Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawozy jesienne - czego potrzebują Twoje rośliny?

2020-08-28
Nawozy jesienne - czego potrzebują Twoje rośliny?

Jesień to czas, kiedy przyroda zwalnia i rośliny powoli przygotowują się do zimy. Nie rosną już tak szybko, niektóre zaczynają zrzucać liście, a inne wchodzą w stan wegetacyjnego uśpienia. Jest to okres, w którym warto wesprzeć je dodatkową porcją składników odżywczych, czyli zastosować nawozy jesienne. Zobacz, jakie nawozy warto stosować jesienią.

Jakich składników potrzebują rośliny jesienią?

Nawozy jesienne znacznie różnią się składem od nawozów stosowanych wiosną czy latem. W okresie tym rośliny nie potrzebują już tak dużo azotu jak wiosną, gdy intensywnie rosły. Stosowanie nawozu azotowego jesienią mogłoby doprowadzić do powstania nowych gałązek, które nie zdążyłyby zdrewnieć przed zimą i mogłyby przemarznąć. W jesieni rośliny potrzebują składników, które wzmocnią je i przygotują do przetrwania zimowych chłodów i mrozów oraz pomogą zadbać o wszystkie te części, które mogą w trakcie zimy ucierpieć najbardziej. Ważna jest zatem troska o dobry stan łodyg i gałęzi oraz korzeni. Patrząc na potrzeby roślin nie powinno dziwić, że dwoma głównymi składnikami nawozów jesiennych są potas i fosfor. Potas wspomaga proces drewnienia pędów, zwiększa ich odporność na mróz oraz reguluje gospodarkę wodną w pędach. Z kolei fosfor wzmacnia system korzeniowy, dzięki czemu jest on bardziej odporny na trudne warunki zimowe. W nawozach jesiennych mogą znaleźć się również inne mikroelementy, które dodatkowo uodpornią roślinę na zimę. Warto pamiętać, że nawozy jesienne pozwalają roślinom nie tylko lepiej przetrwać zimę, ale też przygotowują je dobrze na wiosnę. To dzięki nim wraz z nowym okresem wegetacyjnym rośliny mają lepszy start i już od pierwszych cieplejszych dni wiosny mogą zacząć intensywnie rosnąć, a potem kwitnąć.

Jakie nawozy stosować?

Znając jesienne potrzeby roślin należy wybrać nawozy, które będziemy stosować. Możemy wybrać gotowe nawozy jesienne, wśród których znajdziemy nawozy uniwersalne, jak i nawozy do określonego gatunku roślin. Te pierwsze zostały tak skomponowane, by zadbać o wszystkie rośliny niezależnie od ich gatunku, natomiast te drugie mają taki skład, który odpowie na szczególne wymagania określonego rodzaju roślin. Mamy zatem nawóz jesienny do trawy, który charakteryzuje się dużą zawartością żelaza pomagające zwalczać mech na trawniku.

Nawóz jesienny Florovit do trawy 25 kg.

Mamy również jesienny nawóz do iglaków, który oprócz fosforu i potasu zawiera magnez i inne mikroelementy wspierające przygotowanie roślin do zimy. Wybór jest zatem szeroki, a wybór nawozu zależy przede wszystkim od tego, jakie rośliny chcemy nawozić.

Nawóz jesienny do iglaków Sumin 10 kg.

Kupując nawóz warto też zwrócić uwagę na wielkość opakowania. Nawozy jesienne dostępne są bowiem jednakowo w małych opakowaniach 1 kg, poprzez 5 czy 10 kg, aż do opakowań po 25 kg. Dzięki temu mogą z nich korzystać zarówno ogrodnicy amatorzy, posiadający niewielki kawałek ogrodu przy domu, jak i rolnicy potrzebujący zasilić jesienią pole o zdecydowanie większej powierzchni.

Nawozy naturalne

Jesienią można stosować nie tylko nawozy dostępne w formie granulatów, ale też nawozy naturalne. Można do tego celu wykorzystać nawóz zielony, czyli przekopać lub przyorać wcześniej wysiane w tym celu rośliny poplonowe.

Trawa pastewna mieszanka łąkowa Centrala Nasienna Pietrzak 30 kg + Łopatka GRATIS.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie kompostu lub przefermentowanego obornika, które stosujemy zarówno jako nawóz, jak i ściółkę. Warto zwrócić uwagę szczególnie na obornik koński, który dzięki swoim właściwościom jest ciepły i podnosi temperaturę gleby, na której jest zastosowany. Dobrze jest zatem używać go wokół roślin, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Obornik to świetny nawóz do warzywnika, a jego jesienne zastosowanie pozwoli dobrze przygotować grządkę na kolejny sezon. W okresie jesieni można również zastosować wapnowanie, szczególnie na terenach, na których występuje problem ze zbyt dużym zakwaszenie. Wapno warto zatem rozsypać na trawnikach czy w innych miejscach z kwaśną ziemią, ale należy pamiętać, że iglaki, rododendrony czy borówki amerykańskie lubią duże zakwaszenie i wapnowanie w ich okolicy dałoby efekt odwrotny do zamierzonego.

W płynie czy w granulkach?

Przeglądając ofertę nawozów jesiennych bez wątpienia zauważymy, że są one dostępne w różnej formie. Popularne są nawozy granulowane, które łatwo i wygodnie można rozsypać wokół nawożonych roślin np. na trawniku lub zmieszać z ziemią wokół roślin. Należy jednak pamiętać, by cały teren, na którym zastosowany był nawóz, obficie podlać, gdyż granulki uwolnią składniki odżywcze dopiero po kontakcie z wodą. Najlepiej byłoby obserwować prognozę pogody i czekać z nawożeniem na czas przed deszczem. Obfite opady pozwoliłyby dobrze rozpuścić nawóz i dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych w okresie zimowym składników. Niektóre nawozy mają formę płynną, ale raczej są to nawozy do roślin ozdobnych, dostępne w niewielkich opakowaniach. Są one wygodne do stosowania punktowo, jeśli nawozimy kilka czy kilkanaście małych krzaczków. Jeśli jednak chcemy nawieźć większy obszar, np. cały żywopłot z tuj, to wygodniejsze może być zastosowanie nawozu granulowanego, który można kupić w większym opakowaniu.

Kiedy stosować nawozy jesienne?

Gdy mówimy o nawożeniu jesiennym z pewnością musimy dobrze dobrać jego termin. Najczęściej nawozy jesienne stosuje się we wrześniu/październiku, choć niektóre z nich zalecane są wcześniej, już w sierpniu, a inne później - nawet w listopadzie. Na pewno w pierwszym terminie powinniśmy nawozić rośliny, którym nawozy mają pomóc przygotować się do zimy. To dobry czas na nawożenie iglaków, bylin, drzew i krzewów owocowych czy trawnika. Nie można robić tego zbyt późno, bo rośliny już przeniosą się w stan zimowej hibernacji i dostarczone im nawozy nie zdążą odpowiednio zadziałać. W przypadku trawy powinniśmy przestać ją nawozić, gdy temperatura spadnie poniżej 10°C. Później, czyli w październiku, można stosować nawozy zielone czy obornik, których celem nie jest bezpośrednie przygotowanie roślin do zimy, lecz zasilenie gruntu, który wiosną ma przyjąć nowe rośliny. To również czas na stosowanie wapnowania, a późną jesienią, ale jeszcze przed przymrozkami, warto na polach rozłożyć świeży obornik.

pixel