Sadzenie cebulek kwiatowych

Kwiaty cebulowe to rośliny, które mogą zdobić ogród począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Niektóre gatunki są pierwszymi zwiastunami wiosny, a inne zakwitają dopiero w lecie. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się ich urodą, trzeba cebulki zasadzić. Zobaczmy kiedy i jak się zabrać za sadzenie cebulek kwiatowych.
Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?
Termin sadzenia cebulek kwiatowych zależy od gatunku kwiatów oraz od terminu ich kwitnienia. Niektóre rośliny cebulowe są bowiem bardzo odporne na niskie temperatury, a inne z kolei są bardziej delikatne i nawet niewielki mróz może im zaszkodzić. Zwykle jest tak, że bardziej odporne są rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. Sadzi się je jesienią, gdyż dobrze znoszą one niskie temperatury, a zimowanie w gruncie pozwala im się dobrze przygotować do wiosennego kwitnienia. Od sierpnia do końca października sadzi się więc krokusy, hiacynty, tulipany czy szafirki.
Mimo odporności tych roślin na niskie temperatury, niektórzy specjaliści zalecają dodatkową ochronę przed mrozem, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. Wówczas miejsce, w których zostały posadzone cebulki, należy przykryć kładąc na nich suche liście, stroisz czy agrowłókninę okryciową. Dzięki temu będą one mniej narażone na przemrożenie i w lepszej kondycji przetrwają zimę. Z kolei cebulki kwiatów kwitnących latem, takich jak lilie, mieczyki czy pacioreczniki, nie są tak odporne na niskie temperatury i ich sadzenie powinno odbywać się wiosną, najlepiej w marcu-kwietniu. W tym okresie ryzyko przymrozków jest już dużo mniejsze i rośliny te będą mogły bezpiecznie rosnąć w ziemi.
Wśród roślin cebulowych są i takie jak kalie, dalie i gloriozy, które są szczególnie delikatne i ich sadzenie jest zalecane dopiero w maju, gdy ryzyko przemrożenia spada do minimum. Niektórzy ogrodnicy, jeśli chcą przyspieszyć nieco ich kwitnienie, polecają sadzić je najpierw w domowym zaciszu, do donic, a dopiero potem, gdy temperatury na zewnątrz są już bezpieczne, przesadzać je do gruntu.
Sadzenie cebulek kwiatowych - przygotowanie gruntu
Po podjęciu decyzji, jakie rośliny cebulowe chcemy posadzić w swoim ogrodzie i sprawdzeniu, kiedy jest najlepszy czas na ich sadzenie, można przystąpić do działania. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gruntu, co należy zrobić bezpośrednio przed rozpoczęciem sadzenia cebulek kwiatowych. Podstawowym zabiegiem, który należy przeprowadzić, jest oczyszczenie ziemi z chwastów oraz jej spulchnienie i wyrównanie. Cebulki kwiatowe zwykle preferują ziemię o odczynie obojętnym, średnio żyzne. Jeśli więc mamy do czynienia z glebami kwaśnymi, to koniecznie powinniśmy je odkwasić. Dobrze by było, aby gleba w miejscu sadzenia cebulek nie była zbyt zwięzła, więc jeśli na tym terenie mamy do czynienia z glebą gliniastą, to zanim rozpoczniemy sadzenie cebulek kwiatowych należy rozluźnić jej strukturę.
Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do gleby odrobiny piasku, który wspomoże transport substancji odżywczych i wody. Można również dodać do gleby odkwaszonego torfu lub kompostu. Dzięki temu nie będzie ona zbyt zbita, a dzięki dodatkowi kompostu cebulki kwiatowe będą miały dostęp do odpowiedniej ilości składników odżywczych, co bardzo poprawi ich warunki do rozwoju. Kompost mogą zastąpić również nawozy do kwiatów, dzięki którym ziemia będzie bardziej zasobna w niezbędne dla roślin składniki odżywcze i minerały.
Jak sadzić cebulki kwiatowe?
Po przygotowaniu gruntu można przystąpić do sadzenia cebulek kwiatowych. Wybierając sposób ich sadzenia warto pamiętać, że bardzo ładnie prezentują się one w większych grupach. W zależności od upodobań i można je sadzić tworząc jednobarwne grupy, idealne do ogrodów w stylu minimalistycznym, lub wielokolorowe kompozycje, wyglądające bardziej naturalnie. Oczywiście można je również sadzić punktowo, jeśli taki sposób ich prezencji lepiej pasuje do pomysłu na aranżację ogrodu. Cebulki kwiatowe można wsadzać bezpośrednio w wykopanych na ten cel niewielkich dołkach, ale można również wykorzystać koszyczki do sadzenia cebul. Chronią one cebulki przed gryzoniami (m.in. myszami i nornicami), a dodatkowo ułatwiają wykopywanie cebulek na zimę. Dzięki nim można łatwo znaleźć miejsca, w których była wsadzone kwiaty cebulowe oraz zapewnić im ochronę, przy jednoczesnym braku barier w swobodnym rozroście i pobieraniu składników odżywczych z otoczenia.
Koszyczki do sadzenia cebul są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można dobrać je do własnego pomysłu na to, jak zaaranżować rośliny cebulowe w swoim ogrodzie.Pod sadzenie roślin cebulowych należy wykopać niewielki dołek, a jego głębokość zależy od rozmiaru cebulki. Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym i przyspieszającym sadzenie cebulek kwiatowych jest zastosowanie regulowanej sadzarki do cebulek. Przyjmuje się, że cebulki powinny być sadzone na głębokości 2-3 razy większej niż ich wielkość. Jednym słowem cebule krokusów, które mają ok. 2-3 cm powinny być sadzone na głębokości ok. 6-8 cm.Do przygotowanego dołka wkładamy cebulki kwiatowe, korzeniem na dół. Jeśli zdecydowaliśmy się skorzystać z koszyczków do sadzenia cebul, to najpierw do dołka wkładamy koszyczek, następnie wypełniamy go odrobinę ziemią, a dopiero potem układamy cebule. Po ich ułożeniu dosypujemy więcej ziemi, aż do wyrównania poziomu z gruntem.
Sadzenie kwiatów cebulowych - jak wybrać cebulki?
Wybór kwiatów cebulowych jest ogromny i niejeden ogrodnik amator zastanawiał się, które z gatunków roślin posadzić w swoim ogrodzie. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę trzy kwestie: termin kwitnienia, styl, w jakim urządzany jest ogród oraz własne preferencje dotyczące rozmiaru i koloru, jaki będą miały kwiaty.Jeśli chcemy, by w ogrodzie przez cały okres wiosenno-letni pojawiały się kolorowe kwiaty, to powinniśmy wybrać takie gatunki roślin cebulowych, by zakwitały one kolejno po sobie. Wczesną wiosną zakwitną krokusy i przebiśniegi, nieco później w pełnej krasie pokaże się tulipan, latem zakwitną lilie, liliowce i mieczyki, a jesienią nasz ogród będą zdobić pacioreczniki i dalie.
Wymienione gatunki różnią się nie tylko czasem kwitnięcia, ale i wielkością, więc warto posadzić je w taki sposób, by mogły prezentować się w pełnej krasie.Po wyborze gatunków czas wybrać się na zakupy cebul kwiatowych. Wybierając je trzeba zwrócić uwagę czy nie ma na nich śladów grzybów czy zepsucia. Powinny mieć one gładką skórkę, bez śladów żadnych uszkodzeń. Cebule dostępne w sklepach są zwykle już zabezpieczone przed grzybami, ale jeśli cebule do sadzenia będą pochodzić od znajomych ogrodników, to warto dla bezpieczeństwa przed sadzeniem na ok. pół godziny zamoczyć je w środku przeciwgrzybiczym.