Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Ptaki w ogrodzie

2021-11-17
Ptaki w ogrodzie

Budki lęgowe dla ptaków

Ptaki możemy zaprosić do ogrodu wystawiając budki lęgowe. To niewielkie domki, zwykle drewniane, które możemy powiesić na drzewach i większych krzewach, zachęcając tym samym skrzydlatych gości do tego, by się osiedliły w naszym ogrodzie. Budki dla ptaków chętnie zasiedlają takie pospolite gatunki ptaków jak szpaki, bogatki, modraszki, pleszki, muchołówki, pełzacze, kowaliki, jaskółki, zięby, wróble i mazurki. 

Budki stanowią doskonałe schronienie przed wiatrem, więc nic dziwnego, że są one chętnie zasiedlane przez ptaki. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie w okresie wiosennym, gdy ptaki zaczynają łączyć się w pary i poszukują odpowiedniego miejsca do założenia gniazda, w którym będą mogły wychowywać pisklęta. W tym okresie szukają miejsc, w których będą mogły zamieszkać, a ogród, w którym znajdują się budki dla ptaków idealnie nadają się do osiedlania się i zakładania gniazd.

Co ważne, budki lęgowe dla ptaków mogą być nie tylko schronieniem dla skrzydlatych gości, ale również ozdobą ogrodu. Można bowiem znaleźć budkę lęgową w typowym kształcie prostopadłościanu w kolorze drewna, ale można znaleźć również budki lęgowe w bardziej fantazyjnych kształtach i kolorach. Dzięki temu można dopasować je do stylu urządzanego ogrodu i stworzyć dodatkowy ciekawy element jego aranżacji. Można również wykonać lub pomalować je samodzielnie, dzięki czemu na naszej działce będziemy mieć niepowtarzalne ozdoby.

Karmnik dla ptaków

Ptaki do ogrodu można zaprosić również dokarmiając je. Można to robić regularnie napełniając karmniki i dbając o to, by ptaki miały co jeść. Jest to istotne szczególnie zimą, gdy spadnie śnieg i ptakom jest trudniej znaleźć pożywienie w naturze. Należy przy tym pamiętać, by do tego celu nie używać pieczywa czy resztek z domowej kuchni, ale stosować specjalne karmy dla ptaków. Karma dla ptaków jest bowiem skomponowana z wielu różnych nasion i ziaren, które pozwalają zapewnić ptakom kompletny zestaw składników odżywczych. 

Dobrym uzupełnieniem karmy dla ptaków są kule tłuszczowe, które warto powiesić w okolicy karmników. Znajdują się w nich zarówno ziarna zbóż, jak i tłuszcz, który jest niezbędny do tego, by ptaki mogły dobrze przetrwać zimę. Kule tłuszczowe są znacznie lepsze od słoniny, którą często wywieszano zimą dla ptaków, gdyż nie zawierają szkodliwej dla ptaków soli oraz mają dodatek w postaci ziaren zbóż, będących źródłem białka.

Podobnie jak wieszanie budek lęgowych, wieszanie karmników ma również aspekt estetyczny. Karmniki dla ptaków występują bowiem w bardzo różnych odsłonach i mogą stanowić ciekawą ozdobę przydomowego ogrodu. Co ważne, karmnik można wieszać nie tylko na drzewach i krzewach w ogrodzie, ale dostępne są również niewielkie karmniki, które można przymocować nawet na niewielkim parapecie i w ten sposób pomóc ptakom przetrwać zimę.

Warto jednak mieć na uwadze, że zagrożeniem dla ptaków są koty. Chętnie wykorzystują one nieuwagę ptaków podczas spożywania posiłku i napadają na nie. Dlatego karmnik należy wieszać na cienkich gałązkach lub ustawiać na podwyższeniach, na które trudno jest wskoczyć drapieżnym kotom, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność, że kot nie zagrozi im swoją obecnością.

Ptaki w ogrodzie

Woda w ogrodzie

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na obecność ptaków w ogrodzie jest stały dostęp do wody. Ptaki, podobnie jak wszystkie inne żywe stworzenia, potrzebują do życia wody. Każdy z nas z pewnością widział ptaki pijące wodę z kałuży, przy czym było to możliwe jedynie po deszczu, który jak wiadomo jest zjawiskiem okresowym i niezależnym od nikogo. Warto zatem zapewnić ptakom stały dostęp do wody w ogrodzie. Idealnie do tego celu nadaje się oczko wodne, fontanna ogrodowa czy duża donica wypełniona wodą, która będzie pełniła rolę poidełka. Donica taka napełni się samoczynnie podczas opadów, ale nie wyschnie tak szybko jak kałuża. W dodatku możemy ją również wypełnić wodą, gdy okaże się, że jej zawartość wyschła, a w prognozach nie widać kolejnych opadów.

Rośliny atrakcyjne dla ptaków

Wśród elementów, które przyciągają ptaki do ogrodu znajdują się również odpowiednie rośliny. Ptaki szukają pożywienia w swoim otoczeniu, a doskonałym jego źródłem są części zielone oraz owoce i nasiona wielu różnych roślin. Znajdują się wśród nich zarówno niewielkie rośliny zielne, takie jak chaber bławatek, dziewanna czy dziurawiec, jak i liczne krzewy liściaste i iglaste ozdobne i owocowe. Dlatego chcąc mieć ptaki w ogrodzie pamiętajmy o tym i sadząc rośliny bierzmy pod uwagę nie tylko ich wygląd i dopasowanie do aranżacji ogrodu, ale również potrzeby żywieniowe ptaków. 

Ptaki chętnie żerują w ogrodach, w których rosną żywotniki, berberysy, kalina koralowa, głóg, irga, róża dzika, winobluszcz, powojnik, jak również są posadzone krzewy i drzewa owocowe. Żywią się nasionami chwastów i owocami, ale czasem apetyt ptaków jest trudny do poskromienia, dlatego na wielu działkach można zobaczyć krzewy i drzewa owocowe, na których znajdują się siatki przeciw ptakom. Dzięki takiemu zabezpieczeniu działkowcy chronią swoje plony i mają szansę skosztować owoców, których uprawie poświęcili bardzo dużo czasu.

Rośliny atrakcyjne dla ptaków przyciągają je latem i sprawiają, że umilają one nam czas swoim śpiewem. Część z tych roślin może stać się pokarmem dla ptaków również zimą, gdyż wiele owoców pozostaje na gałęziach na zimę. Jeśli jednak w okresie zimowym spadnie duży śnieg lub drzewa i krzewy zostaną ogołocone z owoców, to nadal trzeba pomyśleć o ptakach i przygotować dla nich wyżywienie w karmnikach. 

Naturalne środki ochrony roślin

Ukłonem w kierunku potrzeb naszych skrzydlatych przyjaciół jest również ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Mogą one bowiem zawierać nie tylko substancje pozwalające na zwalczenie szkodników, ale również szkodliwe dla ptaków. Warto zatem zastąpić je metodami naturalnymi, których jest pod dostatkiem. Jeśli będziemy stosować opryski ekologiczne, to ptaki odwdzięczą się z pewnością zjadając duże ilości owadów i inne szkodniki zagrażające uprawom w ogrodzie. W ten sposób nie tylko zapewnimy im pokarm w okresie wiosenno-letnim, ale po pewnym czasie zauważymy, że taka symbioza pozwala zadbać o równowagę w przyrodzie.


pixel