Ogród wertykalny

Zieleń w naszym otoczeniu zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, więc trudno się dziwić, że każdy stara się otaczać zielenią jak może. Jedni budują dom na odludziu, inni ustawiają w mieszkaniu kwiaty doniczkowe, a jeszcze inni decydują się na ogród wertykalny. Nie są one jeszcze szeroko znane, dlatego warto wiedzieć o nich nieco więcej.
Ogrody wertykalne - na zewnątrz i do wnętrza
Ogrody wertykalne, jak sama ich nazwa wskazuje, to ogrody pionowe, które można mieć niemal w każdej przestrzeni. Wystarczy dosłownie kilkanaście centymetrów powierzchni na podłodze i wysoka ściana lub płot, a już można próbować stworzyć ogród wertykalny. Co ważne, ogrody wertykalne pojawiają się zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i na terenach otwartych.
We wnętrzach stają się one niezwykłą dekoracją, która dodatkowo wprowadza przyjemny mikroklimat. Patrzenie na zieloną ścianę pozwala łatwiej wyciszyć się i odpocząć, a oczyszczająca moc liści sprawia, że powietrze jest znacznie przyjemniejsze. Montaż ogrodu wertykalnego to doskonały sposób na to, by dodać mieszkaniu przytulności oraz znacznie zmniejszyć pogłos.
Ogrody wertykalne na zewnątrz budynku, podobnie jak we wnętrzach, mogą pełnić funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Stworzony przy ogrodzeniu ogród wertykalny może stanowić doskonałą osłonę przed hałasem i kurzem z ulicy oraz wzrokiem ciekawskich przechodniów. Wertykalny ogród może też służyć do wydzielenia w ogrodzie stref przeznaczonych na różne aktywności. Poza tym, w zewnętrznym ogrodzie wertykalnym mogą pojawić się nie tylko rośliny ozdobne, ale również warzywa i owoce np. truskawki. Dzięki temu ogród wertykalny stanie się nie tylko ładny, ale również funkcjonalny.
Jak zbudować ogród wertykalny na zewnątrz?
Ogród wertykalny wymaga zastosowania odpowiednich technik, które pozwolą roślinom swobodnie rosnąć, a jednocześnie nie będą szkodzić ścianom, co ma szczególne znaczenie, gdy ogród wertykalny znajduje się we wnętrzu.
Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym szybko zbudować ogród wertykalny są donice i skrzynki wertykalne czyli umieszczone jedna nad drugą na specjalnym stelażu. Mogą być umieszczone bezpośrednio nad sobą, ale częściej są zamocowane w formie kaskadowej, dzięki czemu roślinność każdego piętra ma odpowiednio dużo przestrzeni do rozwoju.
W ogrodzie wertykalnym dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju pergole i podpory do roślin. Można na nich zawiesić donice z roślinami i w prosty sposób stworzyć wertykalny ogród. Można też upiąć na nich pnącza różnego rodzaju, dzięki czemu uda się uzyskać efekt zielonej ściany.
Instalacja ogrodu wertykalnego we wnętrzu
Oba powyższe rozwiązania doskonale nadają się do ogrodów wertykalnych budowanych na zewnątrz. W przypadku ogrodu wertykalnego montowanego we wnętrzu mieszkania czy domu, stosuje się raczej inne rozwiązania. Zwykle na ścianie montuje się najpierw zabezpieczenie przeciwwilgociowe czyli np. matę z PCV, która ochroni ścianę przed ewentualnym zalaniem. Następnie montuje się stelaż na doniczki, w których będą rosły rośliny. Stelaż może mieć przeróżne formy, od prostych desek umieszczonych na ścianie, po nowoczesne zabudowy z lameli metalowych. Na tak przygotowanym stelażu umieszcza się doniczki na kwiaty, a w zależności od ich rodzaju montuje się dodatkowe podpory lub sznury, po których będą się mogły piąć.
Można wykorzystać również gotowe rozwiązania czyli doniczki zamontowane na specjalnym stelażu. Co prawda większość osób wykorzystuje takie rozwiązania na zewnątrz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki zestaw ustawić przy jednej ze ścian we wnętrzu domu.
Ciekawym dodatkiem do ogrodu wertykalnego we wnętrzu mieszkania jest oświetlenie. Często montuje się taśmy ledowe wzdłuż pionowych granic zielonej ściany lub kinkiety bezpośrednio nad nim. Dzięki temu rośliny prezentują się jeszcze lepiej, gdyż są pięknie podświetlone.
Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?
Wiele osób zastanawia się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym. Wybór jest dość duży, ale najlepiej sprawdzają się rośliny o niewielkiej bryle korzeniowej. Mogą one rosnąć w małych doniczkach, nie wymagają zbyt szybko przesadzania i dzięki temu przez długi czas mogą być ozdobą ogrodu pionowego.
Drugim kryterium, którym warto kierować się przy wyborze roślin do ogrodu wertykalnego jest ich ozdobny charakter. Ładne liście o ciekawym pokroju czy ubarwieniu będą bardzo dobrą dekoracją. Mogą to być wszelkiego rodzaju rozchodniki, eszynantus, aglaomena, anturium, zanokcica, kalatea, zielistka, epipremnum, maranta, peperomia, filodendron, zroślicha, pilea. rododendron, ficus, nephrolepis, dracena i skrzydłokwiat. Wszystkie doskonale poradzą sobie we wnętrzach, więc dobrze jest mieć je w domowym ogrodzie wertykalnym.
Planując wertykalny ogród na zewnątrz, oprócz ładnego wyglądu roślin, należy zwracać uwagę na ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli na zewnątrz planujemy ozdobny ogród wertykalny, to warto w nim posadzić trzmielinę, żagwin, bratki, fuksje, barwinek, fiołki, niecierpki, rozchodniki, rojniki, petunie, werbeny i begonie. Jeśli chcemy, by ogród wertykalny ogród był nie tylko ładny, ale również użyteczny, to możemy posadzić w nim zioła i niewielkie warzywa. Dzięki ziołom pod oknami będziemy mieć nie tylko stały dostęp do świeżych ziół wykorzystywanych w kuchni, ale również cudowny zapach. Jeśli wybierzemy zioła prowansalskie takie jak rozmaryn, tymianek czy oregano, to wystarczy uchylić okno, by poczuć się jak w południowej Francji.
W ogrodzie wertykalnym można również uprawiać warzywa i owoce na domowe potrzeby. Dobrze będą w nich rosły truskawki wiszące, poziomki, a także pomidorki koktajlowe, fasolka szparagowa, różne odmiany sałaty czy kalarepa. Jednym słowem ogród wertykalny może doskonale zastąpić duży warzywniak i pozwoli mieć wyhodowane we własnym zakresie warzywa i owoce z domowego ogródka
Pielęgnacja ogrodów wertykalnych
Podczas tworzenia ogrodów wertykalnych warto pomyśleć o ich przyszłej pielęgnacji. Kluczowe jest właściwe nawadnianie oraz niekiedy nawilżanie liści. W przypadku ogrodów we wnętrzach, które znajdują się na całej wysokości ściany warto stworzyć system nawadniania. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać drabiny, gdy przyjdzie czas na podlewanie ogrodu, lecz wystarczy uruchomić system. Istnieje wiele sposobów na sterowanie takim systemem, ale niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, możemy mieć pewność, że zielona ściana będzie odpowiednio nawadniana.