Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek - przygotowanie
Pierwszym krokiem poprzedzającym sadzenie truskawek jest wybór odpowiedniego stanowiska. Jeśli chcesz, by owoce były duże i słodkie, to znajdź dla truskawek stanowisko słoneczne. Dobrym pomysłem jest sadzenie truskawek obok cebuli i czosnku, bo bardzo im służy wzajemne towarzystwo. Truskawki dobrze będą również rosły w towarzystwie ziół i innych warzyw, ale nie należy ich sadzić koło kapustnych, gdyż ich towarzystwo bardzo im nie służy. Złym pomysłem jest również sadzenie truskawek koło poziomek, gdyż jako rośliny z jednej grupy są narażone na te same szkodniki i choroby, a dodatkowo poziomki zachwaszczają truskawki. Aby tego uniknąć warto je oddzielić od siebie zagonem innych warzyw, choćby wspomnianej cebuli czy czosnku, co znacząco poprawi warunki rozwoju obu tych roślin.
Po wyborze stanowiska czas na jego odpowiednie przygotowanie, by jak najlepiej nadawało się ono do uprawy truskawek. Jesienią przygotuj je poprzez dogłębne przekopanie, co pozwoli rozluźnić i napowietrzyć ziemię. Zadbaj też o usunięcie pozostałości chwastów, żeby stanowisko, gdzie będziesz sadzić truskawki było puste i gotowe na sadzenie truskawek.
Dobrze by było zadbać o wysoką zasobność gleby w składniki pokarmowe, aby truskawki miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Do tego celu można wykorzystać oborniki lub kompost, szczególnie jeśli mamy przydomowy kompostownik. Oba nawozy najlepiej wypełnią swoją rolę , jeśli wymieszasz je z ziemią po jesiennym przekopaniu.
Oprócz zasobności gleby w składniki pokarmowe należy zadbać również o odpowiedni poziom kwasowości gleby. Truskawki lubią ziemię lekko kwaśną, o poziomie pH 5,5-6,5, a jeśli będzie on zbyt wysoki, to sadzonki truskawek będą żółknąć, gdyż w takich warunkach nie będą dobrze przyswajać składników odżywczych.
Sadzonki truskawek będą owocować szybko, nawet w tym samym roku, a najlepsze plony będą dawać w 2 i 3 roku od sadzenia. Raz posadzone sadzonki truskawek będą dobrze owocować przez kolejne 3-4 lata. Po tym czasie sadzonki należy wykopać i w ich miejsce można powtórzyć sadzenie truskawek przy użyciu nowych sadzonek.
Kiedy i jak sadzić truskawki?
Sadzenie truskawek z sadzonek kupionych w pojemnikach może odbywać się niemal przez cały sezon, ale nie później niż do końca września. Jeśli natomiast do sadzenia używamy sadzonek z rozłogów, to najlepiej sadzić je wiosną czyli w kwietniu aż do połowy maja oraz późnym latem czyli z końcem lipca i w sierpniu.
Hitem ostatnich lat są sadzonki frigo, które są pozyskiwane z roślin będących w stanie spoczynku. Takie sadzonki truskawek pojawiają się w handlu już w marcu i z uwagi na goły korzeń, z którymi są one sprzedawane, muszą być posadzone jak najszybciej po zakupie. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że mogą owocować już w ciągu 8-10 tygodni od posadzenia, dzięki czemu możemy cieszyć się smakiem tych pysznych owoców naprawdę bardzo wcześnie. Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się sadzić truskawki tak wcześnie, to koniecznie trzeba je chronić przed przymrozkami, najlepiej stosując agrowłókniny okryciowe.
Sadzonki możemy również pozyskać samodzielnie, wykorzystując rozłogi truskawek już rosnących na grządce. Do tego celu najlepiej nadają się małe sadzonki z rozłogów, które mają po 2-3 liście i są jeszcze połączone z rośliną mateczną. Po wyborze sadzonek należy je wykopać i odciąć im wąsy, a następnie przyciąć ich korzenie, żeby miały ok. 5 cm długości. Jeśli do sadzenia truskawek zostaną wybrane sadzonki z krótszymi korzeniami, to nie trzeba ich przycinać, ale należy uważać, by nie były one krótsze niż 1-2cm, bo to utrudni roślinie zakorzenienie się.
Kolejnym etapem jest wykopanie odpowiedniego dołka. Truskawki sadzi się dość płytko, gdyż tuż nad korzeniami znajduje się pąk, który powinien znajdować się tuż nad powierzchnią ziemi. W związku z tym wystarczy niewielki dołek, wykopany przy użyciu małej łopatki. Po wykopaniu wkładamy do niego sadzonkę zwracając uwagę na to, by korzenie były zwrócone w dół i nie zawijały się do góry. Sadzonki można sadzić pojedynczo lub gniazdowo, w zależności od potrzeb i ilości miejsca.
Po posadzeniu truskawki należy podlać i nie zapominać o ich regularnym nawadnianiu w pierwszym okresie. Jest to szczególnie istotne, jeśli truskawki sadzone są pod koniec lata, kiedy bardzo często występują upały i deszcze należą do rzadkości. Podczas podlewania należy uważać, by wodę lać bezpośrednio na korzenie, a nie na liście. Zbyt obfite polewanie liści może bowiem przyczynić się do pojawienia się chorób grzybiczych. Aby tego uniknąć najlepiej do tego celu wykorzystać odpowiednie pistolety do węży ogrodowych, które pozwolą na panowanie nad kierunkiem strumienia wodnego. Dobrą ochroną przed grzybami stanowi również towarzystwo cebuli i czosnku, które wydzielają fitocydy czyli substancje ograniczające występowanie chorób grzybowych.
Jak poprawić warunki rozwoju truskawek?
Wspomnieliśmy już wyżej, że sadzonki truskawek lubią glebę zasobną w składniki pokarmowe, ale odpowiedni nawóz przed sadzeniem truskawek to nie wszystko, co może poprawić warunki rozwoju truskawek. Dobrym rozwiązaniem jest agrotkanina z otworami, której stosowanie niesie szereg korzyści.
Po pierwsze, tak jak inne agrotkaniny, jest to doskonały sposób na poprawienie warunków rozwoju roślin dzięki ochronie ziemi przed zimnem i parowaniem. Cieplejsza gleba, bardziej zasobna w wilgoć stwarza znacznie lepsze warunki do rozwoju truskawek i wpływa pozytywnie na ich wzrost. Bardzo ważną zaletą takiej agrotkaniny jest również ochrona owoców przed zabrudzeniem. Ziemia wokół rośliny jest bowiem zabezpieczona agrotkaniną, a zatem nawet po obfitych opadach owoce nie są zagrożone ubrudzeniem się od ziemi.
Stosowanie agrotkaniny z otworami rozwiązuje również problem z tym, jak gęsto sadzić sadzonki. Otwory niejako wymuszają układ sadzonek na grządce, a zatem wystarczy ułożyć agrotkaninę, przymocować ją do gruntu, a następnie sadzić truskawki w dołkach wykopanych w otworach agrotkaniny. Jeśli nie stosujemy agrotkaniny, to najlepiej sadzić truskawki w rzędach oddalonych od siebie o 50 cm, wsadzając sadzonki co 25-30 cm.