Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Ogród bezpieczny dla dzieci – jakie stosować nawozy?

2020-05-13
Ogród bezpieczny dla dzieci – jakie stosować nawozy?

Pojawienie się w domu dziecka zawsze wiąże się z dużą liczbą zmian. Dotyczy to zarówno zmian w trybie życia, jak i zmian organizacyjnych. Nie inaczej wygląda sytuacja w ogrodzie, który również należy dostosować w taki sposób, by był on bezpieczny dla dzieci. Zobaczmy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Odpowiednie rośliny

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre znane nam rośliny są dla człowieka trujące. Należą do nich m.in. znane i lubiane konwalie majowe czy sumaki, które można spotkać w wielu przydomowych ogrodach. Nie są one szkodliwe wtedy, gdy rosną, ale już zetknięcie z ich sokiem może spowodować przykre skutki. Do roślin trujących należy również kalina, wilcza jagoda, cis pospolity, jałowiec, śnieguliczka, wiciokrzew, wawrzynek. Tutaj zagrożeniem jest zjedzenie owoców, które może okazać się fatalne w skutkach. O ile osoby dorosłe nie mają raczej takich pomysłów, by jeść niejadalne rośliny, o tyle dzieci, szczególnie te najmniejsze, mogą być na tyle ciekawe, że będą próbować kosztować ich smaku. Zabezpieczając ogród przed dziećmi warto zatem zwrócić szczególną uwagę na te rośliny i usunąć je z niego lub uniemożliwić do nich dostęp dzieciom. W zależności od wieku dzieci można to zrobić na różne sposoby. Na najmłodszych najlepiej zadziała bariera mechaniczna, czyli po prostu jakiś płotek czy siatka, która uniemożliwi dojście do rośliny trującej. Starsze dzieci natomiast należy już od najmłodszych lat uświadamiać, że to rośliny trujące i pouczać ich o zgubnych skutkach ich zjedzenia.


Nie chodzi tu wcale o straszenie, ale o to, by dzieci miały świadomość istniejących zagrożeń i miały „wbudowany” odruch pytania, czy owoce rosnące na krzaku nadają się do jedzenie czy też nie. Warto również zwrócić uwagę na rośliny z kolcami czy cierniami. O ile starsze dzieci zwykle wiedzą, czym może skończyć się spotkanie z różą czy gałęziami robinii akacjowej, o tyle maluchy, które dopiero zaczynają eksplorować świat i pędzą przed siebie, byle szybciej i dalej, mogą mieć z tym kłopot. Im mniej będzie w ogrodzie takich roślin, tym mniejsze ryzyko, że maluch w nie wpadnie. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z krzewów ukochanych róż, to trzeba utrudnić dziecku dostęp do nich, np. poprzez niewielki płotek. Dzięki temu pędzący przed siebie półtoraroczniak zatrzyma się przed przeszkodą w postaci płotku, a nie dopiero na krzaku z kolcami, który mógłby go już mocno pokłuć.

Nawożenie roślin

Drugą ważną kwestią związaną z przygotowaniem ogrodu bezpiecznego dla dzieci jest stosowanie odpowiednich nawozów. Pierwszą i nadrzędną zasadą, którą powinniśmy się kierować wybierając nawozy ogrodnicze do swojego ogrodu, jest unikanie chemii. To kryterium szczególnie ważne w sytuacji, gdy w domu są dzieci, ale wybieranie nawozów bez dodatków chemicznych jest wskazane zawsze, jeśli zależy nam na środowisku naturalnym. Jeśli wybierzemy nawozy z dodatkiem chemii, to niestety może się okazać, że dobra zabawa na podwórku, na którą składa się bieganie, tarzanie, leżenie na trawie może skończyć się nieprzyjemnymi wykwitami skórnymi, pokrzywką czy zaczerwienieniem. Chcąc ich uniknąć lepiej sięgać po nawozy naturalne, gdyż powodują one mniej dolegliwości skórnych. Wbrew temu, co może się wydawać, lista nawozów naturalnych jest całkiem długa. Warto wymienić choćby obornik, kompost czy poplon, które z powodzeniem od lat są stosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie. W tej grupie są również nawozy naturalne, oferowane przez wielu producentów, którzy oferują je jako nawozy w proszku lub płynie. Stosując je mamy pewność, że rośliny w ogrodzie dostają wszystko, czego potrzebują do dobrego rozwoju i wzrostu, a jednocześnie nie szkodzimy środowisku naturalnemu, ani dzieciom, które dużo czasu spędzają w ogrodzie. Wybierając nawóz naturalny szukajmy opakowań z napisem naturalny, bio, eko, bo to oznacza, że to nawozy najbardziej przyjazne człowiekowi. Warto również zwrócić uwagę na formę nawozu, gdyż granulki, w jakich często oferowane są nawozy, mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Kolorowe kuleczki, niebieskie, brązowe, białe dość mocno rzucają się w oczy i mogą zainteresować maluchy, a stąd już prosta droga do tego, żeby wsadzić je do buzi. Jeśli więc chcemy zastosować nawóz granulowany, to przede wszystkim obficie podlejmy teren, na którym został rozsypany.



Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że nawóz dobrze się rozpuści i większość kuleczek zniknie. Nieco trudniej może być z nawozami typu osmocote, które działają długo, gdyż one stopniowo uwalniają składniki odżywcze. W ich przypadku warto zastanowić się, czy rzeczywiście nie ma innego nawozu, który dałby podobny efekt, a jednak byłby bezpieczniejszy dla dzieci.

Inne aspekty bezpieczeństwa dzieci w ogrodzie

Troskę o bezpieczeństwo dzieci w ogrodzie należy rozszerzyć także o odpowiednie zabezpieczenie wszelkich akwenów wodnych. Mowa tu nie tylko o stawie, ale również o oczku wodnym, nawet jeśli jest ono niewielkich rozmiarów. Im trudniej dzieciom będzie dotrzeć do oczka wodnego, tym bezpieczniej, więc tutaj również warto zastosować płotek czy duży żywopłot, który utrudni dojście do niego. Dbając o swoje pociechy warto również ograniczyć ilość stosowanych środków owadobójczych. Nikt z nas nie lubi, gdy gryzą nas komary, ale zanim zaczniemy walkę z nimi stosując środki chemiczne, sprawdźmy, czy są one bezpieczne dla dzieci. Na opakowaniu powinny się znajdować informacje na temat ich szkodliwości oraz środkach ostrożności, jakie należy przedsięwziąć przy ich aplikowaniu. Wybierajmy te, które mają jak najmniej środków ubocznych albo wcale lub sięgnijmy po naturalne metody walki z owadami, np. poprzez sadzenie roślin, których nie lubią. Ostatnim elementem przygotowywania ogrodu dla dzieci jest wydzielenie miejsca na kącik zabaw. Najmłodszym warto zainstalować piaskownicę i huśtawkę. Jeśli mamy więcej miejsca, to dobrym pomysłem jest montaż małpiego gaju, wraz z drabinkami, zjeżdżalnią i innymi atrakcjami. Starsze dzieci chętnie bawią się w domkach, niekoniecznie tych na drzewie, oraz skaczą na trampolinie. Im większy ogród, tym większy może być kącik zabaw, ale pamiętajmy, by nie przesadzić. Dzieci świetnie się bawią również patykiem, kawałkiem sznurka czy kamykiem, więc nie przytłaczajmy ich nadmiarem bezpiecznych zabawek, lecz dajmy pole do popisu również dla wyobraźni.

 

pixel