Rośliny na skalniak

Jakie rośliny na skalniaku będą czuły się dobrze?
Skalne podłoże z niezbyt dużą ilością ziemi to warunki, w których dobrze będą rosły przede wszystkim rośliny pochodzące z gór i przystosowane do życia w niewielkiej ilości ziemi. Większość z nich to rośliny niskie, płożące, o zwartym pokroju, które rozrastają się tworząc barwne kobierce. Wiele roślin na skalniak przepięknie kwitnie, a ich kwiaty również pięknie pachną, zwracając na siebie uwagę cudownym zapachem.
W ogrodzie skalnym doskonale poradzą sobie również zioła oraz niektóre rośliny cebulowe, szczególnie te zakwitające wczesną wiosną. Na skalniaku można sadzić nie tylko rośliny kwitnące, ale również iglaki, zwłaszcza te o odmianach karłowych, oraz karłowe krzewy i drzewa liściaste. Świetnie urozmaicają one wygląd ogrodu skalnego, a jesienią zdobią go kolorowymi liśćmi. Większość z nich to rośliny wieloletnie, a zatem raz posadzone będą przepięknie wyglądać przez kolejne lata.
Rośliny na skalniak - przegląd gatunków
Wiedząc już mniej więcej, jakie rośliny będą dobrze znosić warunki panujące w ogrodzie skalnym, czas przyjrzeć się konkretnym gatunkom i wybrać te, z których będzie można stworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję.
Z roślin niskich na skalniak warto wybrać floks szydlasty, który zakwita w kwietniu i maju, zdobiąc pięknymi różowo-fioletowymi kwiatami. Jest jedną z roślin nadających skalniakowi najwięcej kolorytu i mocno przyciągają wzrok. Obok floksów warto sadzić goździki ogrodowe, których białe i różowe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Doskonale zastępują przekwitające w tym okresie floksy i sprawiają, że skalniak nadal przepięknie wygląda.
Na skalniaku można sadzić nie tylko rośliny pięknie kwitnące, ale również takie gatunki i odmiany, które są atrakcyjne ze względu na liście. Na szczególną uwagę zasługuje rojnik ogrodowy, które liście tworzą różyczki i dekorują ogród skalny przez cały sezon. Bardzo dekoracyjny wygląd ma również czyściec wełnisty mający miękkie owłosione szarozielone liście. W lecie pojawiają się na nich purpurowe kwiaty, dodając jej jeszcze więcej uroku.
W ogrodzie skalnym znajdzie się też miejsce na wyższe kwiaty. Jeśli lubimy białe kwiaty, to warto wybrać gipsówkę, która osiąga 60-80cm wysokości. Jej białe lub delikatnie różowe drobne kwiaty kwitną przez całe lato. Podobnej wielkości, a nawet nieco wyższy, jest wilczomlecz błękitnawy, który dekoruje nie tylko dużymi kremowymi kwiatami, ale również biało zielonymi eliptycznymi liśćmi, gęsto obrastającymi wysokie łodygi. Może stanowić świetne tło na przykład dla wcześniej wymienionych roślin kwitnących.
Świetną ozdobą skalniaka będą też krzewy, szczególnie te o pokroju karłowatym. Pięknie będzie wyglądać irga płożąca, dekorując błyszczącymi liśćmi, a później czerwonymi owocami. Warto zwrócić uwagę również na pięciornik, który w odróżnieniu od innych wspomnianych tutaj gatunków kwitnie na żółto i pigwowiec, którego kwiaty pojawiają się wiosną i często rozpoczynają sezon kwitnienia kwiatów na skalniaku.
Wymieniając rośliny na skalniak nie sposób nie wspomnieć również o iglakach. Dobrze sprawdzi się cyprysik groszkowy. To roślina o kulistym pokroju karłowym, która przyciąga uwagę jasnozielonym kolorem. Z kolei jałowiec płożący to odmiana również karłowata, ale jak sama nazwa wskazuje jest to roślina okrywowa mająca kolor zgaszonej zieleni, lekko wpadającej w szary. Posadzona obok cyprysika będzie z nim kontrastować, co może dawać ciekawy efekt wizualny.
Na skalniaku warto posadzić również byliny, a zwłaszcza takie rośliny cebulowe jak przebiśniegi, szafirki, krokusy, tulipany czy narcyzy. Przebiśniegi i krokusy zakwitną już wczesną wiosną, a ich kwiaty będą sygnałem, że w ogrodzie rozpoczyna się wiosna.
Wspomnieliśmy wyżej, że w warunkach skalnych dobrze się czują również zioła. Na pierwszy plan wysuwają się takie gatunki jak lawenda, tymianek czy oregano. Ich kwiaty będą świetną dekoracją skalniaka, woń będzie przyciągać owady oraz motyle, a jeszcze dodatkowo będzie można je wykorzystać w kuchni.
Jak wybrać rośliny na skalniak?
Wybierając rośliny na przydomowy skalniak warto brać pod uwagę czas ich kwitnienia i kolory ich kwiatów. Jeśli chcemy, by ogród slany prezentował się ładnie przez cały rok, to przy doborze roślin należy zwracać szczególną uwagę, kiedy na roślinach pojawiają się kwiaty. Dobrze jest zadbać o to, by znalazły się tam gatunki roślin, które będą kwitły o różnej porze roku, bo dzięki temu od wczesnej wiosny do jesieni ogród skalny będzie miał atrakcyjny wygląd.
Warto również pamiętać, że ważnym czynnikiem wpływającym na dobór roślin na skalniak jest jego nasłonecznienie. Inne odmiany trzeba wybrać na skalniak w pełnym słońcu, a inne na skalniak, który mieści się w miejscu zacienionym. Na miejscach dobrze nasłonecznionych warto sadzić floks szydlasty, żagwin ogrodowy, dziewnna, gipsówka biała. Z kolei na skalniak zacieniony dobrze nada się funkia, konwala majowa, barwinek pospolity.
Osobną kwestią jest kolorystyka skalniaka. Niektórzy lubią różnorodność kolorystyczną, a inni decydują się na wybór odmian o kwiatach w jednym lub w kilku wybranych kolorach. Bardzo wiele gatunków ma kwiaty w odcieniach różu i fioletu, więc stworzenie aranżacji w tej kolorystyce nie będzie nastręczać żadnych problemów. Nieco trudniej może być, gdybyśmy chcieli wybrać inny kolor jako motyw przewodni, ale w takiej sytuacji rozwiązaniem może być wybór dwóch kolorów i stworzenie kompozycji dwubarwnej. Należy jednak pamiętać, że najpiękniejsze skalniaki to takie, które jak najbardziej przypominają naturalne warunki środowiskowe, a w naturze jak wiadomo panuje duża różnorodność i o monochromatyczne kompozycje raczej trudno. Nie można jednak przesadzić, bo nadmiar gatunków czyli sadzenie po jednej roślinie danego rodzaju spowoduje, że zamiast ciekawej kompozycji uzyskamy efekt kakofonii, który nie będzie prezentował się dobrze.
Przed sadzeniem wybranych odmian dobrze jest zadbać o jak najlepsze warunki do ich rozwoju. Przyda się dobra ziemia ogrodnicza, która wypełni przestrzeń pomiędzy kamieniami. W późniejszym okresie warto zadbać o odpowiednie nawozy, by uzupełnić niedobory składników odżywczych. Dodatkiem dekoracyjnym może być kora sosnowa, która dopełni aranżacji.