Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Rośliny na żywopłot - co się nadaje?

2021-02-22
Rośliny na żywopłot - co się nadaje?

Żywopłot to doskonały sposób na stworzenie zielonej ściany w ogrodzie. Jest chętnie wybierany przede wszystkim w miejscach, gdzie potrzebna jest ochrona przed hałasem, pyłem i wzrokiem wścibskich przechodniów. Uzyskanie takiego efektu nie jest trudne, pod warunkiem, że zostaną wybrane odpowiednie rośliny na żywopłot. Zobacz, jakie rośliny nadają się do tego najlepiej.

Rośliny liściaste na żywopłot

Wśród roślin na żywopłot dużą grupę stanowią rośliny liściaste. Do najbardziej popularnych należy ligustr, który licznie występuje w przestrzeni publicznej. Jest to żywopłot szybko rosnący, który jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie ma wyśrubowanych wymagań glebowych. Ciemnozielone, lekko połyskujące liście wyglądają bardzo dekoracyjne, a w okresie letnim dochodzą do tego białe kwiatostany o intensywnym zapachu. Przed wsadzeniem wystarczy lekko spulchnić podłoże, a bezpośrednio po wsadzeniu do gleby należy wszystkie sadzonki przyciąć na wysokość ok. 20cm, by mieć pewność, że będzie gęsty od samego dołu. Wystarczy go przycinać dwa razy do roku, by był gęsty i tworzył piękną, ciemnozieloną ścianę. Można z jego pomocą tworzyć zarówno niskie żywopłoty, o wysokości ok. 1m, jaki nieco wyższe, nawet do 2-3m.

Jeśli chcesz mieć żywopłot szybko rosnący, to warto posadzić grab pospolity. Rośnie on bardzo szybko, dzięki czemu w bardzo krótkim czasie można uzyskać szczelną zieloną ścianę, chroniącą przed hałasem, pyłem i wzrokiem przechodniów. Graby doskonale znoszą cięcie i nadają się świetnie na żywopłoty formowane. Chętnie są wybierane również do ogrodów w stylu nowoczesnym, gdzie są wykorzystywane nie tylko jako żywopłot rosnący przy ogrodzeniu, ale również jako zielona ściana oddzielająca poszczególne części ogrodu. Dużą zaletą tego gatunku jest fakt, że grab pospolity gubi liście dopiero wiosną, więc chronią prywatność również w okresie zimowym.Wśród zasługujących na uwagę roślin liściastych z pewnością znajduje się bukszpan. Jest to krzew zimozielony o jasnozielonych, lekko błyszczących liściach. Jest on uznawany za roślinę bardzo elegancką i można go spotkać w wielu ogrodach królewskich i zamkowych. Bardzo dobrze znosi cięcie, więc można z jego pomocą formować nie tylko proste żywopłoty, ale tworzyć przeróżne, nawet bardzo fantazyjne kształty. Niestety na gęsty i wysoki żywopłot z bukszpanu trzeba długo czekać, gdyż jest to roślina rosnąca bardzo wolno. Z tego powodu rzadko wykorzystuje się ją na wysokie żywopłoty odgradzające od zewnątrz, a raczej stosuje się je jako wewnętrzne przegrody wydzielające różne strefy w ogrodzie.

Rośliny iglaste na żywopłot

Podczas wybierania roślin, których można użyć do stworzenia żywopłotu, z pewnością warto spojrzeć przychylnym okiem na krzewy iglaste. Ich ogromną zaletą jest to, że są one zimozielone, co daje możliwość stworzenia zimozielonej ściany. Warto się nimi zainteresować wszędzie tam, gdzie chcemy mieć naturalną ochronę przez cały rok. Do najchętniej wybieranych krzewów na żywopłoty zimozielone należą tuje. W zależności od odmiany charakteryzują się one różnym kolorem, od jasnozielonych, żółtawych, aż do mocno nasyconych, ciemnozielonych. Do najszybciej rosnących należą tuje brabant, a nieco wolniej od nich rosną tuje szmaragd.

Przy dobrym rodzaju gleby, jej odpowiedniemu nawodnieniu i nasłonecznieniu, w ciągu dwóch-trzech sezonów można wyhodować wysoki i gęsty żywopłot, który ładnie wygląda przez cały rok. W ciągu 5 lat może on osiągnąć wysokość 5-6m, a ponieważ dobrze znosi on cięcie, więc można go dowolnie formować stosując nożyce do żywopłotu, choć ładnie prezentuje się również w formie naturalnej, bez ingerencji człowieka. Dla lepszego efektu wizualnego i poprawy warunków wzrostu roślin, warto wyłożyć na podłoże agrowłókninę, a na wierzch nasypać korę sosnową lub zrębki. Pozwoli to nie tylko uniknąć zachwaszczenia pomiędzy kolejnymi krzewami, ale wpłynie pozytywnie na aranżację ogrodu.Do tworzenia żywopłotu można również użyć cisów, które podobnie jak tuje są zimozielone i ładnie prezentują się przez cały rok. Są to jednak dość delikatne rośliny na żywopłot, gdyż są wrażliwe na mróz i niskie temperatury, więc można je sadzić w miejscach zacisznych i chronionych przed silnymi wiatrami. To krzewy, które łatwo można formować, dzięki czemu świetnie nadają się nie tylko do równego przycinania, ale również do stworzenia kompozycji o fantazyjnych kształtach.

Żywopłot nieformowany

Niektórzy uważają, że żywopłot najładniej wygląda, gdy jest przycięty równo, niczym od linijki. Są jednak również osoby mające zupełnie odmienne spojrzenie na ten temat i oni szukają naturalnie wyglądających roślin na żywopłot. Takim osobom z pewnością spodobają się berberys czyli krzew o niewielkich listkach, zielonych lub purpurowych. Przepięknie wygląda zarówno latem, jak i jesienią, gdy zdobią go drobne czerwone owoce. Mają one właściwości lecznicze, więc szukając roślin na żywopłot warto wiedzieć również o tym. W dodatku krzewy berberysu mają ostre kolce, które mogą stanowić dodatkową ochronę przed intruzem. Wśród roślin na żywopłot nieformowany warto zwrócić również uwagę na forsycję. To jeden z krzewów, który pięknie zakwita wczesną wiosną i bywa traktowany jako zwiastun jej rychłego nadejścia. W okresie letnim jego ozdobą są niewielkie jasnozielone liście, a jesienią ładnie zmieniają kolor na żółty.

Dzięki takiej różnorodności roślina ta może być ciekawą alternatywą dla innych roślin na żywopłot, które wyglądają przez cały rok jednakowo. Wybierając forsycję należy jednak pamiętać, że jest ona dość rozłożysta, niezbyt gęsta i źle znosi formowanie, gdyż osłabia ono jej zdolność kwitnienia. Doskonale nadaje się jednak jako ochrona przed hałasem, więc warto rozważyć jej wybór, gdy ogród znajduje się w pobliżu tras o dużym natężeniu ruchu. Niestety zrzuca ona liście na zimę, więc w okresie tym nie będzie dobrze pełnić swojej roli.Jak widać wybór roślin na żywopłoty jest ogromny i nie da się jednoznacznie wskazać jednego czy dwóch najlepszych. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu ma się on pojawić, jaka będzie jego główna rola oraz jakie warunki będą tam panować. Dopiero po znalezieniu odpowiedzi na te pytania można stwierdzić, który ze wskazanych gatunków sprawdzi się w tej roli najlepiej.

pixel