Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Owoce w ogrodzie – maliny, jeżyny, truskawki i poziomki. Kiedy sadzić i jak pielęgnować, aby plon był obfity?

2024-05-14
Owoce w ogrodzie – maliny, jeżyny, truskawki i poziomki. Kiedy sadzić i jak pielęgnować, aby plon był obfity?

Spis treści:

1. Gdzie sadzić owoce jagodowe? - optymalne stanowiska

2. Dodatkowe aspekty związane z sadzeniem roślin owocowych

3. Jak pielęgnować maliny, jeżyny, truskawki i poziomki?

Gdzie sadzić owoce jagodowe? - optymalne stanowiska

Rośliny o jadalnych owocach prawie zawsze uprawia się w miejscach nasłonecznionych. Dają wtedy obfity plon, owoce są duże, dobrze wybarwione i słodkie. Jednocześnie zachodzi mniejsze niebezpieczeństwo ze strony chorób grzybowych, np. szarej pleśni. Ta zasada w szczególności sprawdza się w uprawie malin i truskawek. Jeżyny dobrze plonują na pełnym słońcu, ale rozwijają się także w miejscach częściowo osłoniętych. Ostatnie stanowisko jest natomiast optymalne dla poziomek. Maliny, jeżyny czy truskawki z reguły sadzi się w rzędach, w np. w części wyznaczonej jako przydomowy sad. Trzeba pamiętać, że malina i jeżyna mogą rozrastać się ekspansywnie. Wybiera się miejsce, w którym nie zagłuszą słabszych roślin. Z kolei poziomki można posadzić nawet pod koroną drzew (o ile nie jest tam zbyt sucho). Wszystkie powyższe gatunki preferują podłoża lekko kwaśne.

Dodatkowe aspekty związane z sadzeniem roślin owocowych

  • Termin sadzenia: optymalna jest wiosna bądź jesień. Z kolei poziomki najlepiej sadzić na przełomie maja i czerwca bądź w pierwszej połowie sierpnia.

  • Głębokość sadzenia: maliny i jeżyny sadzi się ok. 3-4 cm głębiej niż rosły w szkółce/donicy. Truskawki i poziomki umieszcza się w gruncie dość płytko, korona powinna znajdować się w całości ponad poziomem gleby. Zbyt głębokie sadzenie prowadzi do występowania groźnych chorób grzybowych. Truskawki często uprawia się w rzędach osłoniętych czarną folią, co ogranicza rozrost chwastów, poprawia nagrzewanie gleby (szybszy rozwój roślin) i ogranicza kontakt owoców z glebą.

  • Rozstaw sadzenia: truskawki sadzi się co ok. 20-35 cm w rzędach oddalonych co 50 cm. Poziomki można sadzić co 20 cm. Sadzonki malin i jeżyn uprawia się co 50 cm. Odległość pomiędzy rzędami wynosi średnio ok. 200 cm.

Jak pielęgnować maliny, jeżyny, truskawki i poziomki?

Kluczowym zabiegiem dla wszystkich wymienionych roślin jest podlewanie w czasie susz. Niedobór wody nie tylko osłabia rośliny, ale także wpływa na jakość owoców, które są drobniejsze i mniej soczyste.

Sposoby nawożenia są różne. W warunkach przydomowego ogrodu warto raz na kilka lat stosować obornik, a w sezonie 1-2 dawki nawozu wieloskładnikowego. Unika się intensywnego nawożenia azotem. Maliny i jeżyny z reguły podwiązuje się do drutów montowanych na rusztowaniach (słupach). Po zbiorach pędy należy przyciąć tuż przy ziemi, a następnie spalić. Z kolei u truskawki kosi się liście (na wys. 5 cm), 2-3 tygodnie po ostatnich zbiorach. Są to działania, które pozwalają ograniczyć choroby i szkodniki. Poziomki nie wymagają cięcia. U malin i jeżyn trzeba regularnie usuwać odrosty korzeniowe, które pojawiają się w międzyrzędziach. Do częstych chorób u powyższych owoców jagodowych zalicza się m.in. szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. W razie wystąpienia takich problemów stosuje się fungicydy. Profilaktycznie warto wykorzystywać gnojówki z chwastów oraz preparaty mikrobiologiczne, np. zawierające pożyteczne grzyby i bakterie.

pixel