Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rozmnażanie pelargonii

2021-03-23
Rozmnażanie pelargonii

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek

Jedną z najprostszych metod pozwalających na rozmnażanie pelargonii jest pobieranie szczepek z posiadanych sadzonek. Na szczepki należy wybrać pędy z przynajmniej jednym liściem o długości co najmniej 10 cm. Odcięty pęd należy włożyć do wody i ustawić w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu. Może to być parapet okienny lub miejsce pod drzwiami balkonowymi. Sadzonki trzymamy w wodzie do momentu ukorzenienia, co trwa zwykle około 2-3 tygodnie. W trakcie ukorzeniania należy pilnować, by szczepki były zanurzone w wodzie oraz sprawdzać, czy nie zaczyna się rozwój pleśni i innych chorób. Wodę, w której stoją szczepki nie trzeba wymieniać, chyba że zacznie zmieniać kolor lub pojawią się w niej oznaki choroby.

Inną metodą ukorzeniania pelargonii jest włożenie ich do odkwaszonego torfu wymieszanego pół na pół z piaskiem. Dzięki temu rośliny mają dobry dostęp do tlenu, który wspomaga proces ukorzeniania się. Jeśli pobrane szczepki mają więcej liści, to należy usunąć dolne, zostawiając maksymalnie 2-3 górne liście, by zapobiec parowaniu wody z rośliny i przyspieszyć proces ukorzeniania. 

Sadzonki pelargonii, zanim się ukorzenią, mogą być wsadzone po kilka sztuk do jednej donicy. Muszą mieć też odpowiednie warunki czyli temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza, dobre nawodnienie i dostęp do światła dziennego. Dla jeszcze szybszego efektu można ukorzeniające się rośliny przykryć folią, co zapewni im odpowiedni mikroklimat. Gdy proces ukorzeniania zostanie zakończony, można przesadzić je do właściwych donic balkonowych, wypełnionych ziemią ogrodniczą. 

Rozmnażanie pelargonii z liścia

Pelargonie można rozmnażać nie tylko z pędów, ale również z liścia. Do tego celu można wykorzystać dowolne liście, również te dolne liście, które zostały urwane w celu zmniejszenia powierzchni parowania z roślin rozmnażanych z sadzonek. Przygotowane liście należy włożyć do doniczki wypełnionej takim samym podłożem jak w przypadku rozmnażania z sadzonek, czyli torfu i piasku w proporcji 1:1. Liść powinien być włożony w ziemię w taki sposób, by jego większa część została przykryta podłożem.

Po umieszczeniu liścia w podłożu należy go dobrze podlać, a następnie zapewnić mu takie same warunki jak powinny mieć sadzonki pelargonii podczas ukorzeniania. Tu również można zastosować folię, aby poprawić warunki do rozwoju korzeni, przy czym należy być ostrożnym, by nadmierna wilgoć pod folią nie doprowadziła do rozwoju grzybów czy pleśni.

Przesadzanie ukorzenionych sadzonek pelargonii

Jeśli przeprowadzaliśmy ukorzenianie sadzonek w wodzie, to bez trudu rozpoznamy moment, w którym nadejdzie czas na to, by przesadzić je do miejsca docelowego. Najlepszym czasem na wykonanie tej czynności będzie po prostu widok młodych korzonków, które wypuściły nasze sadzonki. Jeśli rozmnażaliśmy sadzonki w ziemi, to najlepszą oznaką, że rośliny już się ukorzeniły, będzie pojawienie się pierwszych liści. Podobnie przy rozmnażaniu pelargonii z liścia, oznaką świadczącą o tym, że roślina się ukorzeniła, będzie wypuszczenie nowych pędów.

To najlepszy czas na to, by wybrać odpowiednie doniczki balkonowe, wypełnić je ziemią ogrodniczą dobrej jakości oraz wsadzić do nich pelargonie. Należy jednak pamiętać, żeby nie wystawiać ich od razu na zewnątrz, szczególnie jeśli jeszcze nie minęła pierwsza połowa maja. Wystawiając rośliny na zewnątrz zbyt wcześnie narażamy je na przymrozki, które mogą im mocno zaszkodzić. Warto również pamiętać o tym, że doniczki nie są zbyt duże, a zatem po kilku tygodniach należy uzupełnić składniki odżywcze znajdujące się w glebie, wykorzystując do tego odpowiedni nawóz do kwiatów. Można wybrać nawóz uniwersalny lub specjalny nawóz do pelargonii, zawierający składniki najlepiej dopasowane do potrzeb tego gatunku roślin. 

Rozmnażanie pelargonii z nasion

Niektórzy ogrodnicy zamiast rozmnażania pelargonii z sadzonek decydują się na ich rozmnażanie z nasion. Do tego celu można wykorzystać nasiona kupione w sklepie, które pozwolą nam uzyskać młode rośliny o określonym kolorze i pokroju. Jeśli natomiast wybierzemy nasiona zebrane z roślin kwitnących na naszym balkonie, które zostaną zebrane przez nas samodzielnie, to niestety musimy mieć świadomość, że nowe rośliny będą inne od tych, z których nasiona zostały zebrane. Nasiona dostępne w sklepach ogrodniczych są bowiem nasionami heterozyjnymi, bardziej zwartymi i odpornymi na choroby i warunki atmosferyczne.

Rozważając wysiew pelargonii z nasion należy mieć świadomość, że zakwitną one najwcześniej około pół roku od wysiewu, a zatem dużo później niż rośliny rozmnożone za pomocą sadzonek. Niektórzy doceniają jednak większą siłę roślin pochodzących z nasion, dlatego często decydują się na takie rośliny, gdy chcą mieć nowe odmiany pelargonii, które później będą mogli rozmnożyć poprzez sadzonki.

Kiedy rozmnażać pelargonie?

Rozmnażanie pelargonii można wykonać zarówno wiosną, jak i z końcem lata/wczesną jesienią. Lepszym terminem jest jednak wczesna wiosna, kiedy to pobieramy szczepki z sadzonek pelargonii, które wcześniej zimowały w chłodnym pomieszczeniu. Wybierając tę porę możemy mieć pewność, że rośliny ukorzenią się przed okresem letnim i po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się patrząc na ich kolorowe kwiaty zdobiące nasz dom.

Jeśli zdecydujemy się na rozmnażanie pelargonii z końcem lata, to wówczas musimy zadbać o to, by pobrane szczepki się ukorzeniły zanim nadejdzie pora zimowa. Ukorzenione rośliny musimy przezimować zapewniając im do tego jak najlepsze warunki, co nie zawsze jest łatwe. W pomieszczeniu, w którym mają one zimować, temperatura powietrza powinna wynosić ok. 10 stopni Celsjusza oraz musi być dostęp do światła dziennego. Nie można ich zatem przechowywać w piwnicy, ze względu na zbyt mały dostęp do światła, więc najlepsze byłoby jakieś pomieszczenie gospodarcze z oknem. Sadzonki pelargonii w sezonie zimowym należy podlewać regularnie, choć niezbyt obficie. Dopiero pod koniec stycznia można przenieść zimujące sadzonki w cieplejsze miejsce i rozpocząć bardziej intensywne podlewanie, a w drugiej połowie maja można je wystawić na zewnątrz.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel