Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny do cienia

2021-08-18
Rośliny do cienia

Dlaczego trzeba odpowiednio dobrać rośliny do cienia?

Zanim przejdziemy do przedstawienia konkretnych gatunków roślin cieniolubnych chcemy w kilku słowach wyjaśnić, dlaczego nie wszystkie rośliny będą czuły się tam dobrze. Nie warto w miejscach zacienionych sadzić roślin nieprzystosowanych do takich warunków, gdyż nie będą się one dobrze rozwijać, kwitnąć i rosnąć. Staną się też bardziej podatne na choroby i szkodniki, w efekcie czego ogród w cieniu zamiast cieszyć nasze oczy będzie wyglądał żałośnie, nawet jeśli będziemy stosować przeróżne nawozy i środki ochrony roślin.

Zacienione miejsca, na które pada cień od dużych drzew albo od domu to powierzchnie, gdzie gleba jest chłodniejsza i nie ogrzewa się nawet w okresie największych upałów. Jest ona też bardziej wilgotna niż w miejscach nasłonecznionych, a zatem będą się w niej dobrze czuły rośliny lubiące wilgotne miejsca, które nie potrzebują wiele słońca. Nie mogą zatem rosnąć tutaj rośliny lubiące ciepło, które do wybujałego rozwoju będą potrzebować słońca. Lepiej sprawdzą się rośliny cieniolubne, którym nie przeszkadza niedobór promieni słonecznych i dobrze się czują w zacienionym środowisku. Dla nich będzie to bowiem środowisko naturalne i ich pielęgnacja nie będzie zbyt wymagająca. Takich roślin jest całkiem sporo i wbrew temu, co mogłoby się wydawać, są wśród nich również rośliny obficie kwitnące.

Małe rośliny do cienia

W zacienionych miejscach doskonale radzą sobie rośliny, których naturalnym środowiskiem jest las. Ściółka leśna to rodzaj podłoża, które jest niemal cały czas zacienione, a promienie słoneczne docierają do niej jedynie wiosną. To właśnie stamtąd pochodzą takie gatunki jak zawilec, konwalia majowa, parzydło leśne, bluszczyk kurdybanek czy barwinek pospolity. Zawilec i barwinek zaczynają swoje kwitnienie wiosną, ale nawet później, w okresie letnim, gdy już przekwitną, zdobią ogród ładnymi błyszczącymi liśćmi. To element charakterystyczny dla roślin lubiących cieniste miejsca. 

Bluszczyk kurdybanek kwitnie niemal całe lato, a jego okrywowy charakter i łatwe rozrastanie się sprawiają, że jest rośliną dość ekspansywną i trzeba bardzo dbać o to, by nie zdominowała ona rabaty, na której została posadzona. Niektórzy ogrodnicy narzekają na nią właśnie z tego powodu, gdyż łatwo wychodzi poza wyznaczone ramy i nie są dla niej przeszkodą nawet obrzeża ogrodowe do trawników, które mają dzielić przestrzeń w ogrodzie. Jego ogromną zaletą jest jednak fakt, że rośnie dobrze niemal w każdych warunkach, a ozdobne fioletowe kwiaty i liście o ciekawym kształcie, są ładną ozdobą zacienionych miejsc. 

Wśród wymienionych roślin kwitnących rosnących w cieniu na szczególną uwagę zasługuje konwalia majowa. Jej dzwonkowate kwiaty o pięknym zapachu wielu osobom kojarzą się z majem i pierwszymi naprawdę ciepłymi dniami, zwiastującymi nadejście lata. Roślina ta ładnie prezentuje się nie tylko podczas kwitnienia, ale również po kwitnieniu, gdyż jej duże liście tworzą zwartą płaszczyznę i urozmaicają usytuowaną w cieniu rabatę. Są one jaśniejsze niż liście barwinku i różnią się od nich również rozmiarem, ale daje to świetny efekt wizualny, co warto wykorzystać w swoim ogrodzie.

Krzewy lubiące cieniste miejsca w ogrodzie

Rośliny, które dobrze rosną w cieniu, to nie tylko niewielkie byliny, o których pisaliśmy wyżej, ale również liczne krzewy. Wbrew temu, co można byłoby przypuszczać, jest wśród nich całkiem sporo krzewów pięknie kwitnących.

Na szczególną uwagę zasługuje hortensja bukietowa, która przyciąga uwagę przepięknymi dużymi stożkowatymi kwiatostanami w kolorze białym lub różowym. Dobrze rośnie w cieniu i może stać się kluczowym elementem dekoracyjnym ogrodu. 

Piękne kwiaty przyciągające wzrok mają również krzewy jaśminu. Kwitnący w czerwcu jaśmin nie tylko przyciąga wzrok białymi kwiatami, ale również zwraca na siebie uwagę przepięknym zapachem, wypełniając nim sporą część ogrodu. Doskonale uzupełnia się z konwaliami, które przekwitają, gdy jaśmin zaczyna swoje kwitnienie. 

Ładnie kwitnie również śnieguliczka, które również należy do roślin dobrze rosnących w cieniu. Jej różowe kwiaty zdobią krzew w pełni lata, a jesienią aż do wiosny na gałązkach widoczne są białe lub różowe owoce, dodające roślinie urody.

Wymieniając rośliny do cienia nie możemy nie wspomnieć roślin zimozielonych. Jest wśród nich ostrokrzew czyli zimozielony liściasty krzew ozdobny. Jego ciemnozielone błyszczące liście i czerwone owoce wielu osobom kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Sadząc tę roślinę w ogrodzie możemy cieszyć nią oczy nawet wtedy, gdy rośliny liściaste już zrzuciły liście i ogród wygląda dość ponuro. 

W cieniu dobrze będą rosnąć również niektóre iglaki, takie jak np. cis pośredni, który zdobi ogród ładnymi krótkimi igłami. Jesienią dodatkową ozdobą tej rośliny są czerwone owoce, stanowiące dobrze widoczny akcent kolorystyczny na tle zielonych gałązek.

Drzewa do cienia - jakie gatunki wybrać?

Wśród roślin do cienia nie może zabraknąć również drzew. Co prawda drzewa szybko rosną i szybko to one zaczynają zacieniać przestrzeń wokół siebie, ale są miejsca zacienione np. przez budynki, w których nawet drzewom nie będzie łatwo rosnąć.

Do cienia dobrze się nadaje grab, który bywa nazywany najlepszym drzewem do zacienionego ogrodu. W cieniu można sadzić zarówno graby rosnące jako normalne drzewo, jak i odmiany mniejsze, szczepione na pniu.

W takich warunkach dobrze poradzi sobie również miłorząb, choć jest on drzewem rosnącym dość wolno. Jego cechą charakterystyczną są liście o nietypowym kształcie, które przykuwają wzrok intensywnym zielonym kolorem, który jesienią zamienia się na przepiękny słoneczny żółty. 

Do cienia dobrze nadaje również kalina sztywnolistna, która latem pokryje się dużymi białymi kwiatami. To roślina zimozielona, która zdobi ogród nie tylko latem, ale również zimą, gdyż należy do drzew mających duże liście. Lubi ona różne stanowiska, a w cieniu będzie rosła równie dobrze jak na stanowiskach nasłonecznionych, ale trzeba pamiętać, że będzie mniej obficie kwitła i będzie miała nieco mniej zwarty pokrój.
pixel