Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Sadzenie i uprawa lilii — wszystko, co musisz o tym wiedzieć

2019-04-22
Sadzenie i uprawa lilii — wszystko, co musisz o tym wiedzieć

 Sadzenie i uprawa lilii — wszystko, co musisz o tym wiedzieć

 

 

Lilie i ich wymagania — czy uprawa tych kwiatów jest naprawdę trudna?

Nie warto ukrywać, że lilie są dość wymagające w hodowli w porównaniu do innych roślin. Mimo tego, ich uprawa jest jak najbardziej możliwa. Nie należy się poddawać lub przedwcześnie rezygnować z ich sadzenia. Jeśli będziesz traktował je z należytą starannością, na pewno ci się odwdzięczą pięknymi kwiatami w miesiącach letnich — kwitną od czerwca do sierpnia.

Czego więc potrzebują lilie?

  • Żyznej, przewiewnej ziemi, przepuszczającej wodę i słońce.

  • Odpowiednio nawodnionego podłoża. Powinno być wilgotne, ale nie mokre ani niezbyt suche.

  • Miejsca, do którego słońce będzie docierać przez większość dnia. Dodatkowo warto posadzić cebulki lilii na małej górce, aby po ulewnych deszczach nadmiar wody był naturalnie odprowadzany od jej korzeni.

Idealne podłoże dla lilii — jakie powinno mieć pH?

Optymalne warunki do wzrostu tych roślin tworzy gleba o pH między 5,5 do 6,5, czyli lekko kwaśna.

Warto jednak podkreślić, że różne odmiany tego kwiatu lubią różne podłoża. Na przykład lilia biała oraz mieszanki lilii azjatyckich lepiej rosną w ziemi o pH wyższym, między 6,5 a 7,0. Jest wtedy obojętne, a nie kwaśne. Jeśli nie wiesz jaki odczyn ma ziemia w Twoim ogródku i chciałbyś to sprawdzić, możesz posłużyć się specjalnie do tego celu stworzonym sprzętem, czyli elektronicznym testerem kwasowości.

Kiedy zacząć sadzenie i jak się do tego przygotować?

Wiele zależy od konkretnej odmiany lilii. Rośliny, które kwitną późno, możesz sadzić wiosną. Natomiast jednym z najlepszych terminów na sadzenie innych cebulek lilii są miesiące takie jak wrzesień i październik.

Zanim przystąpisz do pracy, najpierw wyczyść podłoże, a dopiero później zacznij sadzić. Tak więc na samym początku warto starannie wykonać następujące czynności:

  • Usunąć chwasty.

  • Spulchnić podłoże.

  • Ziemię zasilić wcześniej przygotowanym kompostem. Rozmieszaj glebę z nawozem na głębokość ok. 40 cm i zostaw na trzy tygodnie.

 

Po upływie tego czasu możesz przystąpić do właściwego sadzenia lilii. To, jak głęboko powinny być wkopane, zależy od wielkości cebuli oraz rodzaju podłoża.

  • Wielkość cebuli

Przyjmuje się, że otwór, do którego wkładasz lilię, powinien równać się obwodowi cebulki. Przykładowo: jeśli cebula lilii ma obwód 15 cm, wykop dziurę w ziemi głęboką również na 15 cm.

  • Rodzaj podłoża

Jeśli posiadasz piaszczystą glebę, sadź lilie nieco głębiej. Natomiast na zwartej ziemi – odrobinę płycej.

 

Sadzenie lilii w rabacie lub grupie

Schemat postępowania w tym przypadku również zależy od odmiany lilii. Standardowo przyjmuje się, że cebulki powinieneś sadzić mniej więcej co 25-30 cm. Jeśli jednak chcesz hodować np. lilie trąbkowe lub te, które wegetują w ziemi przez kilka lat, posadź je w odstępach ok. 50 cm.

Pielęgnacja lilii w 3 prostych krokach

Na pielęgnację lilii składają się 3 podstawowe czynności: podlewanie, nawożenie i pielenie. Najważniejsze jest to, aby powyższe prace wykonywać starannie oraz regularnie. Oto ich krótka charakterystyka:

 

#1 Podlewanie

Warto powtórzyć to, co zostało już napisane powyżej. Lilie źle znoszą wszelkie skrajności w glebie. To znaczy, że ich ziemia nie może być zbyt sucha ani zbyt mokra. Pamiętaj również o tym, aby nie moczyć liści lilii i podlewać kwiaty bezpośrednio przy podłożu.

#2 Nawożenie

Zasilanie zacznij na początku czerwca, później powtórz czynność w lipcu lub sierpniu. Pamiętaj, że lilie nawozi się przed, podczas rozkwitu oraz zaraz po przekwitaniu. Zwróć uwagę również na rodzaj produktu do zasilania. Te kwiaty potrzebują nawozów wieloskładnikowych.

#3 Pielenie

Kiedy lilie wegetują, warto starannie i dość często usuwać wszelkie chwasty wokół nich. Jak wiadomo, zabierają one roślinom nie tylko cenne składniki odżywcze, ale mogą stać się również nosicielem mszyc, które niszczą kwiaty. Co więcej, usuwając chwasty, dodatkowo spulchniasz ziemię. Taka czynność jest bezpieczna dla cebulek lilii, ponieważ podczas pielenia nie używa się narzędzi ogrodniczych, które mogłyby uszkodzić roślinę.

Podsumowanie

Lilie to wyjątkowo piękne kwiaty, które zasługują na specjalne traktowanie. Powyższe rady pomogą Ci w ich prawidłowej pielęgnacji. Mamy nadzieję, że dzięki nim Twój liliowy ogród zawsze będzie piękny i zadbany!

 

 

 

pixel