Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Opryski drzew owocowych w miesiącach letnich i jesiennych - co powinieneś wiedzieć?

2019-08-14
Opryski drzew owocowych w miesiącach letnich i jesiennych - co powinieneś wiedzieć?

Opryski drzew owocowych są niezwykle ważne na każdym etapie rozwoju roślin — od okresu bezlistnego, nabrzmiewania i pękania pąków, przez pierwsze liście oraz kwitnienie, do wzrostu owoców. Choroby i szkodniki w każdej chwili mogą zaszkodzić Twoim uprawom — nie rozpoczynaj tej nierównej walki, gdy już będzie za późno. Przeczytaj o najważniejszych kwestiach związanych z opryskami drzew owocowych w miesiącach letnich oraz jesiennych.


Środki ochrony roślin czy metody ekologiczne — co wybrać?

Ochronna pielęgnacja ogrodu to bardzo istotna kwestia. Dlatego warto zastanowić się, którą metodę profilaktyki wybrać. Opcje są trzy: środki ochrony roślin, preparaty ekologiczne oraz połączenie obydwóch technik. Twoja decyzja powinna być podyktowana fazą rozwoju choroby drzew owocowych. Jeśli chcesz jedynie zabezpieczyć sad przed możliwą zarazą, najrozsądniejszym wyborem będzie właściwe połączenie sił naturalnych, jak i chemicznych produktów.

Opryski drzew owocowych środkami ochrony roślin – najważniejsze informacje

Jak wykonać opryski środkami ochrony roślin?

Skuteczność środków ochrony roślin nie zależy tylko od właściwego doboru substancji czynnej, która eliminuje daną chorobę. Bardzo duże znaczenie ma również temperatura powietrza — nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza. Opryski wykonuj w bezdeszczowe, umiarkowanie ciepłe, bezwietrzne dni. Najlepsza pora na takie prace to wieczór, po oblocie pszczół. Podczas trwania sezonu środki ochrony roślin stosuj naprzemiennie — wtedy chorobotwórczy patogen oraz szkodniki drzew nie uodpornią się na substancję czynną.

Oprysk miedzianem — na wiosnę i jesień

Szerokie spektrum działania w ochronie drzew oraz krzewów owocowych posiadają fungicydy miedziowe: popularnie nazywane miedzianami. Niektóre z tych preparatów zostały dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych. W praktyce różnią się jedynie konsystencją — produkt ekologiczny ma postać płynu, a artykuł zaliczany do środków ochrony roślin jest proszkiem.

Więcej o miedzianie

Miedzian to środek grzybobójczy, który zwalcza choroby grzybicze powstałe na drzewach oraz krzewach owocowych, a także na warzywach czy roślinach ozdobnych. Preparat szczególnie zaleca się podczas prowadzenia amatorskiego ogrodu bądź uprawy, na przykład w przydomowej przestrzeni czy na terenie ogródka działkowego.

Miedzian oraz inne produkty grzybobójcze są dostępne w naszej ofercie. Sprawdź » 



Opryski drzew owocowych ekologicznymi preparatami roślinnymi – co warto o nich wiedzieć?

Co można wykorzystać do ekologicznego oprysku?

Ekologiczne opryski drzew owocowych możesz wykonać preparatami, które sam skomponujesz. Składniki znajdziesz w swoim ogrodzie — chodzi o mniszek lekarski, krwawnik pospolity, pokrzywę czy skrzyp polny. Odpowiedni wywar przygotujesz także z cebuli czy czosnku. Takie wywary nie tylko uchronią Twoje drzewa i krzewy owocowe od niebezpiecznych patogenów, a także wzmocnią ich konstrukcję. Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, możesz postawić także na gotowe preparaty dostępne w sklepach — np. z miazgi czosnkowej czy grejpfruta.

Kiedy rozpocząć opryski drzew owocowych preparatami naturalnymi? Jakim chorobom mogą zapobiegać?

Opryski drzew owocowych zawiesinami na bazie roślin możesz rozpocząć w okresie rozkwitu pierwszych liści na jabłoniach oraz gruszach. Preparat na bazie skrzypu zapobiega rozwojowi parcha na tych roślinach. Pracę powtórz w okresie rozwoju zawiązków oraz wzrostu owoców. Czereśnie i wiśnie pryskaj wtedy, gdy rozwijają białe pąki. Zawiesina na bazie krwawnika oraz skrzypu polnego zapobiega rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Zabieg powtórz w kwietniu. Bardzo częstą przypadłością dotykającą sady są kolonie mszyc. Naturalne preparaty, które mogą je zwalczyć, to wyciągi z pokrzywy, wrotyczu pospolitego, cebuli oraz czosnku. Gdy szkodniki ciągle psują Twoje plony, prace wykonuj systematycznie co kilka dni. Warto stosować również opryski brzoskwini — zdarza się, że drzew dotyka kędzierzawość liści brzoskwini. Chorobę mogą zwalczyć wyciąg z krwawnika, pokrzywy oraz skrzypu polnego.    

Zachowaj szczególną ostrożność, nawet podczas ekologicznych oprysków

Zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania oprysków — niezależnie od tego, jakimi preparatami je wykonujesz. Ciecz może być rozwiewana przez podmuchy wiatry, a następnie osiadać na skórze i powodować różnego rodzaju podrażnienia. Dlatego zaopatrz się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze oraz odzież roboczą — dzięki niej praca związana z opryskami będzie bezpieczniejsza.


Podsumowanie

W celu ochrony oraz walki z chorobami drzew owocowych warto stosować opryski różnego rodzaju. Pamiętaj o zastosowaniu metod chemicznych i naturalnych, a także o bezpieczeństwie podczas pracy. Mamy nadzieję, że nasze rady rozwiały wszelkie Twoje wątpliwości na ten temat. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji Twoich drzew, przeczytaj artykuł o najważniejszych zasadach przycinania drzew i krzewów owocowych.

pixel