Saletra amonowa – dawkowanie i zastosowanie w ogrodzie

Saletrę amonową wykorzystuje się zarówno w uprawach przydomowych, jak i w profesjonalnych. Saletra amonowa jest zasilaczem uniwersalnym - a przy tym źródłem azotu dla wielu roślin ozdobnych oraz jadalnych. Najprościej rzecz ujmując: saletra amonowa jest używana jako skuteczny nawóz lub składnik w mieszance nawozów. Ma ogromny atut: azot występuje w niej w dużych ilościach, a to sprawia, że saletra jest specyfikiem atrakcyjnym dla wielu roślin i krzewów ogrodowych. W dzisiejszym artykule piszemy o najważniejszych kwestiach związanych z saletrą amonową - między innymi o dawkowaniu oraz zastosowaniu. Sprawdź!
Saletra - co warto o niej wiedzieć?
Saletra amonowa (azotan amonu, azot amonowy) jest solą kwasu azotowego oraz amoniaku (jej wzór chemiczny to NH4NO3). Nawóz występuje w postaci kremowych granulek o wymiarach 1-6 milimetrów. Może mieć też kolor biały bądź lekko różowy. Ziarenka otoczone są powłoką zabezpieczającą je przed zbrylaniem - co jest istotne ze względu na ich duże możliwości pochłaniania wody, czyli higroskopijność. Zmniejsza się go dodając do saletry amonowej węglan wapnia lub węglan magnezu. Zarówno magnez, jak i wapń ograniczają nieco pochłanianie wody. Warto pamiętać, że należy przechowywać saletrę w suchych miejscach. Jej inne nazwy to saletrzak oraz nawóz azotowy. Saletra amonowa polepsza wartość technologiczną plonów. Jest to nawóz uniwersalny, który może być stosowany na różnych rodzajach gleby. Co jest jego największym atutem? Znacząco przyspiesza wzrost roślin i zapewnia im ku temu o wiele lepsze warunki. Dostarcza do gleby cenny azot, a to zbawienne zarówno dla roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Saletry można zatem używać zarówno w ogrodach ozdobnych, w których odpoczywamy, jak i ogródkach warzywnych, gdzie hodujemy rośliny jadalne.
Saletra amonowo-wapniowa Ogród Start 2kg
Dawkowanie saletry
Dawkowanie saletry, podobnie jak wszystkich innych zasilaczy, zależy od rodzaju rośliny, którą chcesz nawozić.
- Byliny nawieź wiosną - podaj im 0,25 kg saletry amonowej na 10 m kw. powierzchni.
- Rośliny jednoroczne zasil przed wegetacją - podaj około 0,16 kg saletry amonowej na 10 m kw. powierzchni.
- Młode krzewy oraz drzewa ozdobne (maksymalnie do 4 lat) - dawkuj 0,12 kg saletry amonowej na 10 m kw powierzchni.
- Saletra amonowa na trawnik - zastosuj 1,5 kg saletry amonowej na 100 m kw.
Uwaga! Pamiętaj, że powyższe dawki są jedynie orientacyjne. Zanim zaczniesz zasilać swoje rośliny, przeanalizuj skład chemiczny gleby, w której rosną. Określ poziom azotu w podłożu - dopiero wtedy będziesz mógł określić właściwe dawki saletry.

Zastosowanie saletry amonowej
Saletra amonowa swoją popularność zawdzięcza uniwersalności - całkowicie rozpuszcza się w wodzie i stosuje się ją na wszystkich rodzajach podłoża oraz pod wszystkie rośliny, co umożliwia im przedłużenie okresu wegetacji. Zasilanie za pomocą saletry jest proste - należy wymieszać ją razem z glebą (substancja jest dobra do różnych rodzajów gleb) oraz rozprowadzić na podłożu przed zapowiadanymi opadami deszczu. Nawożenie saletrą przynosi poprawę kondycji roślin, a co za tym idzie - ich jakości oraz wielkości. Saletra amonowa wydłuża okres wegetacji, a także wzrost masy nadziemnej. Jeśli zastosujesz saletrę amonową wczesną wiosną, Twoje rośliny szybciej zregenerują się po mroźnej zimie. Saletra amonowa niezwykle szybko przenika to gleby i jest to jej ogromny atut. Oprócz tego jest doskonale rozpuszczalna w wodzie. Dlatego często nawozi się nią trawniki.
Saletra amonowa - pozostałe informacje
Sprawdź saletrę amonową w naszym sklepie internetowym Rolmarket.pl »
Saletrzak: skład nawozu
Saletra posiada w sobie dwie formy azotu: amonową (NH+4) oraz azotanową (NO-3). Pierwsza forma wpływa na długie działanie zasilacza - granulki systematycznie uwalniają składniki pokarmowe. Dzięki temu saletra jest bardziej skuteczna i może być stosowana na różnych rodzajach gleb. Forma azotanowa przyspiesza dodatkowo działanie nawozu.
Przechowywanie
Nawóz najlepiej przechowywać w chłodnym oraz suchym pomieszczeniu bez dużych źródeł ciepła. Musi to być miejsce, do którego nie mają dostępu dzieci. Nawóz należy zabezpieczyć przed ogniem, wysoką temperaturą, wodą oraz kwasem. Opakowanie to najczęściej worek polietylenowy czy polipropylenowy, zdarzają się jednak pudełka kartonowe o pojemności 500 g, 50 g, a nawet 5 kg.
Dostępność
Nawóz bardzo łatwo dostać wielu sklepach ogrodniczych. Radzimy jednak wybierać sprawdzone punkty sprzedaży, gdzie związki zawarte w saletrze będą w odpowiednim stężeniu. Nawożenie organiczne powinno być skuteczne, a taką gwarancję da jedynie używanie specyfików dobrej jakości, działających w glebie każdego rodzaju, gwarantujących możliwość ponadprzeciętnego wzrostu roślin.
Podsumowanie
Saletra amonowa to jeden z najpopularniejszych nawozów - słynie ze swojej uniwersalności. Działa pod wpływem wody i opadów atmosferycznych. Nawożenie saletrą to gwarancja lepszego i szybszego wzrostu roślin. Taki nawóz zwiększa także ich odporność oraz przyspiesza regenerację. Saletry amonowej można używać w glebie każdego rodzaju, dostarcza do niej cenny azot. Dla roślin ma to ogromne znaczenie. Mamy nadzieję, że będziesz zadowolony z jej efektów. Pamiętaj, że każda forma wsparcia roślin w ich wzroście jest dla nich cenna. Tym lepiej, jeśli używasz w tym celu dobrych i sprawdzonych w wielu ogrodach preparatów. Polecamy saletrę dostępną w naszym sklepie internetowym.
- rozsiewacze do nawozu
- nawozy ogrodnicze
- nawozy do trawy
- nawozy do pomidorów
- nawozy do tui
- wapno nawozowe