Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Poznaj sposoby na zakwaszenie ziemi — naturalne i sztuczne

2019-09-13
Poznaj sposoby na zakwaszenie ziemi — naturalne i sztuczne

Wiele popularnych roślin do optymalnego wzrostu potrzebuje kwaśnej gleby. Zakwaszenie gleby jest możliwe, jeśli użyje się odpowiednich sposobów. Warto jednak dobrze się do tego przygotować i użyć dobrych produktów, by nastąpiło prawdziwe zakwaszenie ziemi, a nie pogorszenie jej stanu. Co więc zrobić, jeśli w Twojej ogrodzie takiej nie ma? W tym artykule podpowiadamy jak zakwasić ziemię naturalnymi oraz sztucznymi sposobami. Przeczytaj i sprawdź!

Kwaśna gleba, czyli jaka?

Kwaśne podłoże charakteryzuje się wysokim stężeniem pH. Aby przeprowadzić dokładny pomiar, potrzebujesz specjalnego kwasomierza. Gdy gleba jest:

  • Bardzo kwaśna — pH gleby osiąga mniej niż 4,5 jednostek.
  • Kwaśna - pH gleby ma 4,6 do 5,5 jednostek.
  • Lekko kwaśna - pH gleby wynosi 5,6 do 6,5 jednostek.

Jeżeli odczyn podłoża w Twoim ogrodzie wynosi więcej niż 6 czy 6,5 jednostek, warto go obniżyć — innymi słowy zakwasić glebę.

Dlaczego warto zakwasić glebę?

Zakwaszanie gleby jest potrzebne, jeśli zastanawiamy się na posadzeniem roślin, takich jak wrzos pospolity, hortensje, rododendrony czy borówka amerykańska. Tego typu rośliny tolerują kwaśne pH gleby i na takim zdecydowanie lepiej rosną. Aby móc wyhodować te i podobne im rośliny, konieczna jest ziemia o odpowiednim pH. W większości w naszych ogrodach występują gleby o odczynie zasadowym lub obojętnym. Konieczne jest zatem stworzenie gleby o odczynie kwaśnym. Można to zrobić dzięki wielu procesom, które zakwaszają glebę. Niektóre z nich wymagają specjalnych preparatów, niektóre pozwalają zakwasić ziemię domowym sposobem. Zanim jednak zaczniesz to robić, upewnij się, czy w Twoim ogródku już nie występuje kwaśna gleba. Wówczas wtórne zakwaszanie gleby nie ma większego sensu.

Rośliny kwaśnolubne

Zakwaszenie gleby w ogrodzie — stosuj nawozy zakwaszające

Zakwaszanie gleby najłatwiej przeprowadzić, stosując przeznaczone do tego specyfiki. Wiele z nich zmienia pH gleby w miarę szybko i bardzo skutecznie. Aby w prosty sposób zakwasić podłoże i zapewnić prawidłowy wzrost roślin kwasolubnych, stosuj poniższe nawozy zakwaszające:

 

Siarczan potasu i siarczan magnezu — tego rodzaju nawozy nie tylko zakwaszają ziemię, ale wzbogacają ją także o siarkę, potas oraz magnez.

Siarczan magnezu

Siarczan amonu

Niezwykle łatwy w procesie uzyskiwania kwaśnej ziemi, wyróżnia się wysoką skutecznością oraz szybkim działaniem. Efektywnie zakwasza glebę, a także wzbogaca podłoże o siatkę i azot. Stosuj go przedsiewnie lub pogłównie, aby zasilić ziemię azotem. Zrezygnuj z niego podczas przygotowywania rabat do wiosennego wysiewu — w zimie wolno uwalniany azot może osiąść do niskich partii ziemi, co nie jest pożądane. Siarczan amonu dawkuj pod rośliny kwasolubne dwa razy po pół — pierwszą partię zastosuj wiosną tuż przed wegetacją, drugą z początkiem czerwca. Aby optymalizować pracę oraz osiągać lepsze i szybsze efekty, stosuj wszystkie wymienione nawozy jednocześnie, by zmieniać pH podłoża. Konkretne, precyzyjne dawki opracuj na podstawie wskazań producentów zasilaczy oraz zapotrzebowania poszczególnych roślin kwasolubnych.

Sprawdź ofertę sklepu Rolmarket.pl i znajdź odpowiedni nawóz dla swoich upraw »

Siarczan amonu

Siarczan amonu do zakwaszania gleby Ogród Start 5kg

Ziemię zakwaszaj torfem

Jeśli wolisz naturalnie zakwasić glebę, spróbuj obłożyć ją kwaśnym torfem. Wymieszaj go z całą warstwą ziemi jeden do jednego na głębokości, na której będą rozwijać się korzenie roślin — uśredniając, to około 20-30 cm. Do tak przygotowanego podłoża możesz od razu wykładać sadzonki. Dla zwiększenia efektu dołek pokryj dodatkowo zakwaszonym torfem.

 

Stosuj kwaśny kompost

kwaśny kompost

Kwaśny kompost uzyskasz ze świerkowych oraz sosnowych igieł, szyszek oraz innych gałązek drzew iglastych. Przydatne w zakwaszeniu gleby będą także trociny roślin iglastych. Proste rady dotyczące tworzenia kompostu znajdziesz w naszym poprzednim artykule: KOMPOST – CZYM JEST, JAK GO PRZYGOTOWAĆ, DO CZEGO MOŻNA GO WYKORZYSTAĆ?

 

Ściółkuj glebę korą, igliwiem oraz kamieniami posiadającymi odczyn kwaśny

 

Kamienie, które posiadają odczyn kwaśny, to kwarc oraz granit. Są nie tylko pożyteczne dla gleby, ale również efektownie prezentują się wśród zielonych roślin. Unikaj ściółkowania głazami o wysokim odczynie pH — zasadowe są dolomity, piaskowce wapienne, trawertyn oraz sam wapień.

Zakwaszenie gleby siarką

Zakwaszanie ziemi można ułatwić siarką oraz nawozami z siarką — najczęściej wykorzystują ją hodowcy borówek amerykańskich. Pierwiastek ten miesza się z ziemią w odpowiednich proporcjach wskazanych przez producenta na opakowaniu produktu. Zakwaszacze z siarką stosuj mniej więcej pół roku przed zasadzeniem rośliny kwasolubnej.

Jak zakwasić ziemię domowym sposobem?

Istnieje kilka sposobów na zakwaszanie ziemi zgodne z naturą. Warto je stosować, jeśli planujemy nasadzanie roślin kwasolubnych lub już posiadamy je w swoim ogrodzie. Oczywiście najpierw należy sprawdzić pH gleby i na podstawie wyniku albo zostawić ją w takim stanie albo przystąpić do działania i zakwasić glebę. 

Domowe sposoby pozwalają zakwaszać ziemię całkowicie naturalnie, choć niestety nie wszystkie są bardzo skuteczne i nie wszystkie są długotrwałe. Zatem czym zakwasić glebę, jeśli nie chcemy używać sklepowych produktów?

Miernik do pomiaru Ph

Miernik do pomiaru Ph gleby Bioterm 071000

Zakwaszanie octem

Jest bardzo proste i raczej bezproblemowe, choć oczywiście nie tak skuteczne w zakwaszaniu podłoża, jak odpowiedni nawóz. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:8 i taki roztwór rozprowadzić w ziemi. To naturalny sposób, ale warto pamiętać, że nie zaleca się podlewania roślin tym specyfikiem. 

Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym

Wymieniamy ten sposób, ponieważ kwasek cytrynowy bardzo często pojawia się jako odpowiedź na pytanie, czym zakwasić glebę. Jednak ciężko znaleźć jest wiarygodne informacje i badania, które potwierdzają, że kwasek cytrynowy rzeczywiście działa. W dodatku nie można w stu procentach orzec, jaka dawka będzie dla roślin bezpieczna. Warto zatem zastanowić się, czy inne domowe sposoby lub ewentualnie sklepowe nawozy nie będą skuteczniejsze.

Fusy z kawy

Dobrze sprawdzony i genialny w swojej prostocie sposób na zakwaszanie gleby, nawet jeśli są na niej już rosnące rośliny. Gleba staje się bogatsza o wiele ważnych składników, m.in. fosfor, potas, magnez czy azot. Jest to rozwiązanie bezpieczne dla roślin i w pełni ekologiczne. Nie musimy bowiem fusów z kawy wyrzucać, tylko stosujemy je po raz kolejny. Wykorzystywanie pozornie zużytych rzeczy w pożytecznych celach jest bardzo dobre dla planety. 

Rośliny kwasolubne. Jakie sadzonki potrzebują kwaśnej gleby?

Kwaśny odczyn gleby jest potrzebny przede wszystkim roślinom z rodzin wrzosowatych — są to borówki amerykańskie, brusznice, różaneczniki, azalie, a także wrzosy, kalmie, dabecje oraz żurawina. Ziemię o niskim pH lubią również iglaki takie jak świerk kłujący, tuje, jałowce, cyprysik groszkowy, jodła koreańska oraz inne rośliny ozdobne: klony palmowe, paprocie, hortensje, żarnowiec miotlasty i magnolie.

Wiemy już, jak zakwasić ziemię w naszym ogrodzie. Jednak warto jeszcze przypomnieć, że przed próbą uzyskania ziemi kwaśnej koniecznie trzeba sprawdzić jej odczyn. To pomoże nam stwierdzić, jeszcze przed sadzeniem roślin, czy potrzebujemy zakwaszenia gleby, czy też możemy sobie pozwolić na zasadzenie danej rośliny od razu. Na podstawie wyniku pH podłoża łatwiej również dobrać sposób, dzięki któremu chcemy zmienić glebę zasadową na kwaśną glebę. Wówczas decydujemy, czy posłużymy się domowymi sposobami, czy też zdecydujemy na gotowe preparaty dostępne w sklepie ogrodniczym.

Podsumowanie — jak zakwasić glebę?

Nawozy zakwaszające są bardzo potrzebne zwłaszcza tym ogrodnikom, którzy borykają się z problemem zasadowej gleby. Jeśli nie wiesz, jaki odczyn pH ma Twoje podłoże, niezwłocznie przystąp do pomiarów i w razie potrzeby zaopatrz się w potrzebne produkty. Stosuj sposoby bezpieczne dla roślin, staraj się również zwracać uwagę na ekologię. Możesz w ten sposób nie tylko popracować nad ziemią ogrodową i jej odpowiednim odczynem, ale przy tym również wspomóc planetę. Każde, najmniejsze nawet działanie ma sens, zwłaszcza jeśli kochamy ogrody, zieleń i rośliny. Pomóż swoim roślinom i pozwól im na imponujący wzrost. Życzymy powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel