Ochrona drzew przed mrozem

Koniecznie zadbaj o młode drzewka owocowe!
Młode drzewka owocowe, szczególnie takie, które zostały posadzone jesienią, wymagają szczególnej troski. Ich system korzeniowy nie zdążył się bowiem jeszcze dobrze rozkrzewić, dlatego ich ochrona przed mrozem wymaga szczególnej uwagi.
Pierwszym krokiem jest więc dobre zabezpieczenie korzeni przed przemarzaniem. Dobrym rozwiązaniem jest usypanie kopczyka wokół pnia drzewka, na wysokość 20-30cm. Można do tego celu wykorzystać kompost z przydomowego kompostownika lub ziemię ogrodniczą. Dzięki takiej ochronie korzenie będą lepiej zabezpieczone przed mrozem, co pozwoli łatwiej przetrwać roślinie niskie temperatury. Jest to szczególnie istotne, gdyż ze względu na zmiany klimatyczne brakuje chroniącej warstwy śniegu, która w naturalny sposób tworzyła ochronną kołderkę na korzenie. Przy bezśnieżnych zimach, a z takimi mamy do czynienia od kilku dobrych lat, niestety na taką ochronę nie ma co liczyć, dlatego trzeba wykonać kopczyki.
Zabezpieczenie drzew owocowych koniecznie musi również obejmować ochronę pni drzew. Pnie młodych drzewek są szczególnie narażone na pęknięcia kory, co może grozić ich przemrożeniem. Aby tego uniknąć warto zastosować rękawy ochronne z agrowłókniny, które ograniczą pęknięcia kory drzew do minimum. Alternatywą dla rękawów są maty słomiane, a niektórzy sadownicy stosują również osłony z tektury falistej. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad, a główną z nich jest podatność na nasiąkanie wodą. Mokra tektura staje się mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i nawet silniejszy podmuch wiatru może doprowadzić do jej rozerwania. W efekcie osłona pnia drzewek owocowych zostaje usunięta i są one narażone na działanie niskich temperatur.
Wykonując ochronę pni należy pamiętać, że osłona nie może ściśle przylegać do pnia i musi być zachowana cyrkulacja powietrza wewnątrz osłony. Jeśli jej nie będzie, to wewnątrz osłony będą panować warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych, a to będzie miało negatywny wpływ na stan rośliny.
Bielenie pni drzew
Popularnym zabiegiem, który pozwala zabezpieczyć pnie drzew przed mrozem, jest bielenie pni wapnem. Celem tego zabiegu jest ochrona pnia przed pęknięciami spowodowanymi rozpoczynającymi zbyt wczesne krążenie sokami w jego wnętrzu. Biały pień drzewa ma odbijać światło i zapobiegać nagrzewaniu pnia w promieniach słonecznych, co może już następować z końcem stycznia i w lutym. Dlatego właśnie bielenie pni należy przeprowadzić w drugiej połowie grudnia, a najpóźniej w pierwszych dniach lutego. Dla utrwalenia pobielenia można do wapna dodać nieco gliny, ale to i tak nie gwarantuje trwałości pobielenia w warunkach deszczu. Jeśli deszcz zmyje wapno z pnia, to zabieg pobielania drzewek owocowych należy powtórzyć.
Bielenie pni wapnem warto przeprowadzać w celu zabezpieczenia drzewek owocowych w każdym wieku. Można więc również w ten sposób chronić młode, dopiero co posadzone drzewka, przy czym w ich przypadku znacznie skuteczniejsza będzie ochrona z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej rękawów ochronnych. Polecamy ten zestaw do bielenia drzew.
Szczególnie wrażliwe gatunki drzew owocowych - jak o nie zadbać?
Drzewka owocowe, zwłaszcza te młode, powinny być zabezpieczane niezależnie od gatunku. Jednakże są wśród drzew owocowych również gatunki znacznie mniej odporne na zimno i w tym przypadku ochronie muszą podlegać też drzewa bardziej wiekowe. Należą do nich przede wszystkim drzewa owoców pestkowych, takie jak wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, nektaryny i morele. Te gatunki najlepiej zabezpieczyć w całości, czyli począwszy od korzeniu, aż do korony.
Korzenie i pień można zabezpieczyć stosując opisane wyżej metody ochrony młodych sadzonek. Natomiast korony drzew owocowych można chronić stosując kaptury ochronne z agrowłókniny. Są one bardzo łatwe w stosowaniu, a po założeniu od góry na koronę drzewa wystarczy na dole zaciągnąć wszyty w dół kaptura sznurek. W ten sposób zabezpieczenie drzew owocowych trzyma się dobrze na roślinie i bez problemu przetrwa nawet trudne warunki pogodowe.
Ochrona drzew przed zwierzętami
Warto pamiętać, że zagrożeniem dla drzew i krzewów, zwłaszcza młodych, są również zwierzęta. W okresie zimowym poszukują one pokarmu i docierają znacznie bliżej domów i gospodarstw, a pnie młodych drzew i krzewów są dla nich łakomym kąskiem. Osłona wykonana z białej agrowłókniny okryciowej, mat słomianych czy tektury jest dla nich dość łatwa do sforsowania, dlatego w przypadku zagrożenia ze strony dzikich zwierząt warto zastosować lepsze osłony. Do tego celu można wykorzystać siatki rabatowe, z pomocą których wykonane zostaną osłony pni. Dzięki nim utrudnione będzie podgryzanie pni przez zwierzęta i znacznie spada ryzyko uszkodzeń i strat tym spowodowanych. Problem ten dotyczy przede wszystkim sadów nieogrodzonych, do których zwierzęta mogą dostać się bez żadnych przeszkód.
W przypadku drzew dobrze sprawdzą się również specjalne osłonki na drzewka.
Kiedy zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?
Skoro już wiemy, jak powinno wyglądać zabezpieczenie drzew owocowych przed zimnem, to czas wyjaśnić, kiedy należy to zrobić. Na pewno nie można tego zrobić zbyt wcześnie, bo takie działanie przyniesie zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Zanim przystąpimy do działania musimy roślinie pozwolić wejść w stan spoczynku. Następnie następuje proces hartowania, podczas którego drzewko przyzwyczaja się do niskich temperatur. Im dłużej i bardziej stopniowo będzie następował ten proces, tym większą mrozoodporność ono osiągnie.
Mając to na uwadze należy pamiętać, że najlepszym czasem na wykonanie osłonek sadowniczych drzewek owocowych jest czas, w którym drzewka weszły już w stan spoczynku, ale jeszcze przed nastaniem mrozów. Najlepszym czasem jest więc okres, gdy temperatura spadnie do okolicy zera stopni Celsjusza i prognozowane jest dalsze ochłodzenie. W zależności od roku może to być zatem przełom listopada i grudnia, a może być również czas znacznie późniejszy. Nie należy więc skupiać się na kalendarzu, ale termin wykonania zabezpieczenia drzewek należy uzależnić od warunków pogodowych panujących w danym roku.