Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawożenie roślin – najważniejsze zasady

2022-04-19
Nawożenie roślin – najważniejsze zasady

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, od których zależy ich prawidłowy wzrost i rozwój. Nie należy jednak przesadzać, gdyż niedobór składników odżywczych w glebie jest równie niebezpieczny jak ich nadmiar. Aby tego uniknąć należy poznać zasady nawożenia. Oto krótki poradnik nawożenia roślin dla Ciebie.

Kiedy stosować nawozy?

Prawidłowe nawożenie roślin możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest odpowiednie nawiezienie ziemi zanim zostaną do niej wysiane lub wysadzone rośliny, a drugim, jest nawożenie w trakcie rozwoju i wzrostu roślin. Przygotowanie odpowiedniego podłoża poprzez jego nawiezienie nazywa się nawożeniem podstawowym, a nawożenie w trakcie rozwoju roślin to nawożenie pogłówne.

Nawożenie podstawowe przeprowadza się na krótko przed planowanym sadzeniem roślin czyli w przypadku roślin sadzonych w gruncie wczesną wiosną. Możliwe jest jednak również nawożenie jesienne, wykonywane przed zimą, które pozwoli przygotować glebę na wiosenne zasiewy. Taki rodzaj nawożenia stosuje się w uprawach rolniczych i w warzywniakach najczęściej wykorzystując do tego obornik. Nie należy jednak mylić tego nawożenia z nawożeniem jesiennym roślin ozdobnych, którego celem jest dobre przygotowanie roślin na trudniejsze warunki zimowe.

Termin nawożenia wiosennego należy uzależnić od terminu siewu lub sadzenia wybranych roślin. Dobrze jest wykonać je kilka dni przed planowanymi nasadzeniami, by gleba mogła dobrze wymieszać się ze składnikami odżywczymi zawartymi w nawozie. W przypadku roślin ozdobnych nawóz można również dać bezpośrednio podczas sadzenia, ale należy zadbać, by był on dobrze wymieszany z ziemią.

Kolejne dawki nawozów czyli nawozy pogłówne, stosuje się w zależności od potrzeb danego gatunku roślin. Niektóre wymagają jednorazowej dawki zasilającej w okresie wegetacji, a inne lepiej się rozwijają, gdy dostają nawóz w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Sposób dawkowania zależy więc od gatunku uprawianych roślin oraz rodzaju stosowanego nawozu. Są bowiem dostępne nawozy długodziałające, które stosuje się jednorazowo, ale uwalniają one składniki odżywcze stopniowo i nie wymagają ponownego użycia nawet przy roślinach potrzebującym kilkukrotnych dawek nawozów o standardowym działaniu.

Wielu doświadczonych ogrodników i rolników zaleca również monitorowanie stanu roślin podczas okresu wegetacji. Niektóre niedobory składników odżywczych objawiają się bowiem w określony sposób, np. poprzez żółknące liście, plamy na liściach czy słaby wzrost roślin. Takie objawy mogą być sygnałem do uzupełnienia nawożenia preparatami ze specyficznym składem, które pomogą uzupełnić niedobory i poprawią kondycję roślin.

Jakie nawozy wybrać?

Planując nawożenie roślin w swoim ogrodzie warto wybrać nawozy jak najlepiej dopasowane do potrzeb roślin. Najbardziej uniwersalne są nawozy organiczne, takie jak obornik czy kompost, które mogą być bezpiecznie stosowane do zasilania wszystkich roślin. Nie mając dostępu do świeżego obornika warto wybrać gotowe preparaty takie jak obornik koński worek 5l, które zawierają obornik suszony granulowany. Dobrze sprawdza się zarówno do nawożenia podstawowego, przed siewem i sadzeniem roślin, jak i pogłównego, gdy rośliny są już w fazie rozwoju i wzrostu.

Obornik granulowany Florovit

Alternatywą dla nawozów organicznych są nawozy mineralne. Najczęściej zawierają one podstawowe pierwiastki takie jak azot, fosfor i potas, które są niezbędne do wzrostu wszystkich roślin. Niektóre preparaty są dodatkowo uzupełnione przez inne składniki mineralne, co nieco zmienia właściwości nawozu. Producenci tacy jak Florovit opracowują skład tych nawozów uwzględniając specyficzne potrzeby określonych gatunków roślin. Dzięki temu powstają takie preparaty jak np. Florovit do borówek i innych roślin kwaśnolubnych 3 kg. Idealnie nadaje się nie tylko do nawożenia borówek, ale również rododendronów, azalii czy iglaków, które również należą do roślin najlepiej rozwijających się w glebie kwaśnej.

Nawóz Florovit

W nawozach mineralnych mogą jednak znajdować się nie tylko składniki wspierające wzrost i rozwój uprawianych roślin, ale również chroniące je przed niektórymi chwastami czy chorobami. Przykładem może być Florovit interwencyjny nawóz do trawników anty-mech wiadro 4 kg, który dzięki wysokiej zawartości żelaza pomaga pozbyć się mchu z trawnika.

Poradnik nawożenia

Nawozy można podzielić jednak nie tylko ze względu na skład, ale również na sposób aplikacji. Najbardziej popularne są nawozy granulowane i nawozy płynne. Te pierwsze aplikuje się bezpośrednio do gruntu, zwykle dokładnie mieszając je z ziemią wokół korzeni rośliny. Wyjątkiem są nawozy do trawników, które rozsypuje się na powierzchni, a następnie obficie podlewa, by rozpuściły się one i mogły wniknąć do gleby. Natomiast nawozy płynne są dostępne w formie koncentratów, które należy rozcieńczyć wodą lub w formie umożliwiającej podanie bezpośrednio z opakowania. Te ostatnie są najwygodniejsze do stosowania, więc są polecane szczególnie osobom zajmującym się uprawą amatorską, które nie chcą poświęcać wiele czasu na przygotowanie odpowiedniej dawki nawozu.

Jaką dawkę nawozu stosować?

Prawidłowe nawożenie roślin wymaga nie tylko dobrania odpowiedniego terminu i preparatu, ale również odpowiedniej dawki. Jak już wcześniej wspomniano nadmiar składników odżywczych jest równie niebezpieczny jak ich niedobór, dlatego nie można stosować dawkowania „na oko”. Najmniej ryzykowne jest stosowanie nawozów organicznych, gdyż tych nie można przedawkować. Natomiast w przypadku nawozów mineralnych należy dokładnie czytać zalecenia producenta podane na opakowaniu. Dopasowanie odpowiedniej dawki nawozu może być podane w dawce na roślinę, co często występuje w przypadku nawozów do iglaków, lub w dawce na metr kwadratowy.

Czasem dawki nawozów są podane w formie widełek, a dokładne dawkowanie należy uzależnić od rodzaju gleby oraz gatunku uprawianych roślin. Skład gleby można zbadać pobierając niewielką jej próbkę i oddając do laboratorium, które dokładnie określi zasobność gleby składniki odżywcze oraz poziom jej kwasowości. Natomiast potrzeby uprawianych roślin są dostępne w poradnikach dotyczących ich uprawy. Mając wiedzę na temat zasobności gleby w składniki odżywcze i znając zapotrzebowanie roślin na konkretne pierwiastki można określić odpowiednią wielkość dawki w danym przypadku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, a ryzyko przenawożenia będzie ograniczone do minimum.

 

 

pixel