Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny oczyszczające powietrze - TOP 12 kwiatów doniczkowych

2022-06-20
Rośliny oczyszczające powietrze - TOP 12 kwiatów doniczkowych

W dobie ciągłej walki o zdrowsze i czystsze powietrze, bardzo dobrym rozwiązaniem są domowe rośliny oczyszczające powietrze. Duża część z nich nie tylko potrafi zamieniać dwutlenek węgla w tlen, ale również oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji. Warto zatem wiedzieć, które kwiaty doniczkowe pozwalają nam zdrowiej oddychać. A zatem: jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze?

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu - czy to działa?

Oczyszczanie powietrza wydaje się procesem skomplikowanym i żmudnym, przecież z każdym oddechem nasze płuca pochłaniają tlen, a wydalają dwutlenek węgla. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zanieczyszczenia powietrza i substancji, które z różnych powodów się w nim znajdują. Kupujemy specjalne urządzenia, mające oczyścić powietrze, a nie doceniamy siły roślin, które doskonale, w sposób naturalny sobie z tym radzą. 

Kwiaty działają jak naturalny filtr, usuwając z powietrza takie substancje jak toluen, formaldehyd, aceton, czy benzen. W realny sposób są w stanie poprawić samopoczucie domowników i wpłynąć znacząco na jakość powietrza, którym oddychają wszyscy mieszkańcy domu. Nie ma natomiast reguły, co do pomieszczeń, w których powinno się trzymać rośliny domowe. Z prostego względu: ich zbawienny wpływ odczuwalny jest w każdym pomieszczeniu. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej nad zakupem roślin doniczkowych, stwórz piękne, roślinne aranżacje i ciesz się zdrowszym powietrzem!

Rośliny oczyszczające powietrze - te gatunki warto mieć w domu

Oto rośliny doniczkowe, które najskuteczniej oczyszczają powietrze i usuwają z niego szkodliwe substancje. Jeśli jeszcze nie goszczą w Twoim domu, warto przemyśleć ich zakup i hodowlę.

Aloes

roślina oczyszczająca powietrze aloes

Roślina, w której zakochał się cały świat! Wszystko ze względu na jej niezwykłe właściwości lecznicze i fakt, że jest źródłem rewelacyjnych substancji, używanych przy produkcji kosmetyków. Sam aloes ma właściwości oczyszczające, lecznicze i przede wszystkim łagodzące. Absorbuje benzen, tlenek węgla, czy formaldehyd. Nie tylko służy w domu oczyszczaniu powietrza, ale jest przy tym ciekawą, ozdobną rośliną, którą można wpasować w wiele domowych aranżacji. 

Skrzydłokwiat

Znamy go z jego ciemnozielonych liści i pięknych kwiatostanów, które pojawiają się przy odpowiedniej pielęgnacji. Pochłania benzen, aceton, amoniak i inne lotne związki organiczne. Oczyszcza powietrze i to bardzo ważne, jednak trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca dla niektórych zwierząt. Jeśli masz w domu pupila, lepiej zdecydować się na inny gatunek. 

Bluszcz pospolity

Prawdziwy mistrz w pochłanianiu toksyn: tlenku węgla, ksylenu, formaldehydu, czy toluenu. Jest dość łatwy w pielęgnacji: wystarczy mu żyzna gleba zasadowa i obfite podlewanie. To roślina doniczkowa, która poradzi sobie nawet w zacienionych miejscach i zamkniętych pomieszczeniach. Warto go trzymać tam, gdzie pojawia się dym papierosowy. 

Rapis wyniosły

Potrafi wyrastać do imponujących rozmiarów i należy do roślin oczyszczających powietrze z amoniaku. Amoniak jest substancją, którą znajdziemy w wielu obecnych w domu tekstyliach, a przede wszystkim ich barwnikach. Jest bardzo ładną rośliną, która pasuje do wystroju różnych wnętrz. 

Chryzantemy

Odrobinę niedocenione w domu ze względu na skojarzenia z jednym ze świąt, jednak chryzantemy do rośliny doskonale oczyszczające powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenu i innych toksyn. Chryzantema jest łatwa w uprawie, wystarczy podlewanie raz dziennie, przy czym warto pamiętać, że zimą nie potrzebuje zbyt obfitego podlewania. 

Paprocie

Paprotka jest bardzo często obecna w polskich domach: efektowna, łatwa w utrzymaniu i z dużym potencjałem aranżacyjnym - jej liście osiągają 60 cm długości i tworzą piękny pióropusz. Mało kto jednak wie, że te rośliny oczyszczają powietrze z formaldehydu. Warto zatem postawić paproć w domu, pamiętając o tym, że najpiękniej wygląda w towarzystwie innych paproci. 

Dracena wonna

Draceny to także kwiaty oczyszczające powietrze w domu. Dracena skutecznie pochłania zanieczyszczenia w postaci tlenku węgla, benzenu, czy obecnego w powietrzu formaldehydu. Szybko rośnie i potrafi osiągać imponujące rozmiary. Jest przy tym ładnym kwiatem, który pięknie prezentuje w wielu domowych aranżacjach. Dracena potrzebuje miejsca jasnego lub z rozproszonym światłem. 

Sansewieria

sansewieria roślina do doniczki

Do roślin oczyszczających powietrze należy również sansewieria, która zasługuje na uwagę ze względu na to, że jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Skutecznie filtruje aceton, radzi sobie z substancjami lotnymi i dwutlenkiem węgla. Sprawia, że mniej jest w powietrzu formaldehydu. Nie wymaga częstego podlewania i jest idealna dla tych, którzy "nie mają ręki" do kwiatów. 

Epipremnum złociste

epipremnum złociste doniczkowe

Jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze, to epipremnum jest jednym z najmodniejszych. To rodzaj pnącza, bardzo dekoracyjnego i łatwego w utrzymaniu. Wystarczy mu miejsce w niewielkiej doniczce, światło rozproszone i systematyczne podlewanie, by zdrowo rosło. W znacznym stopniu oczyszcza powietrze z tlenku węgla, benzenu i formaldehydu. Filtruje również inne szkodliwe związki, np. ksylen. 

Begonia

begonia oczyszczająca powietrze

Jak widać, istnieją również kwitnące kwiaty, które oczyszczają powietrze. Jednym z nich jest piękna begonia, która będzie cudną ozdobą mieszkania. Redukuje pojawiający się w powietrzu toluen, pochodzący z farb i rozpuszczalników. Radzi sobie również z benzenem. Begonia to piękny kwiat, ale polecany przede wszystkim osobom, które lubią zajmować się roślinami. Wymaga bowiem regularnego nawożenia, częstego podlewania i odpowiedniego stanowiska w domu. 

Palma bambusowa

Kwiaty filtrujące powietrze mogą wprowadzać do mieszkania odrobinę egzotycznego klimatu. Taka jest właśnie bambusowa palma, która usuwa obecny w powietrzu ksylen, formaldehyd, toluen i trójchloroetylen. Jak na palmę przystało - lubi wilgoć. Warto zatem ustawić ją w okolicach nawilżacza powietrza lub zadbać o częste zraszanie. 

Chamedora wytworna

Chamaedorea elegans również należy do rodziny palm. To rośliny oczyszczające powietrze w domu z trójchloroetylenu, benzenu, ksylenu oraz tlenku węgla. Do poprawnego wzrostu potrzebuje zacienionego lub półzacienionego miejsca i odpowiedniej ilości wody. Nie lubi zbyt obfitego podlewania, ale za to kocha zraszanie, warto o tym pamiętać. Jest rośliną piękną, długowieczną, wspaniale zdobiącą mieszkanie. 

To nasza lista różnych gatunków kwiatów, które dbają o to, by w domowym powietrzu nie było zbyt wielu szkodliwych substancji. Zaproś je do swojego domu, by zyskać naturalny filtr powietrza, dzięki któremu wszystkim domownikom będzie się lepiej oddychać!

 

 

pixel