Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Pielęgnacja storczyków

2021-12-20
Pielęgnacja storczyków

Jakie stanowisko dla storczyków?

Storczyki to kwiaty, które bardzo lubią światło i ich obfite kwitnienie jest możliwe tylko wtedy, gdy mają wystarczająco dużo światła. Oznacza to, że ustawione na północnym oknie będą dość szybko kończyć kwitnienie, a liście storczyków staną się matowe. Storczyki nie lubią jednak również pełnego słońca, dlatego ustawianie ich na parapecie okna od strony południowej będzie błędem, gdyż ostre słońce może spowodować przypalanie się liści. Najlepszym stanowiskiem dla storczyków będą zatem okna z wystawą wschodnią lub zachodnią, choć przy tych ostatnich należy uważać w okresie letnich upałów, bo zachodzące słońce również potrafi świecić z dużą mocą. W takie dni lepiej odstawić storczyki w głąb pokoju lub przysłonić je firanką, by rozproszyć światło i nie dopuścić do spalenia liści.

Odpowiednia pielęgnacja storczyków wymaga również zapewnienia odpowiedniej temperatury wnętrza. Najlepiej czują się w miejscach, gdzie występują niewielkie wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą, a w temperaturze pokojowej czyli ok. 23-27 stopni w dzień i ok. 18-20 w nocy najlepiej czują się odmiany storczyka falenopsis. Inne odmiany storczyków jak np. cattleya wolą niższe temperatury, a najlepiej się czują, gdy temperatura w dzień ma 18-20 stopni, a w nocy 14-18. Jeszcze niższych temperatur wymaga np. storczyk dendrobium i cymbidium, dla których optymalna temperatura w dzień wynosi 14-18 stopni, a nocą powinna być o kilka stopni niższa. Należy jednak pamiętać, że mimo wymagań dotyczących niskiej temperatury pomieszczenia, storczyki są wrażliwe na przeciągi. Nie powinno się ich zatem ustawiać blisko uchylonego okna, gdyż szczególnie zimą mogłoby to się źle skończyć dla pielęgnowanych roślin. Lepszym rozwiązaniem jest zakręcenie na noc grzejnika pod parapetem, na którym ustawione są piękne storczyki.

Ostatnim ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy uprawie storczyków, jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których są ustawione.  Storczyki najlepiej się czują we wnętrzach, których wilgotność względna wynosi ok. 60%. Taka wilgotność jest niezbędna dla storczyków odmiany falenopsis, a storczyki odmiany cattleya wymagają wilgotności na poziomie 70-80%. Jeśli nie uda nam się zapewnić odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, to storczyki będą zasychać.

Podłoże i doniczki dla storczyków

Oprócz wyboru odpowiedniego miejsca uprawa storczyków wymaga również zapewnienia im jak najlepszego podłoża. Nie sprawdzi się tutaj ziemia ogrodnicza, gdyż konieczne jest podłoże znacznie lżejsze i lepiej przepuszczalne. Dobrze do tego celu nadaje się kora, włókno kokosowe i keramzyt, który zapewni przewiewność i sprawi, że ich korzenie nie będą gniły.

Równie ważne, by pielęgnacja storczyka przebiegała prawidłowo, jest odpowiednia doniczka. Nie musi być ona przezroczysta, mimo że większość roślin dostępnych w handlu jest sprzedawana właśnie w takich doniczkach, co znacznie ułatwia kontrolę nad stanem nawodnienia i korzeni. Bardzo istotne jest natomiast, by doniczka, w której rośnie storczyk, miała dużo otworów, bo to pozwoli zapobiegać zaleganiu wody w jej wnętrzu i w konsekwencji zmniejszy ryzyko gnicia korzeni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by po podlaniu taką doniczkę wstawić do znacznie ładniejszej osłonki. Dzięki temu piękne kwiaty storczyka będą miały odpowiednią oprawę i będą dopasowane do stylu wnętrza, w którym stoją, a nadal będziemy odpowiednio pielęgnować storczyki i dbać o jak najlepsze warunki dla ich rozwoju. Jako osłonki można wykorzystać doniczki na parapet, dopasowując je do rozmiarów rośliny i stylistyki pomieszczenia.

Jak podlewać storczyki?

Bardzo ważne w prawidłowej pielęgnacji storczyków w domu jest ich odpowiednie podlewanie. Storczyki wymagają regularnego podlewania, najlepiej co 7-10 dni, gdy podłoże już nieco przeschnie, ale jeszcze nie będzie zbyt suche. Niekorzystne jest utrzymywanie podłoża zbyt wilgotnego, gdyż to może spowodować, że korzenie storczyka będą gniły. W związku z tym najlepiej jest podlewać storczyki obficie, wstawiając je na ok. 5 minut do wody, a potem pozostawiając na jakiś czas, by mogły swobodnie obcieknąć. To gwarantuje dobre nawodnienie rośliny, a jednocześnie zapobiegnie zgubnym skutkom zalegania wody w podstawce czy na liściach.

Podlewanie storczyków powinno się odbywać miękką wodą, czyli wodą o jak najmniejszej zawartości wapnia. Dobrze się do tego nadaje woda destylowana lub woda odfiltrowana z pomocą odwróconej osmozy. Można również podlewać storczyki przegotowaną wodą, która została pozostawiona na ok. dobę, by ewentualny osad opadł na dno. Woda używana do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową.

Nawożenie storczyków

Storczyki należą do roślin, które w warunkach naturalnych żyją w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebują one żadnych nawozów, gdyż w okresie wzrostu znacznie wzrasta ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Powinniśmy jednak stosować specjalne nawozy i odżywki do storczyków, które mają skład dopasowany do potrzeb tych roślin. Nawożenie storczyków innymi nawozami, takimi jak nawozy do kwiatów, jest bardzo ryzykowne i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, to przygotowując roztwór nawozu dla storczyka, powinniśmy stosować dawkę mniejszą co najmniej o połowę.

Nawożenie storczyków powinno odbywać się jedynie w okresie ich wegetacji, czyli zwykle od kwietnia do września. Do tego celu można wykorzystać różne rodzaje nawozów, zarówno w formie płynnej, jak i pałeczek nawozowych. Dobrze sprawdza się zarówno nawożenie dolistne, które można realizować za pomocą mgiełki nawozowej, jak i nawożenie podłoża, np. w formie odżywek wkładanych do podłoża. Jeśli nawóz jest przeznaczony do storczyków, to niezależnie od formy jego podania z pewnością przyniesie oczekiwane efekty i zapewni obfite kwitnienie storczyków. Potwierdzeniem oczekiwanego efektu będą piękne ciemnozielone liście i przepiękne kwiaty, które długo będą cieszyć nasze oczy.





Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel