Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Pleśń w doniczce: jak powstaje i jak z nią walczyć?

2022-01-27
Pleśń w doniczce: jak powstaje i jak z nią walczyć?

Pleśń w doniczce - najważniejsze przyczyny

Pleśń w doniczce to zjawisko dość częste, które pojawia się szczególnie od jesieni do wiosny. Jej pojawieniu sprzyja wysoka wilgotność powietrza, mały dostęp do światła i nadmierna wilgotność podłoża. W takich warunkach doskonale czują się grzyby, a właśnie do tej grupy należy pleśń. 

Pleść w doniczce pojawia się najpierw w kilku miejscach, a jeśli nie zareagujemy w porę, to możemy doprowadzić do rozwoju pleśni na całej powierzchni podłoża. W efekcie biały, brązowy lub bury puch, jakim są zarodniki pleśni, pokryje całą wierzchnią warstwę podłoża, co będzie miało destrukcyjny wpływ na stan rosnącej w doniczce rośliny.

Duża wilgotność powierzchni podłoża może być wynikiem nadmiaru wody dostarczanego przez nazbyt gorliwego opiekuna roślin doniczkowych lub zbyt wysokim poziomem wilgotności w pomieszczeniu. Jest to częste zjawisko w mieszkaniach, w których zostały wymienione okna, ale nie zadbano o nawiewniki umożliwiające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. W takich warunkach w pomieszczeniach jest wilgotno, a pierwszym sygnałem, który powinien skłonić nas do działania, są zaparowane okna. Jeśli ten sygnał nie skłoni nas do poprawy wentylacji pomieszczenia, to nie tylko pojawi się pleśń w doniczce z kwiatami, ale również może pojawić się zagrzybienie ścian, co będzie niosło za sobą zgubne skutki dla zdrowia mieszkańców.

Przyczyną powstawania pleśni mogą być również zbyt szczelne donice i doniczki, w których sadzimy rośliny. Jeśli są one umieszczone w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego, to nadmiar wody nie może swobodnie odpływać, co przekłada się na idealne warunki nie tylko do gnicia korzeni, ale i rozwoju pleśni.

Czy pleśń w doniczce szkodzi?

Pleśń w doniczce, ze względu na swój powierzchowny charakter jest nie tylko nieestetyczne, ale może również powodować więdnięcie i inne choroby roślin doniczkowych, których problem dotyczy. Rozrośnięta na powierzchni ziemi pleśń powoduje utrudniony dostęp korzeni do tlenu, niezbędnego do życia dla każdej rośliny. Utrudnia również filtrowanie wody oraz może zainfekować roślinę. Strzępki pleśni mogą bowiem dostać się pod powierzchnię ziemi i dotrzeć do korzeni rośliny zarażając ją i powodując jej powolne obumieranie.

Należy też pamiętać, że pleśń w doniczce z kwiatami ma negatywny wpływ nie tylko na rośliny, ale również na ludzi przebywających w tym samym pomieszczeniu. Pleśń w doniczce jest bowiem siedliskiem grzybów z rodziny Alternaria, które u alergików mogą powodować nasilenie się objawów uczuleniowych, m.in. kaszlu, kataru, objawów skórnych, a nawet ataków astmy i duszności.

pleśń w doniczce

Jak usunąć pleśń z doniczki?

Usuwanie pleśni z doniczki to zadanie wymagające zastosowania odpowiednich środków. Z pomocą przyjdą nam właściwe fungicydy czyli środki grzybobójcze, które należy zaaplikować zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed tym zabiegiem można ostrożnie usunąć wierzchnią warstwę podłoża z doniczki, delikatnie spulchnić pozostałą, a następnie użyć środka grzybobójczego w proporcjach zaleconych przez producenta. 

W walce z pleśnią roślin doniczkowych możemy wykorzystać też inne sposoby, oparte na preparatach znajdujących się w każdej kuchni. Do walki z pleśnią w doniczce świetnie nada się cynamon. Przyprawa ta ma bowiem właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Wystarczy rozsypać go na powierzchni podłoża, a w efekcie cynamon pozwoli nie tylko usunąć istniejącą pleśń w doniczce, ale również zapobiegnie jej powstawaniu w przyszłości. Podobne działanie przeciwbakteryjne wykazuje czosnek, który również może być naszym sprzymierzeńcem podczas usuwania pleśni z powierzchni ziemi w doniczce z kwiatami. Wystarczy pokroić ząbki czosnku na mniejsze części, a następnie wbić je w ziemię. Po pewnym czasie czosnek zacznie działać i problem z pleśnią w doniczce zniknie.

usuwanie pleśni z doniczki

Do usuwania pleśni z doniczki możemy użyć również drożdży. Mają one zbawienny wpływ nie tylko na pleśń, ale również na całą roślinę, gdyż zawierają witaminy i minerały sprzyjające jej rozwojowi. Możemy zatem potraktować je jako świetny domowy nawóz, który można przygotować w bardzo prosty sposób. W tym celu potrzebne będzie 5 dkg drożdży i 5 litrów ciepłej wody. Ze składników tych należy przygotować roztwór, a następnie poczekać aż wystygnie i taką mieszaniną podlewać roślinę. 

Pleśń w doniczce - lepiej zapobiegać niż leczyć

Udana walka z pleśnią w doniczce wcale nie oznacza, że problem ten znikł raz na zawsze. Może pojawić się ponownie, jeśli okaże się, że nie udało się wyeliminować przyczyn jego powstania. Najważniejsze jest zatem ograniczenie podlewania roślin doniczkowych w okresie zimowym i zapewnienie im niezbyt dużej wilgotności powietrza. Niestety przesada w żadną stronę nie jest zjawiskiem pozytywnym, gdyż mała ilość wody oraz zbyt suche powietrze może być równie szkodliwe dla kwiatów doniczkowych, jak ich nadmiar. Przy pielęgnacji roślin należy zatem zadbać o równowagę i ograniczyć nadmiar wody, ale jednocześnie nie skazując rośliny na więdnięcie.

Musimy również zadbać o to, by używane doniczki na parapet miały otwór w dnie, co umożliwi odpowiedni drenaż i odprowadzanie nadmiaru wody. Aby uniknąć zalewania powierzchni, na której stoją, należy wyposażyć je w podstawki, do których spłynie nadmiar wody. Jeśli mamy problem z nadmiarem wilgoci w powietrzu, to po kilkunastu minutach należy wylać wodę z podstawki, by nie powodować dalszego zawilgocenia spowodowanego jej parowaniem. 

zapobieganie pleśni w doniczce

Warto też pamiętać, że nie każdy biały nalot na powierzchni podłoża oznacza pojawienie się pleśni. Nalot taki może być spowodowany podlewaniem twardą wodą i jego usunięcie nie będzie konieczne. Osad wapienny, bo z nim mamy do czynienia, nie jest niebezpieczny dla roślin, ale nadmiar twardej wody może objawiać się powstaniem białego nalotu nie tylko na powierzchni ziemi w doniczce, ale również na brzegach doniczek. Nie wygląda to zbyt ładnie, więc jeśli chcemy zadbać o atrakcyjność rośliny, to powinniśmy zadbać o to, by do podlewania używać konewki, do której nalejemy wody miękkiej, np. przegotowanej lub odfiltrowanej i w ten sposób zlikwidujemy przyczynę powstawania białego nalotu wapiennego.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel