Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny na żywopłot - co się nadaje?

2021-02-22
Rośliny na żywopłot - co się nadaje?

Żywopłot to doskonały sposób na stworzenie zielonej ściany w ogrodzie. Jest chętnie wybierany przede wszystkim w miejscach, gdzie potrzebna jest ochrona przed hałasem, pyłem i wzrokiem wścibskich przechodniów. Ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i dobrze znosi niską temperaturę. Uzyskanie pięknego efektu nie jest trudne, pod warunkiem, że zostaną wybrane odpowiednie rośliny na żywopłot. Zobacz, jakie rośliny nadają się do tego najlepiej. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny na żywopłot. 

Rośliny liściaste na żywopłot

Liściasty żywopłot szybko rosnący - ligustr

Wśród roślin na żywopłot dużą grupę stanowią rośliny liściaste. Żywopłot liściasty jest ładny i dość łatwy w utrzymaniu. Do najbardziej popularnych roślin należy ligustr, który licznie występuje w przestrzeni publicznej. Jest to żywopłot szybko rosnący, który jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie wymaga bardzo żyznej gleby. Ciemnozielone liście, które lekko połyskują, wyglądają bardzo dekoracyjne, a w okresie letnim dochodzą do tego białe kwiatostany o intensywnym zapachu. Przed wsadzeniem wystarczy lekko spulchnić podłoże, a bezpośrednio po wsadzeniu do gleby należy wszystkie sadzonki przyciąć na wysokość ok. 20cm, by mieć pewność, że będzie gęsty od samego dołu. Ten żywopłot doskonale znosi cięcie, ale wystarczy to robić dwa razy w roku, by był gęsty i tworzył piękną, ciemnozieloną ścianę. Można z jego pomocą tworzyć zarówno niskie żywopłoty, o wysokości ok. 1m, jaki nieco wyższe, nawet do 2-3m. Tak popularne rośliny jak ligustr to połączenie kilku ważnych zalet: są łatwe w pielęgnacji, mają piękny kolor liści, a od czasu do czasu cieszą oczy białymi kwiatami. 

Ligustr

Liściasty żywopłot szybko rosnący - grab pospolity

Jeśli chcesz mieć żywopłot szybko rosnący, to warto posadzić grab pospolity. Jest to prawdopodobnie najszybciej rosnący żywopłot, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie można uzyskać szczelną zieloną ścianę, chroniącą przed hałasem, pyłem i wzrokiem przechodniów. Krzewy liściaste, takie jak kraby doskonale znoszą cięcie i nadają się świetnie na żywopłoty formowane. Chętnie są wybierane również do ogrodów w stylu nowoczesnym, gdzie są wykorzystywane nie tylko jako żywopłot rosnący przy ogrodzeniu, ale również jako zielona ściana oddzielająca poszczególne części ogrodu. Dużą zaletą tego gatunku jest fakt, że grab pospolity gubi liście dopiero późną wiosną, więc chronią prywatność również w okresie zimowym. Żywopłot zimozielony to świetne rozwiązanie do przydomowych ogródków, dlatego na tę roślinę na pewno warto zwrócić uwagę. 

Grab

Bukszpan wieczniezielony

Wśród zasługujących na uwagę roślin liściastych z pewnością znajduje się bukszpan. Jest to krzew zimozielony o jasnozielonych, lekko błyszczących liściach. Jest on uznawany za roślinę bardzo elegancką i świetnie sprawdza się w wielu ogrodach królewskich i zamkowych. Bardzo dobrze znosi cięcie, więc można z jego pomocą formować nie tylko proste żywopłoty, ale tworzyć przeróżne, nawet bardzo fantazyjne kształty. Niestety na gęsty i wysoki żywopłot z bukszpanu trzeba zachować dużo cierpliwości. Zdecydowanie nie jest to najszybciej rosnący żywopłot. Jego wzrost trwa bardzo długo. Z tego powodu rzadko wykorzystuje się ją na wysokie żywopłoty odgradzające od zewnątrz, a raczej stosuje się je jako wewnętrzne przegrody wydzielające różne strefy w ogrodzie. Można natomiast połączyć niektóre rośliny i stworzyć w jednym ogrodzie żywopłoty liściaste, które się uzupełniają. Szybko rosnący grab może dobrze wyglądać obok niespieszącego się donikąd bukszpanu. 

Do kategorii "najlepsze rośliny na liściasty żywopłot" możemy zaliczyć również buk pospolity. Dobrze sprawdza się również laurowiśnia wschodnia. 

Bukszpan

Rośliny iglaste na żywopłot

Tuje

Jeśli wybierasz rośliny na żywopłot i zależy Ci na tym, by były to pnącza zimozielone z pewnością warto spojrzeć przychylnym okiem na krzewy iglaste. Jak najbardziej są one zimozielone, co daje możliwość stworzenia zimozielonej ściany. Warto się nimi zainteresować wszędzie tam, gdzie chcemy mieć naturalną ochronę przez cały rok. Jakie iglaste rośliny na żywopłot zimozielony należą do najchętniej wybieranych? Oczywiście tuje. Taki żywopłot ma różne kolory, w zależności od jego odmiany: od jasnozielonych, żółtawych, aż do mocno nasyconych, ciemnozielonych. Do najszybciej rosnących należą tuje brabant, a nieco wolniej od nich rosną tuje szmaragd.

Przy dobrym rodzaju gleby, jej odpowiedniemu nawodnieniu i nasłonecznieniu, w ciągu dwóch-trzech sezonów można wyhodować wysoki i gęsty żywopłot, który ładnie wygląda przez cały rok. W ciągu 5 lat może on osiągnąć wysokość 5-6m, a ponieważ dobrze znosi on cięcie, więc można go dowolnie formować stosując nożyce do żywopłotu, choć ładnie prezentuje się również w formie naturalnej, bez ingerencji człowieka. Dla lepszego efektu wizualnego i poprawy warunków wzrostu roślin, warto wyłożyć na podłoże agrowłókninę, a na wierzch nasypać korę sosnową lub zrębki. Pozwoli to nie tylko uniknąć zachwaszczenia pomiędzy kolejnymi krzewami, ale wpłynie pozytywnie na aranżację ogrodu. 

Tuja

Cisy

Do tworzenia żywopłotu można również użyć cisów, które podobnie jak tuje są zimozielone i ładnie prezentują się przez cały rok. Są to jednak dość delikatne rośliny na żywopłot, gdyż są wrażliwe na mróz i niskie temperatury, więc można je sadzić w miejscach zacisznych i chronionych przed silnymi wiatrami. To krzewy, które łatwo można formować, dzięki czemu świetnie nadają się nie tylko do równego przycinania, ale również do stworzenia kompozycji o fantazyjnych kształtach. Dość dobrze w tej roli sprawdzi się również żywotnik zachodni. 

Cisy

Świerk serbski

Ten rodzaj iglaka, podobnie jak wiąz turkiestanu, to idealne rośliny do tworzenia żywopłotu. Charakteryzuje go dość szybki wzrost i niska cena. Dla tej odmiany żywopłotu trzeba mieć trochę czasu. Rośnie szybko, wzrost jest nieregularny, zatem dość mocno lubi cięcie. Tylko w ten sposób szybko rosnący żywopłot jesteśmy w stanie utrzymać jako gęstą, zieloną ścianę. Najlepiej rośnie tam, gdzie jest dużo słońca. Świerki można łatwo formować poprzez regularne przycinanie, dzięki temu szybko zaczną tworzyć naturalne ogrodzenie. Sadzenie iglaków w żywopłotach to zazwyczaj bardzo dobry pomysł. Poszczególne gatunki tych roślin odporne są na zimno, świerki również. Często są szybko rosnące - po takim żywopłocie możemy się spodziewać dość szybkich efektów. 

Świerk serbski

Żywopłot nieformowany

Berberys i Ostrokrzew typu Meservy

Niektórzy uważają, że żywopłot najładniej wygląda, gdy jest przycięty równo, niczym od linijki. Są jednak również osoby mające zupełnie odmienne spojrzenie na ten temat i oni szukają takiego rodzaju żywopłotu, który równie dobrze mógłby wyhodować się sam w środowisku naturalnym. Takim osobom z pewnością spodoba się berberys czyli krzew o niewielkich listkach, zielonych lub purpurowych. Przepięknie wygląda zarówno latem, jak i jesienią, gdy zdobią go drobne czerwone owoce. Mają one właściwości lecznicze, więc jeśli szukasz rośliny na żywopłot - warto wiedzieć i o tym. W dodatku krzewy berberysu mają ostre kolce, które mogą stanowić dodatkową ochronę przed intruzem. Idealny krzew o podobnym wyglądzie to także Ostrokrzew Meservy. Słynie ze swoich lekko niebieskich liści, zapylony może cieszyć nasze oczy pięknymi szkarłatnymi dekoracjami. Ostrokrzew Meservy nie wyróżnia się natomiast szybkim wzrostem. Krzew rośnie powoli, ale jest dość łatwy w uprawie, dobrze znosi zacienienie, a jego największą zaletą jest wysoka odporność na mróz. 

Berberys

Forsycja

Wśród roślin na żywopłot nieformowany warto zwrócić również uwagę na forsycję. To jeden z krzewów, który pięknie zakwita wczesną wiosną i bywa traktowany jako zwiastun jej rychłego nadejścia. W okresie letnim jego ozdobą są niewielkie jasnozielone liście, a jesienią ładnie zmieniają kolor na żółty. Dzięki takiej różnorodności roślina ta może być ciekawą alternatywą dla innych roślin na żywopłot, które wyglądają przez cały rok jednakowo. Wybierając forsycję należy jednak pamiętać, że ma ona rozłożysty pokrój, jest niezbyt gęsta i źle znosi formowanie, gdyż osłabia ono jej zdolność kwitnienia. Doskonale nadaje się jednak jako ochrona przed hałasem, więc warto rozważyć jej wybór, gdy ogród znajduje się w pobliżu tras o dużym natężeniu ruchu. Niestety zrzuca ona liście na zimę, więc w okresie tym nie będzie dobrze pełnić swojej roli.

 Forsycja

Jak widać wybór roślin na żywopłoty jest ogromny i nie da się jednoznacznie wskazać jednego czy dwóch najlepszych. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu ma się on pojawić, jaka będzie jego główna rola oraz jakie warunki będą tam panować. Sadzenie krzewów jest na początku wymagające, drzew również. Jednak później, zarówno drzewa, jak i krzewy, stanowią prawdziwą dumę ogrodnika. Niezależnie od tego, na jakie gatunki się zdecydujesz: czy będzie to bukszpan, świerk, tuja, jałowiec, czy laurowiśnia wschodnia, odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci na wyhodowanie krzewów zdrowych i pięknych. Odpowiedz sobie na podstawowe pytania o warunki wzrostu, by móc stwierdzić, który ze wskazanych gatunków sprawdzi się w tej roli najlepiej.

 

 

Zobacz powiązane kategorie:

pixel