Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sarny i zające w ogrodzie – jak ochronić drzewka?

2018-08-14
Sarny i zające w ogrodzie – jak ochronić drzewka?

Spustoszone grządki, poobgryzane drzewka i krzewy to niestety częsty widok na działkach ulokowanych w pobliżu lasu. Ataki zajęcy, saren i jeleni nasilają się zwłaszcza zimą, gdy ich pożywienie jest przykryte grubą warstwą śniegu. Szukając czegoś do jedzenia, natrafiają na smakowicie wyglądające młode pędy i korę. Jak zabezpieczyć drzewa owocowe przed zającami i innymi dzikimi zwierzętami? Co robić, gdy doszło już do uszkodzeń? Podpowiadamy poniżej.

Czym zabezpieczyć drzewa przed sarnami i zającami? Zacznij od ogrodzenia

Jeśli Twój ogród znajduje się w pobliżu lasu, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o odpowiednio wysokie ogrodzenie. Powinno ono mierzyć minimum 2 metry – w innym wypadku zwierzęta z łatwością zdołają je przeskoczyć. W zimie, gdy będą miały do dyspozycji zaspy śniegu, nie będzie to dla nich najmniejszym wyzwaniem.

ogrodzenie wokol dzialki
Skutecznym rozwiązaniem może okazać się także zamontowanie tak zwanego pastucha elektrycznego, czyli ogrodzenia pod napięciem. Gdy zwierzę się go dotknie, zostanie delikatnie porażone prądem, co wywoła u niego nieprzyjemne doznania. Pamiętając o przykrych przeżyciach, nie powinno ono ponownie zbliżać się do Twojego ogrodu. Odstraszy je także pole magnetyczne, które będzie wyczuwać z odległości kilku metrów. Zwolennicy jeszcze innego sposobu polecają zabezpieczać szczyt ogrodzenia drutem kolczastym. Jest to jednak dość kontrowersyjne rozwiązanie – w końcu zwierzę może się poważnie zranić, dlatego my radzimy stosować bardziej humanitarne metody.

Tradycyjne sposoby na zabezpieczenie drzew przed atakami zwierząt

Jeżeli z różnych względów nie możesz zamontować wokół swojej działki ogrodzenia, warto abyś przetestował inne sposoby na odstraszanie saren czy zajęcy. Można spróbować zniechęcać je do podchodzenia do drzewek wykorzystując nieprzyjemne dla nich zapachy. Dobrym sposobem będzie zawieszenie na drzewie foliowego, delikatnie podziurawionego worka z mydłem, które roztacza woń świadczącą o obecności człowieka, co wypłoszy niechcianych gości. Dzikie zwierzęta nie lubią zapachu jajek, dlatego warto sporządzić z nich miksturę – wymieszać je z wodą, a następnie tak powstałym roztworem natrzeć drzewa. Jeśli wolisz środki chemiczne, w sprzedaży są dostępne różnego rodzaju preparaty zawierające mieszanki substancji, które skutecznie odstraszają zwierzęta i wykazują długotrwałe działanie.

sarna w ogrodzie2
Dzikie zwierzęta, a zwłaszcza sarny czy zające, są z natury płochliwe i sprytny ogrodnik potrafi ten fakt wykorzystać. Wystarczy umieścić na ogrodzeniu metalowe puszki, foliowe worki albo dzwoneczki, które będą hałasować podczas wiatru. Takie dźwięki wystarczą, aby wystraszyć intruzów. Niewykluczone jednak, że po pewnym czasie zwierzęta się do nich przyzwyczają i mimo wszystko będą chciały zawitać do Twojego ogrodu.

Osłonki na drzewa – skuteczny sposób na ochronę roślin przed dzikimi zwierzętami

Prawdopodobnie najprostszą (i najbardziej efektywną) metodą ochrony drzew przed atakami dzikich zwierząt jest umieszczenie na nich specjalnych osłonek (siatek na drzewka), które uniemożliwią sarnom czy zającom żerowanie na gałązkach lub pniach. Nie musisz martwić się o to, że osłonki zaszkodzą Twoim roślinom – materiały, z których są one wykonywane, i rozpiętość oczek zapewniają im odpowiednią cyrkulację powietrza. Ich zaletą jest również fakt, że samoistnie owijają się wokół drzewka i rozszerzają wraz ze wzrostem jego obwodu. Jako osłonę przed zwierzyną można wykorzystać także matę bambusową, która przy okazji może wypełniać funkcję estetycznej ozdoby ogrodu. Istnieje jednak niewielkie ryzyko, że dzikie zwierzęta, jako roślinożercy, będą chciały jej posmakować. Pamiętaj tylko, żeby nie okrywać pni i gałęzi folią! Prowadzi to do nadmiernego nagrzewania się kory, co może wywołać uszkodzenia mrozowe przy spadkach temperatury.

sarna w ogrodzie
Znakomicie sprawdza się jako zabezpieczenie drzew, krzewów, grządek oraz rabat przed zwierzętami także siatka rabatowa. Można wykonać z niej również ogrodzenie dla ptactwa domowego, drobiu lub gołębi oraz rozłożyć pod trawnikiem w celu ochrony przed kretami i nornicami.

Jak uratować drzewa uszkodzone przez dzikie zwierzęta?

Jeśli na zapobieganie jest już za późno i zwierzęta zdołały wyrządzić szkody, należy dołożyć wszelkich starań, aby rośliny ucierpiały w jak najmniejszym stopniu. Obgryzione gałęzie trzeba ściąć skośnie tuż pod miejscem uszkodzenia, a ranę posmarować maścią ogrodniczą. W przypadku bardzo poważnych uszkodzeń jedynym wyjściem będzie wykonanie szczepienia, polegającego na wszczepieniu w okolicę rany kilku młodych (najlepiej jednorocznych) pędów.

zajac w ogrodzie

Podsumowanie

Ogród z widokiem na las to marzenie wielu z nas. Posiadanie takiego malowniczego zakątka ma jednak swoje cienie – jednym z nich są wizyty dzikich zwierząt, które niszczą starannie wypielęgnowane rośliny. Opisane powyżej sposoby na pewno pomogą się z tym problemem uporać. Polecamy zwłaszcza inwestycję w siatkę do osłony młodych drzewek. Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, żeby postępować rozsądnie i nie wyrządzać zwierzętom krzywdy. Życzymy wytrwałości i powodzenia!

sarna przy drzewkach

 

pixel