Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Październik w ogrodzie — na jakie prace należy się przygotować?

2019-09-16
Październik w ogrodzie — na jakie prace należy się przygotować?

Kiedy kończy się lato a zaczyna jesień, warto poświęcić więcej czasu swoim roślinom i przygotować je na nadchodzącą wielkimi krokami zimę. Październik w ogrodzie wykorzystaj na kilka prac, które pozwolą Ci zebrać późny plon, posadzić byliny kwitnące wiosną, a także zadbać o oczko wodne czy trawnik.


Sadzenie roślin cebulowych, sadzenie krzewów i drzew owocowych, przesadzanie ziół

Październik w ogrodzie to czas na intensywne sadzenie roślin cebulowych, do których zalicza się przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, tulipany oraz hiacynty. O tych ostatnich możesz przeczytać więcej w artykule ,,Kiedy sadzić i jak pielęgnować hiacynty?". Aby sadzonki ozdobiły Twój ogród przyszłą wiosną, zapewnij im odpowiednie warunki. W tym celu wykop dołki tylko dla tych roślin posiadających dużą, nieuszkodzoną cebulę. Niech będą w stanie spoczynku — bez widocznych liści czy korzeni. Ważna jest również kolejność wysiewania — najpierw zajmij się tymi kwiatami, które najszybciej zakwitną w przyszłym roku. Chodzi o przebiśniegi oraz krokusy. Po posadzeniu cebul podlewaj je regularnie, a gdy przyjdą pierwsze przymrozki — okryj je torfem, gałązkami drzewek iglastych lub korą.

Oprócz sadzenia kwiatów, postaw na drzewa i krzewy, które zrzucają liście na zimę. Dobrym przykładem są te dające owoce. Opcjonalnie możesz posadzić także winorośl. Takie prace w ogrodzie najlepiej wykonać w pierwszych 10 dniach października. Kolejną pracą, na którą warto znaleźć czas w październiku to przesadzanie ziół. Dojrzałe rośliny wykop z ogródka i umieść w doniczkach — dzięki temu stworzysz zapasy na całą jesień oraz zimę.

Sadzenie i dzielenie bylin

Październik w ogrodzie to dobra pora na przesadzanie i dzielenie bylin takich jak fiołków wonnych, żagwinu, floksów szydlastych, karmnika ościstego, barwinków, macierzanki oraz kłączy konwalii. Początkiem miesiąca możesz ukorzenić sadzonki zielonych krzewów, do których zalicza się między innymi bukszpan.

Zbiór owoców z sadu

Październik to bardzo dobry czas na końcowe zbiory owoców — późnych odmian śliwek, reszty gruszek, jabłek oraz pigwy. Najpierw zbierz duże i dojrzałe plony, a drobniejsze zostaw jeszcze na kilka tygodni. Pamiętaj jednak, aby zebrać je przed przymrozkami. Jeśli hodujesz śliwki węgierki, w połowie października zabierz się za ich zbieranie.

Oczko wodne — przygotowanie do sezonu jesienno-zimowego

Październik w ogrodzie to nie tylko sadzenie bylin oraz drzew i krzewów owocowych. Jeśli posiadasz oczko wodne, warto je wyczyścić oraz przygotować na opady liści. W tym celu przytnij zwiędnięte pędy roślin, usuń muł z dna, a także rozciągnij siatkę ochronną nad taflą wody. Wrażliwe na mróz rośliny opuść na dno zbiornika — gdy okaże się za płytkie, kwiaty wyłów z oczka i przenieś w pojemnikach w chłodne miejsce z dostępem do słońca.

Trawnik — koszenie, podlewanie i zasilanie

Październik to ostatni miesiąc, w którym należy skosić trawnik — co najmniej dwa razy. Jeśli murawa jest sucha — podlej ją. Po tych pracach możesz zasilić trawę — w tym celu rozłóż na jej powierzchni cienką, półcentymetrową warstwę dojrzałego kompostu. W późniejszych miesiącach regularnie usuwaj z trawnika opadłe liście - używaj do tego grabi lub dmuchawy. 

Podsumowanie

Październik to czas na różnego rodzaju prace w ogrodzie — wiele z nich ma na celu przygotowanie roślin na przejście w stan spoczynku oraz wzmocnienie i ochronę ich systemów korzeniowych przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi zdążysz ze wszystkimi zadaniami przed początkiem listopada. Życzymy powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel