Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny, które warto posiać pod koniec zimy

2018-02-06
Rośliny, które warto posiać pod koniec zimy

Koniec zimy to czas, w którym Twoje rośliny odpoczywają. Nie oznacza to jednak, że i Ty powinieneś oddać się słodkiemu lenistwu! Luty oraz marzec to dla wielu ogrodników okres wzmożonej pracy, która zaowocuje pięknym, kwitnącym ogrodem już podczas pierwszych cieplejszych dni. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i poznaj rośliny, które warto posiać właśnie z końcem zimy.

Sianie z końcem zimy – o czym warto pamiętać?

W lutym i w marcu ziemia w Twoim ogrodzie jest jeszcze zmarznięta, dlatego warto zaplanować wysiew i sadzenie roślin do specjalnych skrzynek wysiewnych czy też wielodoniczek, które przez pewien czas możesz trzymać w domu.

Ciekawą opcją dla osób, które chcą siać już z końcem zimy, są doniczki torfowe – wykorzystując tego rodzaju akcesoria, nie będzie potrzeby pikować rozsad roślin, a jedynie włożyć doniczkę w wybranym przez Ciebie miejscu na terenie Twojego ogrodu. Oprócz odpowiednich pojemników, przyda Ci się dobra ziemia, dostosowana do typu roślin które chcesz posadzić. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem warzyw, czy preferujesz kwietne rabaty, w lutym i w marcu możesz wysiać swoje ulubione rośliny. Jakie?

sadzenie roslin w lutym

Zacznij od kiełków

Koniec zimy to moment, w którym tęsknimy do zieleni i świeżych warzyw. Aby zaspokoić brak witamin i zielonych dodatków w posiłkach, warto zasiać nasiona przeznaczone na kiełki. Jeżeli chcesz zajadać się kiełkami jeszcze w lutym, przyda Ci się słoik z gazą lub specjalna kiełkownica.

Pamiętaj także, że nie wszystkie nasiona nadają się do tego, aby hodować jadalne kiełki. Postaw na sprawdzone gatunki roślin – brokuły, rzodkiewkę, soczewicę i rzeżuchę. Przy odpowiednim traktowaniu, jadalne kiełki pojawią się w pojemniku już po kilku dniach.

Sprawdź kiełki dostępne w Rolmarket!

rosliny zimowe

Wysiej rośliny jadalne

Miłośnicy warzyw i świeżych plonów z własnego ogrodu mogą przygotować się do pracy już w połowie lutego. To doskonały moment, aby wysiać ziarna bobu oraz szpinaku. Posiany wcześniej bób jest odporniejszy na mszyce, natomiast przesadzony z doniczki szpinak, który następnie obsiejesz kolejną porcją nasion sprawi, że przez cały czas będziesz mieć dostęp do świeżych, ciemnozielonych liści, bogatych w witaminę C oraz luteinę.

Końcówka lutego to dobry czas na wysiew roślin kapustnych – kalafiora, kapusty i kalarepy. W tym czasie warto również pomyśleć o wysiewie różnych rodzajów sałat, które będą doskonałym dodatkiem do kanapek i wiosennych sałatek.

Stwórz ziołowy ogród na parapecie

Jeżeli kochasz zioła, które są nieodzownym elementem przygotowywanych przez Ciebie dań, przełom lutego i marca powinien obfitować w pracę na rzecz zielonego, ziołowego parapetu. W jasnym, nasłonecznionym miejscu zacznij uprawę takich roślin jak rozmaryn, estragon czy szałwia lekarska, którymi doprawisz zupy, sałatki i mięsa.

Zatęskniłeś za zielonym, ostrym szczypiorkiem w swojej kuchni? Zima to świetny moment, aby wyhodować swój własny szczypior, pędząc cebulę. Możesz pobudzić ją do wzrostu, wsadzając ją do ziemi lub do naczynia wypełnionego wodą. Zadbaj o to, aby około ½ cebuli wystawało ponad powierzchnię podłoża, ustaw ją w nasłonecznionym miejscu i podlewaj regularnie, a już po kilku, kilkunastu dniach zobaczysz wzrastający szczypior, gotowy do ścinania.

Nasiona twoich ulubionych ziół także znajdziesz w Rolmarket!

rosliny sadzone zima

Popracuj na rzecz wielobarwnego ogrodu

Koniec zimy to dobry moment na planowanie rozbudowy kolorowych rabat. Wiele kwitnących roślin jednorocznych wysiewa się właśnie w lutym i w marcu. Do specjalnych pojemników i długich skrzynek włóż wysokogatunkową ziemię do kwiatów, a następnie wsadź do niej nasiona wybranych gatunków, na przykład petunii ogrodowej, lwich paszczy, niecierpka czy żeniszka meksykańskiego. To także świetny moment na wysianie bylin, przede wszystkim orliku oraz ostróżki.

Sprawdź ofertę kwiatów na: https://rolmarket.pl/pol_m_Nasiona_Kwiaty-455.html.

sadzenie roslin w lutym

Przed sadzeniem do gruntu przygotuj swój ogród i rośliny

Kiedy przyjdą cieplejsze dni, a ziemia w Twoim ogrodzie nie będzie już zamarznięta, rozpocznij przesadzanie. Pamiętaj jednak, aby przed wsadzeniem roślin do gruntu przygotować zarówno ziemię, jak i młode roślinki. Przed rozpoczęciem sadzenia warto przekopać ziemię, nawieźć ją kompostem lub obornikiem, a na końcu podzielić na grządki.

Zanim przesadzisz do gruntu wysiane wcześniej rośliny, zadbaj również o to, aby je zahartować.

Do tej pory Twoje sadzonki przebywały na parapecie lub w szklarni, gdzie temperatura oscylowała w okolicach 20 stopni Celsjusza. Przesadzenie ich bezpośrednio do chłodnej ziemi na zewnątrz może spowodować śmierć większości z nich.

Zanim wsadzisz sadzonki do gruntu, przenieś je do chłodniejszego pomieszczenia, np. na balkon, a dopiero po kilku dniach przesadź je do ogrodu. Dzięki hartowaniu Twoje rośliny będą silniejsze i lepiej zniosą panujące na początku wiosny zmienne warunki atmosferyczne, a Ty będziesz się cieszyć ich niezwykłym smakiem, aromatem oraz wyglądem.

 sadzenie roslin zimowa pora

pixel