Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Okrywanie roślin na zimę – podstawowe zasady

2020-10-12
Okrywanie roślin na zimę – podstawowe zasady

Jakie rośliny należy okrywać na zimę?

Wbrew temu, co myślą niektórzy początkujący ogrodnicy, nie wszystkie rośliny wymagają okrywania na zimę. Niektórym takie okrycie może nawet zaszkodzić, dlatego, zanim kupimy kaptury ochronne  i zaczniemy w popłochu osłaniać rośliny, gdy tylko zobaczymy w prognozie pogody pierwsze przymrozki, zobaczmy, jakie rośliny naprawdę potrzebują ochrony. Wśród roślin, które bez wątpienia powinniśmy chronić przed zimnem są róże. To rośliny wymagające specjalnego traktowania, a zimne wiatry i mrozy mogą im mocno zaszkodzić, doprowadzając do przemarzania pędów. Z podobnych powodów powinniśmy chronić różaneczniki, wrzosy i wrzośce oraz młode magnolie czy drzewka i krzewy owocowe. Ochrony zimowej potrzebują również niektóre rośliny zimozielone, takie jak cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki, a nawet niektóre gatunki żywotników, czyli tuj. Wrażliwe na mróz i zimowy wiatr są również niektóre byliny, szczególnie takie jak hiacynty, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, niektóre złocienie jesienne, zawilce japońskie.


 

Należy chronić nie tylko te byliny, które już dobrze zadomowiły się w naszym ogrodzie, ale również takie, które dopiero co zostały posadzone i z tego powodu są wrażliwsze niż rośliny posadzone wcześniej. Warto pamiętać również o roślinach pnących, z których część pochodzi z dużo cieplejszego klimatu, a są chętnie sadzone w polskich ogrodach ze względu na pięknie kwitnące kwiaty. Należą do nich glicynie, akebie oraz powojniki, szczególnie te, które nie kwitną na pędach jednorocznych. Z cieplejszego klimatu pochodzą również trawy ozdobne m.in. trawa pampasowa czy miskanty, które również wymagają ochrony przed zimą. Patrząc na tę listę niektórym może przyjść do głowy pytanie, czy nie lepiej byłoby okryć wszystkie rośliny w ogrodzie. Takie podejście nie jest jednak właściwe, gdyż niektóre rośliny nie potrzebują ochrony na czas zimy, a nawet, taka ochrona mogłaby im zaszkodzić. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się, czy w ogrodzie mamy rośliny znajdujące się na powyższej liście, a w razie wątpliwości, czy wymagają one okrycia, zapytać doświadczonego ogrodnika.

Kiedy okrywać rośliny na zimę?

Wiele pytań rodzi nie tylko to, które rośliny okrywać na zimę, ale również kiedy to robić. Wbrew pozorom nie powinno się chronić roślin zbyt wcześnie, gdyż zamiast dobroczynnych skutków mogłoby to przynieść im zupełnie odwrotny efekt. Rośliny zbyt wcześnie okryte mogłoby mieć problem z zatrzymaniem tegorocznego okresu wegetacji lub zaczęłyby rozwijać się jak na wiosnę, choć jeszcze byłoby do niej daleko. Z okrywaniem roślin należy zatem poczekać aż do momentu, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej -5°C. Pierwsze przymrozki nie zaszkodzą roślinom za bardzo, a dopiero większe mrozy mogą siać u nich większe spustoszenie. Niektórzy ogrodnicy mówią, że w czasie łagodnej zimy, gdy temperatury utrzymują się w okolicach 0°C, nie ma potrzeby okrywania roślin na zimę. Wyjątkiem są sytuacje, w których oprócz wiatru roślinom może grozić wychłodzenie z powodu porywistych wiatrów. Wtedy mimo łagodnej zimy warto okryć rośliny na czas niesprzyjającej aury.

Czym okrywać rośliny na zimę?

Wiemy już, które rośliny powinny być okryte, kiedy należy to zrobić, to czas teraz podpowiedzieć, czym okrywać rośliny na zimę. Możliwości jest bardzo wiele, a wybór zależy w dużej mierze od tego, jakie rośliny chcemy chronić. Róże dobrze jest chronić pod usypanym kopczykiem ziemi o wysokości ok. 20-30 cm. Róże pnące warto dodatkowo osłaniać np. chochołem ze słomy lub kapturem z agrowłókniny. To materiał umożliwiający odprowadzanie wilgoci, czyli chroniący przed rozwojem grzybów i pleśni, a jednocześnie zapewniający róży ochronę przed wiatrem i mrozem. Kaptury z agrowłókniny dobrze się sprawdzą również do okrywania krzewów, a więc np. bukszpanów, cyprysików czy rododendronów. Są one dostępne w różnych rozmiarach, więc można dopasować rozmiar kaptura do wielkości krzewu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że roślina jest dobrze chroniona. Wszyty w kaptur sznurek pozwoli dokładnie zaciągnąć kaptur, dzięki czemu osłona przed zimnem będzie szczelna.

Agrowłóknina zimowa jest dostępna nie tylko w formie kapturów, ale również w rolce o różnej szerokości i długości. Można ją wykorzystać do okrywania pni drzew i krzewów, co zabezpieczy je nie tylko przed mrozem i wiatrem, ale również podgryzaniem przez zwierzęta. Dobrze sprawdza się również do osłaniania roślin zimujących w gruncie, które wymagają przykrycia od góry, jak np. wspomniane wyżej byliny cebulowe. Agrowłóknina chroni roślinę nie tylko przed zimnem, ale również zapobiega utracie wilgoci, co ma szczególne znaczenie w przypadku roślin zimozielonych. Rośliny te przed okryciem powinny być obficie podlane, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki podczas zimowania. Jesienią nie powinniśmy jednak podlewać roślin tracących liście na zimę, bo takie działanie mogłoby prowadzić do spowolnienia wygaszania wegetacji, a w konsekwencji do przemarznięcia pędów, gdy roślina nie będzie odpowiednio przygotowana na zimę. Dużą zaletą agrowłókniny zimowej jest fakt, że można dopasować jej rozmiar do wielkości roślin lub miejsca, w którym ma ona zostać użyta. Dzięki temu z jej pomocą można okryć nie tylko małe byliny, ale i większe drzewa czy pnącza, które również wymagają ochrony. Niektórzy martwią się, że okrywanie roślin na zimę szpeci ogród. Jesteśmy jednak zdania, że tak być wcale nie musi, bo białe kaptury czy okrycia z agrowłókniny mogą się prezentować naprawdę ładnie. W dodatku można znaleźć ozdobne kaptury z agrowłókniny z nadrukami bałwana, pingwina czy dekoracjami świątecznymi, dzięki czemu ich obecność w ogrodzie będzie powodować raczej uśmiech na twarzy. Warto je wybrać do swojego ogrodu, szczególnie jeśli dekorujemy dom i ogród na czas bożonarodzeniowy kolorowymi lampkami.

 

pixel