Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny miododajne kwitnące latem

2020-07-30
Rośliny miododajne kwitnące latem

Lato to czas zbiorów nie tylko dla rolników i sadowników, ale również dla pszczół. To właśnie w tym okresie zbierają one nektar i pyłek kwiatowy, z którego produkują miód. Niektóre rośliny wyróżniają się dużo wyższą wydajnością miodową i z tego powodu nazywane są miododajnymi. Zobaczmy, które z nich kwitną latem.

Rośliny miododajne kwitnące w początkach lata

Pszczoły swoją aktywność zaczynają już z nadejściem pierwszych wiosennych dni i w tym okresie mają najwięcej pracy związanej z zapylaniem drzew i krzewów owocowych. Później, gdy owoce są już zawiązane ich praca przenosi się na łąki i pola, gdzie mogą znaleźć inne rośliny miododajne. Z początkiem lata na naszych łąkach zakwitają chabry, ogóreczniki, gipsówki czy macierzanka, które mają bardzo wysoką wydajność miodową. Niektóre z nich mogą osiągać nawet ok. 300 kg/ha, co oznacza, że pszczoły mają dużo nektaru i pyłku, z których produkują miód. W maju zakwita również koniczyna czerwona i biała, która również należy do roślin miododajnych. Kwitnie ona przez całe lato, aż do końca sierpnia, nieustannie dostarczając pszczołom nektaru i pyłku kwiatowego. Jest to również roślina pastewna, która dobrze nadaje się na poplon i bardzo często jest wysiewana właśnie w tym celu. Jako paszę zbiera się ją właśnie w okresie kwitnienia, ale zanim zostanie zebrana pszczoły mogą wykorzystać jej kwiaty do zebrania nektaru i pyłku, a jej wydajność miodowa sięga 100 kg/ha. Wśród roślin miododajnych kwitnących z początkiem lata na szczególną uwagę zasługuje również rzepak. Kwitnące na żółto łany rzepaku ciągnące się aż po horyzont to nie tylko uczta dla oczu, ale i dla pszczół, które chętnie korzystają z jego kwiatów. Rzepak ozimy zakwita jeszcze w maju, ale na przełomie czerwca i lipca zakwita rzepak jary, który był siany z początkiem wiosny. Wydajność miodowa rzepaku waha się od 80 do 300 kg/ha, przy czym rzepak jary osiąga zwykle nie więcej niż 100 kg/ha, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem i plasuje tę rośliną w czołówce roślin miododajnych kwitnących w początkach lata.

Rośliny miododajne kwitnące w lipcu-sierpniu

W czasie miesięcy wakacyjnych pszczoły też mają wiele pracy, bo po kolei zakwitają kolejne gatunki roślin miododajnych. W lipcu swoje kwitnienie rozpoczynają kolejne gatunki chabrów, m.in. chaber nadreński oraz niecierpek himalajski, mikołajek płaskolistny czy przegorzan kulisty. Ich wydajność miodowa wynosi nawet do 700-800 kg/ha, co daje im palmę pierwszeństwa wśród roślin miododajnych kwitnących w pełni lata. Przez całe lato kwitnie też serdecznik pospolity, który należy do roślin cenionych w ziołolecznictwie. Nie sposób go nie zauważyć, gdyż jego łodygi osiągają nawet 1,2 m wysokości. Jego kwiaty nie należą do zbyt dużych i nie rzucają się za bardzo w oczy, co nie przeszkadza tej roślinie w wabieniu pszczół. Roślina ta należy do bardzo wydajnych roślin miododajnych, a miód uzyskiwany z jej nektaru ma jasnożółty kolor i specyficzny smak i zapach. Łąki wypełnione kwiatami roślin miododajnych tworzą przepiękną wielokolorową kompozycję, która cieszy oczy i dodaje uroku krajobrazowi. Taki wielokolorowy łan przyciąga uwagę nie tylko ludzi, ale i pszczół, zachęcając je do zbierania pyłków i nektaru kwiatowego. Wiele z tych łąk to łąki dzikie, ale coraz częściej można spotkać łąki wypełnione roślinami miododajnymi, które zostały stworzone właśnie z myślą o pszczołach. Chętnie są one wysiewane przez osoby ceniące sobie ekologiczny styl życia, które zamiast równo przystrzyżonego trawnika obok domu wybierają dziką łąkę, pełną kolorowych kwiatów. Przez całe lato kwitnie również wiesiołek, który jest bardzo specyficzną rośliną miododajną, gdyż jego kwiaty otwierają się dopiero wieczorem, tuż przed zachodem słońca. W ciągu dnia roślina ta jest zatem mało atrakcyjna dla pszczół, ale mogą one wykorzystać ją wieczorem albo wczesnym rankiem, gdyż niezapylone wieczorem kwiaty pozostają otwarte jeszcze jakiś czas po wschodzie słońca.

Rośliny miododajne kwitnące u schyłku lata

Z końcem sierpnia, gdy wieczorem i rankiem już czuć nadchodzącą jesień, pracowite pszczółki nadal mają co robić. W tym okresie zakwitają bowiem kolejne gatunki roślin miododajnych, takie jak nawłoć czy wrzos. Oba te gatunki można spotkać raczej rosnące dziko, ale ich wydajność miododajna rzędu 700 kg/ha sprawia, że mieszkające w ich sąsiedztwie pszczoły naprawdę mają co robić. Na przełomie sierpnia i września pszczoły mogą również zbierać nektar i pyłek z facelii. Facelia to roślina miododajna wysiewana chętnie na poplon, a jej piękne fioletowe kwiaty rosnące na polach cieszą oczy i nadają kolorytu okolicy w czasie, gdy większość roślin kwitnących już przekwitła. Wydajność miodowa facelii wynosi 300-600 kg/ha, co również stawia ją wśród najlepszych roślin miododajnych kwitnących w Polsce.

Drzewa miododajne kwitnące w lecie

Oprócz roślin łąkowych i ziół, które są rajem dla pszczół w okresie letnim, nie możemy nie wspomnieć o drzewach. W okresie tym kwitną między innymi lipy i robinie akacjowe, które mają bardzo wysoką wydajność miodową. Lipa to jedno z drzew, które są w Polsce znane i cenione od wieków. Już Kochanowski pisał o lipie, która służyła schronieniem w letnie dni. Niejednemu jej cudowny zapach kojarzy się z początkiem wakacji i z najdłuższymi dniami w roku. Pięknie kwitnące lipy to prawdziwy raj dla pszczół, a wydajność miodowa od 200 do nawet 350 kg/ha stawia lipę na pierwszej pozycji wśród drzew miododajnych kwitnących w Polsce. Wyprzedza ona kilkukrotnie inne drzewa miododajne, takie jak klony, robinie akacjowe czy drzewa owocowe, stając się królową drzew miododajnych w Polsce. Miód lipowy, który powstaje z jej kwiatów ma bardzo delikatny smak, dzięki czemu lubią go niemal wszyscy amatorzy tego przysmaku. Mimo zdecydowanej przewagi lipy nad innymi drzewami miododajnymi nie możemy nie wspomnieć tutaj o robinii akacjowej, której zapach większości z nas kojarzy się z początkiem wakacji. Z końcem czerwca zakwita ona przepięknie i równie cudownie pachnie, przyciągając do siebie całe roje pszczół. Mając takie drzewo w okolicy warto przystanąć pod nim na chwilę, a z pewnością usłyszymy bzyczenie setek pszczół, które uwijają się zbierając pyłek i nektar z jej kwiatów. Przy dobrej pogodzie dziennie można uzyskać nawet 7 kg miodu akacjowego, który ma bardzo słodki smak i wyraźny kwiatowy aromat, dlatego jest chętnie spożywany nawet przez dzieci.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel