Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sadzenie i uprawa lilii — wszystko, co musisz o tym wiedzieć

2019-04-22
Sadzenie i uprawa lilii — wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Lilie i ich wymagania — czy uprawa tych kwiatów jest naprawdę trudna?

Lilie ogrodowe są niewątpliwie piękne i od razu rzucają się w oczy. Jednak miłośnik roślin, który chciałby sadzić lilie u siebie w ogródku, musi uzbroić się w cierpliwość i dużo nauczyć o tym, jak pielęgnować lilie i jak dbać o ich poszczególne odmiany. Nie warto ukrywać, że lilie są dość wymagające w hodowli w porównaniu do innych roślin. Mimo tego uprawa lilii w ogrodzie jest jak najbardziej możliwa. Nie należy się poddawać lub przedwcześnie rezygnować z ich sadzenia. Jeśli będziesz traktował swoje lilie ogrodowe z należytą starannością, na pewno odwdzięczą Ci się pięknymi kwiatami w miesiącach letnich — kwitną od czerwca do sierpnia.

Lilie ogrodowe

Czego potrzebują lilie?

  • Żyznej, przewiewnej ziemi, przepuszczającej wodę i słońce. Cebule lilii zmarnują się w ziemi zbyt niskiej jakości. Jeśli zatem Twój ogródek jest trudny w uprawie, trzeba będzie pomyśleć o nawożeniu i przygotowaniu podłoża, zanim zaczniesz sadzić lilie. 
  • Odpowiednio nawodnionego podłoża. Powinno być wilgotne, ale nie mokre ani niezbyt suche. Sadzenie lilii w ziemi zbyt wilgotnej to kiepski pomysł. Najprawdopodobniej się tam nie przyjmą. Mogą również szybko ginąć lub wyglądać zgoła inaczej niż to, co sobie wyobrażaliśmy. 
  • Miejsca, do którego słońce będzie docierać przez większość dnia. Dodatkowo warto posadzić cebule lilii na małej górce, aby po ulewnych deszczach nadmiar wody był naturalnie odprowadzany od jej korzeni. Piękne lilie wyrosną tylko na dobrze przygotowanej ziemi, warto o tym pamiętać. 

Gatunki lilii ogrodowych - co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz uprawę lilii?

Lilie ogrodowe

Lilie należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych kwiatów, dlatego są przedmiotem zainteresowania wielu botaników. W przypadku lilii możemy mówić już o niespełna 120 różnych gatunkach, dlatego nie ma możliwości wymieniać je wszystkie. Rozmnażanie lilii to jedno, jednak są gatunki bardziej i mniej znane. Skupimy się na tych pierwszych, bo to najprawdopodobniej ich cebule znajdą się w Twoich rękach. Warto również zerknąć na temat liliowych mieszańców, bo to na ich podstawie można ustalić pochodzenie danego kwiatu. jednak obecnie śmiało możemy uznać, że w pielęgnacji ta wiedza nie jest niezbędna, dlatego zgłębimy zagadnienie, dzięki któremu wyhodujesz w swoim ogrodzie piękne lilie. 

  • Lilia tygrysia - pochodzi ze wschodniej Azji i Japonii, w Polsce jest niezwykle popularna. Lilia tygrysia osiąga wysokość 150-160 centymetrów, osadzona jest na purpurowej łodydze. Lilie tego rodzaju mają wyraźnie pomarańczowe kwiaty, kwitną w lipcu i sierpniu. 
  • Lilia biała - przybywa z Azji Zachodniej i Bałkanów. Ma szeroką symbolikę w tradycji chrześcijańskiej. Białe lilie w Polsce sadzimy bardzo chętnie. Średnio osiągają 120 cm wzrostu, jednak rekordowo wysokie lilie mogą mieć nawet 2 metry. Jej kwiaty są duże i białe. 
  • Lilia Złotogłów, inaczej lilia martagon. Rośnie na całym obszarze Europy i Azji, w Polsce najczęściej na obszarach górskich - Sudety i Karpaty. Dziko rosnące lilie tego gatunku są objęte ścisłą ochroną. Ich uroda zdecydowanie wyróżnia się między innymi roślinami. Kwiaty są drobne, mają kolor bieli lub delikatnego różu. Ten gatunek lilii może osiągać około 1 metr wysokości. 
  • Lilia królewska - została przywieziona z Chin, ale świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Może mieć około 150 centymetrów wysokości. Jej płatki są białe, mają żółte nasady. Kwiaty tej odmiany lilii rosną gęsto i są naprawdę zachwycające. 

To tylko kilka odmian wśród tych, które możemy znaleźć w ofertach sklepów ogrodniczych. Cebulki lilii są szeroko dostępne i każdy może się podjąć ich sadzenia. Jednak warto pamiętać, że uprawa lilii w ogrodzie należy do sporych wyzwań. Warto jednak to wyzwanie podjąć, by cieszyć potem oczy ich imponującym kwitnieniem. 

Idealne podłoże dla lilii — jakie powinno mieć pH?

Optymalne warunki do wzrostu tych roślin tworzy gleba o pH między 5,5 do 6,5, czyli lekko kwaśna.

Warto jednak podkreślić, że różne odmiany tego kwiatu lubią różne podłoża. Na przykład lilia biała oraz mieszanki lilii azjatyckich lepiej rosną w ziemi o pH wyższym, między 6,5 a 7,0. Jest wtedy obojętne, a nie kwaśne. Jeśli nie wiesz jaki odczyn ma ziemia w Twoim ogródku i chciałbyś to sprawdzić, możesz posłużyć się specjalnie do tego celu stworzonym sprzętem, czyli elektronicznym testerem kwasowości. Warto to zrobić, zanim kupisz konkretne cebule lilii. Pomoże Ci to określić, jaki gatunek przyjmie się w Twoim ogrodzie. 

Kiedy zacząć sadzenie i jak się do tego przygotować?

Wiele zależy od konkretnej odmiany lilii. Rośliny, które kwitną późno, możesz sadzić wiosną. Natomiast jednym z najlepszych terminów na sadzenie innych cebulek lilii są miesiące takie jak wrzesień i październik.

Cebule sadzimy w oczyszczonym i przygotowanym podłożu. Zatem zanim przystąpisz do pracy, najpierw wyczyść podłoże, a dopiero później zacznij sadzić. Na samym początku warto starannie wykonać następujące czynności:

  • Usunąć chwasty - rośliny takie jak lilie nie tylko gorzej rosną na zachwaszczonej ziemi, ale mogą również nie przyjąć się zupełnie. w dodatku burzy to całkowicie ich piękny wygląd. 
  • Spulchnić podłoże - najczęściej polega to na sprawnym przekopaniu określonego odcinka ziemi w ogrodzie. Zaczyna ona wtedy nieco inaczej funkcjonować, zdecydowanie lepiej przepuszcza powietrza, a tym samym lilie, czują się w niej o wiele lepiej. 
  • Ziemię zasilić wcześniej przygotowanym kompostem. Rozmieszaj glebę z nawozem na głębokości równej ok. 40 cm i zostaw na trzy tygodnie.

 

Po upływie tego czasu możesz przystąpić do właściwego sadzenia lilii. To, jak głęboko powinny być wkopane, zależy od wielkości cebuli oraz rodzaju podłoża.

  • Wielkość cebuli

Przyjmuje się, że otwór, do którego wkładasz lilię, powinien równać się obwodowi cebulki. Przykładowo: jeśli cebula lilii ma obwód 15 cm, wykop dziurę w ziemi głęboką również na 15 cm.

  • Rodzaj podłoża

Jeśli posiadasz piaszczystą glebę, sadź lilie nieco głębiej. Natomiast na zwartej ziemi – cebulki wkładaj odrobinę płycej.

 

Sadzenie lilii w rabacie lub grupie

Schemat postępowania w tym przypadku również zależy od odmiany lilii. Standardowo przyjmuje się, że cebulki powinieneś sadzić mniej więcej co 25-30 cm. Jeśli jednak chcesz hodować np. lilie trąbkowe lub te, które wegetują w ziemi przez kilka lat, posadź je w odstępach ok. 50 cm.

Pielęgnacja lilii w 3 prostych krokach

Na pielęgnację lilii składają się 3 podstawowe czynności: podlewanie, nawożenie i pielenie. Najważniejsze jest to, aby powyższe prace wykonywać starannie oraz regularnie. Oto ich krótka charakterystyka:

 

#1 Podlewanie

Warto powtórzyć to, co zostało już napisane powyżej. Lilie źle znoszą wszelkie skrajności w glebie. To znaczy, że ich ziemia nie może być zbyt sucha ani zbyt mokra. Pamiętaj również o tym, aby nie moczyć liści lilii i podlewać kwiaty bezpośrednio przy podłożu. Zbyt duża ilość wody, która otacza lilie, będzie wywoływać u nich choroby grzybowe. Warto zatem zadbać o to, by w Twoim ogrodzie odprowadzanie wody było możliwe lub sadzić lilie na delikatnej górce. 

#2 Nawożenie

Zasilanie zacznij na początku czerwca, później powtórz czynność w lipcu lub sierpniu. Pamiętaj, że lilie nawozi się przed, podczas rozkwitu oraz zaraz po przekwitaniu. Zwróć uwagę również na rodzaj produktu do zasilania. Te kwiaty potrzebują nawozów wieloskładnikowych.

#3 Pielenie

Kiedy lilie wegetują, warto starannie i dość często usuwać wszelkie chwasty wokół nich. Jak wiadomo, zabierają one roślinom nie tylko cenne składniki odżywcze, ale mogą stać się również nosicielem mszyc, które niszczą kwiaty. Co więcej, usuwając chwasty, dodatkowo spulchniasz ziemię. Taka czynność jest bezpieczna dla cebulek lilii, ponieważ podczas pielenia nie używa się narzędzi ogrodniczych, które mogłyby uszkodzić roślinę.

Rozmnażanie lilii

Kwiaty cebulowe, a takimi są lilie, najlepiej rozmnażać poprzez cebulki przybyszowe, które wyrastają na różnych częściach rośliny. Warto pamiętać, że takie cebulki nie mają żadnej dodatkowej ochrony i źle znoszą niskie temperatury, dlatego należy je przechowywać w piasku lub torfie. Większość lilii, z wyjątkiem białych, bo te potrzebują mieć nad sobą około 2-3 centymetrową warstwę ziemi. Tworzenie nasion odbywa się przez okres wegetacji, dlatego warto swoje lilie w ogrodzie obserwować. To pomoże nam ustalić, kiedy roślina jest gotowa do tego, by ją rozmnożyć i jeszcze bardziej ożywić swój ogród. Pamiętaj tylko, że najlepiej robić tak z liliami, które są w stanie zimować w Polsce. Jeśli liliom trudno będzie przetrwać zimę, raczej nie uda się ich rozmnożyć i nie wykorzystamy ich nasion. 

Lilie nie rosną w jednym miejscu przez cały czas. Warto również zapoznać się z ich wymaganiami, które dotyczą przestrzeni. Co 3 lata większość gatunków po przekwitnięciu przesadza się w inne miejsce. Dzięki temu uprawy są ładniejsze i mniej problemowe. Trzeba oczywiście na bieżąco je pielęgnować.

Podsumowanie

Lilie to wyjątkowo piękne kwiaty, które zasługują na specjalne traktowanie. Powyższe rady pomogą Ci w ich prawidłowej pielęgnacji. Dzięki temu Twoje lilie nie tylko pięknie rozkwitną, ale również przetrwają co najmniej kilka sezonów. Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, że Twoje lilie w ogrodzie zawsze będą piękne i zadbane!

 

 

pixel