszczem. Rozsypany pomiędzy źdźbłami trawy nawóz wraz z deszczem rozpuści się i wniknie do korzeni. Jeśli w najbliższym czasie nie są przewidziane opady deszczu, a już najwyższy czas na to, by zastosować nawóz, to po jego aplikacji należy cały trawnik dokładnie podlać. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by równomiernie podlać cały trawnik, bo tylko wtedy nawóz zostanie rozpuszczony i wchłonięty przez źdźbła trawy na całej powierzchni trawnika.

Bardzo niekorzystne jest natomiast nawożenie trawnika w czasie suszy, gdyż nawóz będzie zalegał na powierzchni, co może skutkować wypaleniem trawy. W takich warunkach nawet obfite podlanie trawnika może nie wystarczyć, by dobrze rozpuścić nawóz, bo wyschnięta powierzchnia gleby może tworzyć skorupę, przez którą trudno będzie przedostać się wodzie zawierającej składniki odżywcze.

Czym nawozić trawnik?

Przeglądając nawozy do trawników można zauważyć, że przeważają wśród nich nawozy wieloskładnikowe. Są to zarówno nawozy uniwersalne, które pozwalają dbać o ładny wygląd trawnika, jak i nawozy specjalnego przeznaczenia. Wśród tych ostatnich warto wymienić choćby nawozy na trawniki z mchem, charakteryzujące się dużą zawartością żelaza, nawóz do trawnika zwalczający chwasty czy regenerujący nawóz do trawnika. Ten ostatni polecany jest przede wszystkim tym, którzy mają wokół domu trawnik, ale jego wygląd daleki jest od marzeń o zielonym dywanie.

Wśród nawozów do trawy znajdą się również nawozy do nowo zakładanych trawników, które warto zastosować podczas zakładania trawnika oraz nawozy jesienne, zawierające odpowiednią kompozycję składników odżywczych wspierających przygotowanie trawnika do dobrego przetrwania zimy.

Wybór jest jak widać ogromny, a decyzja o tym, który nawóz należy wybrać powinna zostać poprzedzona ustaleniem tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli trawnik rośnie bez większych problemów, a nam zależy na tym, by utrzymać ten stan, to z powodzeniem można wybrać nawóz uniwersalny. Jeśli jednak widać, że z trawnikiem jest jakiś problem, rośnie na nim mech lub chwasty, to warto poszukać nawozu, który łatwiej pomoże pozbyć się tego problemu.

Warto również pamiętać, że są nawozy, które pomagają dbać o trawnik osobom mocno zabieganym. Mamy tu na myśli przede wszystkim nawozy długo działające oraz nawozy tzw. mniej koszenia. Dzięki tym pierwszym możemy wykonać nawożenie tylko raz w roku, a dzięki tym drugim możemy zmniejszyć częstotliwość koszenia i nie wpłynie to negatywnie na wygląd trawnika.

Wybierając nawóz warto również zwrócić uwagę na jego wydajność, którą podaje producent na opakowaniu. Dzięki dostępności nawozów w opakowaniach różnej wielkości można bez trudu dobrać odpowiednią ilość nawozu do rozmiaru trawnika. 

Jak nawozić trawnik?

Kluczową kwestią dla efektywnego nawożenia trawnika jest jego równomierne rozsypanie. Dzięki temu cała powierzchnia trawnika otrzyma taką samą dawkę nawozu, co zagwarantuje jego dobre przyswojenie. Trawa może odczuć negatywnie zarówno skutki niedoboru składników odżywczych, czego efektem może być żółknięcie, jak i jego nadmiaru, gdyż grozi to wypaleniem trawy. Aby tego uniknąć warto wykorzystać do nawożenia siewnik, który pozwoli równomiernie rozsypać nawóz do trawy na całej powierzchni trawnika.

Przed zastosowaniem nawozu warto sprawdzić jego stan. Nawozy do trawników zwykle mają formę sypką, a zatem powinny się łatwo przesypywać i nie powinny tworzyć zbitych grudek. Jeśli są suche, to bez trudu dostaną się pomiędzy źdźbła trawy, a następnie zostaną rozpuszczone przez deszcz. Jeśli jednak nawóz jest mokry, to granulki nawozu będą przyczepiać się do źdźbeł trawy, czego efektem może być wypalenie i zażółcenie.

Co prawda większość nawozów do trawników ma formę granulatów, ale można spotkać również nawozy płynne. Ich zaletą jest łatwość aplikacji, gdyż często są sprzedawane w kanistrach wyposażonych w złączkę do węża ogrodowego. Ich aplikacja odbywa się poprzez podlewanie trawnika strumieniem wody zawierającym nawóz. To bardzo ciekawa opcja, natomiast wymaga sporo uwagi, by równomiernie rozprowadzić nawóz po całej powierzchni ogrodu, aby uniknąć przenawożenia.
pixel