Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Saletra amonowa – dawkowanie i zastosowanie w ogrodzie

2019-12-13
Saletra amonowa – dawkowanie i zastosowanie w ogrodzieSaletrę amonową wykorzystuję się zarówno w uprawach przydomowych, jak i w profesjonalnych. Jest zasilaczem uniwersalnym - a przy tym źródłem azotu dla wielu roślin ozdobnych oraz jadalnych. W dzisiejszym artykule piszemy o najważniejszych kwestiach związanych z saletrą amonową - między innymi o dawkowaniu oraz zastosowaniu. Sprawdź!

Saletra - co warto o niej wiedzieć?

Saletra amonowa jest solą kwasu azotowego oraz amoniaku (jej wzór chemiczny to NH4NO3). Nawóz występuje w postaci granulek o wymiarach 1-6 milimetrów w kolorach białym, kremowym bądź lekko różowym. Ziarenka otoczone są powłoką zabezpieczającą je przed zbrylaniem - co jest istotne ze względu na ich duże możliwości pochłaniania wody. Jej inne nazwy to saletrzak oraz nawóz azotowy.

Dawkowanie saletry

Dawkowanie saletry, podobnie jak wszystkich innych zasilaczy, zależy od rodzaju rośliny, którą chcesz nawozić.
  • Byliny nawieź wiosną - podaj im 0,25 kg nawozu na 10 m kw. powierzchni.
  • Rośliny jednoroczne zasil przed wegetacją - podaj około 0,16 kg nawozu na 10 m kw. powierzchni.
  • Młode krzewy oraz drzewa ozdobne (maksymalnie do 4 lat) - dawkuj 0,12 kg nawozu na 10 m kw powierzchni.
  • Saletra amonowa na trawnik - zastosuj 1,5 kg na 100 m kw.    

Uwaga! Pamiętaj, że powyższe dawki są jedynie orientacyjne. Zanim zaczniesz zasilać swoje rośliny, przeanalizuj skład chemiczny gleby, w której rosną. Określ poziom azotu w podłożu - dopiero wtedy będziesz mógł określić właściwe dawki saletry.

Zastosowanie saletry amonowej

Saletra amonowa swoją popularność zawdzięcza uniwersalności - całkowicie rozpuszcza się w wodzie i stosuje się ją na wszystkich rodzajach podłoża oraz pod wszystkie rośliny. Zasilanie za pomocą saletry jest proste - należy wymieszać ją razem z glebą oraz rozprowadzić na podłożu przed zapowiadanymi opadami deszczu. Takie działanie przynosi poprawę kondycji roślin, a co za tym idzie - ich jakości oraz wielkości. Wydłuża także okres wegetacji, a także wzrost masy nadziemnej. Jeśli zastosujesz saletrę amonową wczesną wiosną, Twoje rośliny szybciej zregenerują się po mroźnej zimie.

Saletra amonowa - pozostałe informacje

Saletra amonowa: cena

Produkt sprzedaje się zazwyczaj w dużych ilościach - paczkach ważących 10 kg. W naszym sklepie internetowym znajdziesz także mniejsze opakowania liczące 5 kg oraz 2 kg. Cena saletry w naszym sklepie internetowym waha się od 10 zł do 35 złotych.

Sprawdź saletrę amonową w naszym sklepie internetowym Rolmarket.pl »

Saletrzak: skład nawozu

Saletra posiada w sofie dwie formy azotu: amonową (NH+4) oraz azotanową (NO-3). Pierwsza forma wpływa na długie działanie zasilacza - granulki systematycznie uwalniają składniki pokarmowe. Dzięki temu saletra jest bardziej skuteczna i może być stosowana na różnych rodzajach gleb. Forma azotanowa przyspiesza dodatkowo działanie nawozu.

Przechowywanie

Nawóz najlepiej przechowywać w chłodnym oraz suchym pomieszczeniu, a także w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Nawóz należy zabezpieczyć przed ogniem, wysoką temperaturą, wodą oraz kwasem. Opakowanie to najczęściej worek polietylenowy czy polipropylenowy, zdarzają się jednak pudełka kartonowe o pojemności 500 g, 50 g, a nawet 5 kg.  

Dostępność

Nawóz bardzo łatwo dostać wielu sklepach ogrodniczych. Radzimy jednak wybierać sprawdzone punkty sprzedaży, gdzie związki zawarte w saletrze będą w odpowiednim stężeniu.

Podsumowanie

Saletra amonowa to jeden z najpopularniejszych nawozów - słynie ze swojej uniwersalności. Działa pod wpływem wody i opadów atmosferycznych. Mamy nadzieję, że będziesz zadowolony z jej efektów. Polecamy saletrę dostępną w naszym sklepie internetowym.

pixel