Rośliny na skarpę

Jakie rośliny na słoneczną skarpę?
Wybór roślin na skarpę zależy w dużej mierze od tego, czy będzie to skarpa skąpana w słońcu czy może raczej wiecznie kryjąca się w cieniu. Ze względu na swoje nachylenie skarpa ustawiona w kierunku południowym, na którą w lecie niemal bez przerwy pada słońce, wymaga roślin, które są odporne na takie warunki. Do obsadzania skarp tego rodzaju warto wykorzystać jałowce płożące, które świetnie się czują w promieniach słonecznych i dobrze rosną nawet wtedy, gdy podłoże jest suche, piaszczyste i jałowe. W zależności od odmiany ich igły mogą mieć kolor szarozielony, złoty lub niebieskawy, więc można ją dobrać kolorystycznie do innych roślin, wśród których ma rosnąć.
Stanowiska słoneczne lubi także irga pozioma, której gałązki szeroko się rozrastają i bardzo szybko mogą stworzyć zwartą roślinność na skarpie. Charakterystyczne dla niej są jej owoce czyli czerwone kuleczki, które pojawiają się na pędach jesienią, uzupełniając błyszczące liście i stają się piękną kolorową ozdobą ogrodu.
Do obsadzenia słonecznego stanowiska na skarpie doskonale nadają się również rojniki. Ich grube liście i charakterystyczny kształt nieco przypominający kapustę stanowi przepiękną ozdobę wszelkich skarp. Jest to roślina o różnych obliczach, gdyż jej liście przyjmują bardzo wiele różnych kolorów w zależności od wybranej odmiany. Dobrze prezentują się w towarzystwie rozchodników, które również doskonale się sprawdzają w roli roślin na skarpie.
Jakie rośliny na skarpę w cieniu?
Nie wszystkie skarpy w ogrodzie mają dostęp do słońca, bo zdarzają się i takie miejsca, w których tego słońca nie ma za wiele. Nie znaczy to jednak, że zacieniona skarpa ma pozostać bez roślin, gdyż można znaleźć rośliny odporne na takie warunki, których bez przeszkód możemy użyć do obsadzenia skarpy. Dobrze w tej roli sprawdzi się barwinek pospolity, który wiosną zachwyca niebieskofioletowymi kwiatami. Po okresie kwitnienia nadal stanowi ozdobę skarpy, ze względu na ciemnozielone błyszczące liście. Jak wszystkie rośliny okrywowe szybko się rozrasta i może stworzyć szczelny dywan na obszarze, na którym został posadzony.
Podobnie do barwinka zachowuje się runianka japońska, która również zdobi zacienione skarpy błyszczącymi liśćmi. Jest to zimozielona roślina kwitnąca na biało w okresie wiosennym i dzięki niewielkim wymaganiom doskonale sprawdza się jako niewielka roślina okrywowa do umacniania skarp.
Poza wymienionymi wyżej gatunkami na skarpie w cieniu dobrze sprawdzi się również irga Drammera, trzmielina Fortune'a czy bluszcz pospolity. Ten ostatni to pnącze, które rośnie dużo wolniej od wcześniej wymienionych roślin, ale jest rośliną długowieczną. Wymaga podłoża o dużej zawartości próchnicy, dlatego jeśli chcesz go posadzić na swojej skarpie, to z pewnością będziesz musiał zadbać o jakość podłoża dodając do niego odpowiednie nawozy.
Inne rośliny na skarpy
Oprócz wspomnianych wyżej roślin na skarpy warto wspomnieć również inne gatunki, które dobrze będą rosły na skarpach o umiarkowanym nasłonecznieniu. Wśród ciekawych odmian są wszelkiego rodzaju rozchodniki, których kolorystyka zależna od odmiany pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawych kompozycji złożonych nawet z roślin tego samego gatunku.
Na skarpach można również sadzić różnorodne krzewy, zarówno iglaste, jak i liściaste. Wśród tych pierwszych warto wspomnieć choćby kuliste odmiany karłowe kosodrzewiny oraz jej odmiany płożące, takie jak Beniamin, Teeny i Ophir. Są to rośliny niewymagające i mrozoodporne, więc dobrze poradzą sobie nawet na skarpach narażonych na silne podmuchy wiatru. Wskazując krzewy liściaste warto wspomnieć wymienione już wcześniej irgi oraz berberysy, które mają bardzo piękne liście w wielu kolorach zależnych od gatunku.
Jak przygotować skarpę pod nasadzenia?
Skarpy w ogrodzie mogą być wynikiem naturalnego ukształtowania terenu lub zamysłem projektanta, który uzna, że dzięki skarpie aranżacja ogrodu będzie znacznie ciekawsza. Powstanie skarpy może być też wynikiem chęci zagospodarowania ziemi wydobytej podczas budowy piwnicy czy w wyniku innych prac budowlanych. W związku z ich różnym pochodzeniem różne może być nachylenie skarpy oraz jej wnętrze, bo nierzadko zdarza się, że w skarpie znajduje się np. gruz pochodzący z rozbiórki starych zabudowań. Nie znaczy to jednak, że taką skarpę należy skreślić, gdyż nawet taką skarpę można w odpowiedni sposób przygotować do tego, by zmieniła się w atrakcyjny element ogrodu.
Przed nasadzeniami konieczne trzeba zadbać o glebę i uzupełnić ją o składniki mineralne. Dobrze jest zastosować kompost z przydomowego kompostownika albo inne nawozy, które zapewnią roślinom wszystko, czego potrzebują one do rozwoju i wzrostu. Po takim przygotowaniu można przystąpić do sadzenia roślin. Dla lepszego zwizualizowania przyszłego efektu przed wkopaniem roślin do gruntu można je najpierw ustawić w doniczkach, w których zostały przywiezione ze szkółki, by sprawdzić, czy teoretyczna koncepcja sprawdzi się też w praktyce.
Ładna skarpa w ogrodzie wymaga zatem nie tylko odpowiedniego wyboru roślin dopasowanego do stylu ogrodu, ale również właściwego przygotowania podłoża. Jeśli ten etap zostanie pominięty, to ulewny deszcz może zmyć warstwę gleby ze skarpy i spowodować, że posadzone rośliny ulegną zniszczeniu. Aby tego uniknąć warto wzmocnić skarpę układając na jej powierzchni agrotkaniny. Dzięki nim nie tylko zabezpieczamy wierzchnią warstwę gleby przed wymywaniem jej przez deszcz, ale też chronimy skarpę przed zachwaszczeniem. W dodatku agrotkaniny są stosowane do ściółkowania, więc przyczyniają się do poprawy warunków rozwoju roślin. Ułożone na skarpie chronią ją przed nadmiernym parowaniem wody, podnoszą temperaturę wokół korzeni, przyczyniając się do ich lepszego wzrostu oraz chronią rośliny przed przymrozkami, co w naszym klimacie jest niezwykle istotne.
Przy układaniu agrotkaniny należy zwracać uwagę na to, by w pełni przykryła ona skarpę. Kolejne pasy należy zatem układać na zakładkę i przytwierdzając ją do podłoża z użyciem kołków lub szpilek do agrotkaniny. Bez tego agrotkanina nie będzie spełniać swojej roli, bo wiatr i ulewy mogą spowodować jej podwiewanie i odsłanianie gleby, którą miała okrywać. Po ułożeniu agrotkaniny w miejscu sadzenia roślin należy wykonać nacięcia (w kształcie litery X lub Y), a następnie wykopać odpowiednie dołki pod sadzenie roślin. Po umieszczeniu ich w wybranym miejscu, należy pamiętać, by każdą roślinę okrywową odpowiednio podlać po posadzeniu.