Październik w ogrodzie: co sadzimy i siejemy jesienią?

2017-10-20
Październik w ogrodzie: co sadzimy i siejemy jesienią?Jesień to piękna i malownicza pora roku, która jednocześnie oznacza wiele prac w ogrodzie. Październik to czas sadzenia roślin jednorocznych, drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. W tym miesiącu musimy zająć się również przesadzeniem i zabezpieczeniem roślin przed pierwszymi przymrozkami.

Początek jesieni w ogrodzie to pora zbiorów i porządków. W tym okresie powoli ustaje wegetacja większości roślin, przyroda przygotowuje się do zimowego odpoczynku. W październiku możemy zebrać resztę opadających z drzew dojrzałych owoców. Ten miesiąc warto również przeznaczyć na sadzenie jednorocznych roślin i przesadzanie bylin. Dodatkowo można zadbać o krzewy iglaste, które przesadzone właśnie w październiku będą miały lepsze warunki do zakorzenia się do zimy.

październik w ogrodzie1

Jakie drzewa i krzewy sadzimy w październiku?

W październiku warto zasadzić drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe, które pięknie zakwitną wiosną. W miesiącu tym możemy zasadzić drzewka i krzewy liściaste, zakupione z odkrytymi korzeniami, takie jak brzoza czy porzeczka krwista. Sadzenie rozpoczynamy od wykopania odpowiedniej wielkości dołka, który powinniśmy uzupełnić kompostem lub ziemią ogrodniczą. Po wkopaniu rośliny należy ją obficie podlać.


W październiku możemy również posadzić drzewa i krzewy owocowe jak porzeczka, agrest, jabłonie, grusze itp. Podobnie jak w powyższym przypadku, rośliny te muszą mieć odkryte korzenie. Jednak po wkopaniu drzewek owocowych musimy pamiętać, aby osłonić je przed zającami i gryzoniami.

październik w ogrodzie4

Jesienią warto również posadzić róże. Te rośliny zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą i wiosną rozpoczną wegetacje. Krzewy różane powinniśmy ulokować w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Rośliny te potrzebują wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża o dużej zawartości próchnicy. Przed zasadzeniem róż należy głęboko przekopać ziemię i wymieszać z nawozem przeznaczonym specjalnie dla tego rodzaju krzewów. Po wkopaniu, roślinę należy obsypać kopczykiem ziemi o wysokości około 20 cm.

Sprawdź nawozy do kwiatów w Rolmarket.

Czas na rośliny cebulowe

Październik to miesiąc, w którym można sadzić rośliny cebulowe. Należą do nich m.in. przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice i lilie.

październik w ogrodzie2

Efekty swojej pracy zobaczymy dopiero wiosną, kiedy kwiaty kolorowo zakwitną. Do posadzenia powinniśmy wybierać cebule duże, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Rośliny te muszą być w stanie spoczynku, tzn. nie mieć wyrośniętych liści ani korzeni. Przed posadzeniem warto cebulki wymoczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Sadzimy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli, mniejsze układamy gęściej, większe – rzadziej. W pierwszej kolejności powinniśmy wkopać rośliny, które jako pierwsze zakwitną wiosną – to przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu, możemy je podlewać, jednak po pierwszych przymrozkach powinniśmy okryć je torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych.

Sadzimy byliny oraz rośliny jednoroczne

Do końca października możemy sadzić również byliny, np. konwalie oraz tulipany. Zbyt późne ich wkopanie uniemożliwi cebulkom dobre ukorzenienie i spowolni ich kwitnienie. Tulipany sadzimy na głębokość równą 3 wysokości cebul. Rośliny te warto wkopywać w specjalnych plastikowych koszyczkach, które zapewnią im odpływ nadmiaru wody, a także ochronią cebulki przed gryzoniami. Na okres zimowy należy tulipany okryć ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny.

W październiku siejemy również rośliny jednoroczne, które zakwitną w naszym ogrodzie wiosną. W miesiącu tym warto zasiać m.in. czarnuszkę, chabry, maki, ostróżki i gipsówki. Aby posiane rośliny jednoroczne nie przemarzły zimą, powinniśmy je okryć stroiszem, czyli gałązkami roślin iglastych.

Pielęgnacja i ochrona roślin

Październik to miesiąc, w którym rozpoczynają się pierwsze przygruntowe przymrozki. W tym okresie warto ściąć pędy i wykopać rośliny, które powinny zimować w chłodnym pomieszczeniu (należą do nich m.in. dalie, kanny, mieczyki, begonie itp.). Wykopane cebulki osuszamy, układamy w skrzyneczkach i przysypujemy torfem.


W tym czasie powinniśmy zająć się także roślinami jednorocznymi – zbieramy nasiona i przycinamy, pozostawiając korzenie w ziemi. Zdrowe części naziemne możemy przeznaczyć na kompost, natomiast te porażone przez choroby palimy lub wyrzucamy. W okresie tym podlewamy przed zimą rośliny zimozielone, np. różaneczniki, pierisy, laurowiśnie i iglaki.

Zabezpieczenie roślin przed zimą

Październik to również miesiąc, kiedy powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Takie warunki atmosferyczne źle znoszą zwłaszcza pnącza, byliny i krzewy pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Najlepszą metodą ocieplania roślin jest okrywanie ich białą agrowłókniną okryciową, kapturami ochronnymi, bądź też ich kopczykowanie: grubą warstwę ściółki rozkładamy wokół róż, rododendronów, azalii japońskich, hortensji, wrzosów i wrzośców. Rośliny możemy otulić również stroiszem lub słomą. Należy pamiętać, aby przed zimą zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci.

październik w ogrodzie3
Październik to w ogrodzie miesiąc prac porządkowych. Wiele roślin letnich trzeba wykopać, ziemię spulchnić i nawieźć. Warto w tym czasie pomyśleć również o kwiatach, krzewach i drzewkach, które teraz zasadzone, przyniosą nam radość wiosną.


Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel