Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawożenie tui – kiedy, czym i jak?

2019-05-23
Nawożenie tui – kiedy, czym i jak?

Tuje to wyjątkowo piękne, zielone rośliny – ozdabiają coraz więcej przydomowych ogródków. Są dość łatwe w utrzymaniu i można tworzyć z nich piękne żywopłoty, dlatego chętnie sadzone są tam, gdzie stanowią naturalne ogrodzenie. Aby rozwijały się prawidłowo, warto zadbać o ich właściwe nawożenie. W tym artykule podpowiemy Ci kiedy nawozić tuje, jakie nawozy stosować i jak dbać o to, by przez długi czas rośliny te pozostały piękne i intensywnie zielone. 

Nawożenie tui - jak często to robić?

Zanim skupimy się na tym, czym nawozić tuje, warto ustalić, jak często należy to robić. Otóż najpiękniejszy efekt uzyska się, jeśli będzie się to robić regularnie, nawet trzy razy w ciągu jednego sezonu. Prawidłowe nawożenie tui uzależnione jest również od jakości nawozu, którego używamy przy każdym poszczególnym nawożeniu. Niezwykle ważne jest to, by za każdym razem był to nawóz dostosowany do potrzeb tui w określonej porze roku. Zdecydowanie nie powinno się zastępować tych nawozów, bo doprowadzi to do opłakanych dla rośliny skutków. Nawozy przeznaczone specjalnie na sezon wiosenny, letni lub jesienny są po prostu inaczej skonstruowane, a lepiej uniknąć kłopotów takich jak podmarzanie, przesuszanie czy brązowienie igieł tui. 

Podsumowując: kiedy nawozić tuje? Pierwsze zasilanie przeprowadź na przełomie kwietnia i maja, drugie z początkiem lipca, a ostatnie końcem września.

Nawożenie tuji

Każde nawożenie tui wymaga odpowiedniego produktu – czym więc je zasilać?

Nawozy mineralne na wiosnę i lato

Pierwsze i drugie zasilanie w ciągu roku powinno odbyć się z użyciem nawozu o wysokiej zawartości azotu. Jest on niezbędny roślinom do prawidłowego funkcjonowania w okresie rozkwitu. Podczas zakupu produktów mineralnych na pierwsze i drugie zasilanie zwracaj zatem uwagę na to, ile zawierają w sobie azotu, a także innych mikro oraz makroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju tui. W takich pracach sprawdzą się również różnego rodzaju mieszanki – są uniwersalne i wieloskładnikowe. Dobrze skoncentrowanym nawozem odżywisz drzewo skutecznie i na długi czas. 

Warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów nawozów do pielęgnacji tui. Możesz zdecydować się m.in. na klasyczną formę produktu, gdzie są granulki nawozu lub wybrać produkty w formie nawozów płynnych. Różnią się nie tylko formą aplikacji, ale również działaniem. Nawozy zawierające granulki to wygodne w stosowaniu nawozy długodziałające: uwalniają składniki pokarmowe potrzebne roślinom nawet przez trzy miesiące. Taki nawóz do iglaków z pewnością odżywi drzewo i pozwoli uzupełnić jego niedobory. 

Ważna informacja!

Nadmierne stosowanie nawozów mineralnych również nie jest wskazane. Konieczne trzeba zwracać też uwagę na nawożenie tui odpowiednimi produktami o danej porze roku. Wspomniany wcześniej azot jest tujom potrzebnym, jeśli jednak chcesz nawozić tuje w drugiej połowie lipca, unikaj tego składnika. Nawozy jesienne są skonstruowane inaczej, a azot może doprowadzić do tego, że młode pędy tui mogą przemarznąć podczas zimy.

Tuje ogrodowe

Nawozy bogate w fosfor, potas i magnez – do jesiennego zasilania

Rozpoczynające się jesienią niskie temperatury sprawiają, że warto zasilać tuje nawozami bogatymi w fosfor i potas - to cenne składniki pokarmowe roślin, potrzebne do prawidłowego zabezpieczenia zielonych iglaków. Aby pielęgnacja w tym okresie dawała wymierne efekty, stosuj także produkty zasilające o wysokiej zawartości magnezu – niedobór magnezu sprawia, że tuje żółkną lub brązowieją. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydujesz się nawozić tuje na przełomie września i października. Te składniki odżywcze będą im wówczas bardzo potrzebne i będzie to pozytywnie widoczne w następnym sezonie wegetacyjnym. 

Ważna informacja!

Tuje rosnące na zbyt kwaśnym podłożu mają ograniczoną możliwość pobierania magnezu. Wówczas standardowe nawozy i nawożenie organiczne, mogą okazać się nieskuteczne. W związku z tym mierz pH gleby, w której sadzisz zielone iglaki i reaguj, jeśli jej odczyn będzie nieprawidłowy. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku: ,,Jak prawidłowo wapnować glebę"? Zakwaszone podłoże można "wyregulować". Mamy na to swoje sposoby, więc śmiało możesz zerknąć do artykułu. 

 Tuje 

Nie rezygnuj z nawozów organicznych

Zasilanie tui wyłącznie produktami mineralnymi prowadzi do zasolenia gleby, a przez to rośliny będą bardzo osłabione. Nawozy organiczne dostarczają zielonym iglakom cenną próchnicę oraz mikroorganizmy glebowe – stanowią one pewnego rodzaju urozmaicenie dla tui - jego nadmiar w żaden sposób nie może zaszkodzić roślinie.

Bez obaw możesz nawozić tuje nawozem organicznym. Jest to np. kompost lub obornik. To rozwiązanie bardzo ekologiczne, tanie, ale ma jeszcze jedną ważną zaletę; ciężko jest przedawkować taki nawóz. Jeśli masz zatem wątpliwości, czym nawozić tuje i w jakich ilościach nawozu używać, możesz zacząć od nawozów organicznych. Wpłynie to pozytywnie na glebę, na której rosną tuje i sprawi, że standardowe nawozy płynne, sypkie i granulowane będą skuteczniejsze. 

Sposoby nawożenia tui – jak zrobić to dobrze?

Warto pamiętać o kilku elementarnych zasadach, dzięki czemu dostarczymy tujom odpowiednich składników odżywczych i wspomożemy ich system korzeniowy. Jakich błędów unikać?

  • Więcej, nie znaczy lepiej. Zbyt duża porcja nawozu może się okazać dla drzewa szkodliwa. Dobieraj dawkę nawozu według wskazań producenta.
  • Sprawdzaj strukturę gleby i poziom jej zakwaszenia. Pozwoli to szybko zareagować, jeśli pH jest nieodpowiednie. 
  • Stosuj polecane nawozy do tui, nie eksperymentuj. 
  • Nie zapominaj o nawozach organicznych. 
  • Pilnuj regularnego zasilania i dostarczania składników pokarmowych. Terminy nawożenia są niezwykle istotne. Zwracaj przy tym uwagę na fazy wzrostu rośliny. 
  • Rodzaje nawozów dopasowuj do poszczególnych pór roku. 

 

Trudność poszczególnych zadań zależy od rodzaju nawozu do iglaków. Produkty granulowane wystarczy rozsypać pod tujami – po podlaniu roślin szybko się rozłożą. Korzystasz z artykułów płynnych oraz wieloskładnikowych? Rozcieńcz je w wodzie w proporcjach podanych przez producenta – dane są zawarte w instrukcji nadrukowanej na opakowaniu konkretnego nawozu. To podstawowe zasady, których przestrzeganie pozwoli Ci nie uszkodzić korzeni i zadbać o tuje dokładnie tak, jak tego potrzebują.

Kiedy nawozić tuje

Podsumowanie

Wiesz już, czym nawozić tuje i w jaki sposób dostarczać im składników pokarmowych. Jak widzisz, kluczem do posiadania pięknych, zielonych tui jest ich regularne oraz przemyślane nawożenie – dzięki uporządkowanej i konsekwentnej pracy możesz wyhodować zdrowe, bujne rośliny – prawdziwą dumę Twojego ogrodu! Trzymamy kciuki, aby właśnie tak się stało!

 

 Zobacz powiązane kategorie:

pixel