Siatka przeciwwiatrowa - skuteczna ochrona roślin przed czynnikami zewnętrznymi

Otwarte przestrzenie, duże pola czy specyficzne usytuowanie gruntów to typowe przestrzenie, po których hula wiatr. Jeśli na terenach tych znajdują się pola uprawne, szkółki drzew i krzewów czy sady, to wiatr może poczynić bardzo wiele szkód. W takich sytuacjach warto wykorzystać siatkę przeciwwiatrową, która pozwoli ochronić rośliny przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Zobaczmy, dlaczego warto ją stosować.
Siatka przeciwwiatrowa – skuteczna ochrona przed wiatrem
Silne porywy wiatru mogą mieć bardzo destrukcyjny wpływ na rośliny każdego gatunku. Przede wszystkim zaszkodzą roślinom młodym, których łodygi są słabe i wiotkie. Wiatr może łamać te delikatne pędy, a to z kolei będzie przeszkodą w ich zdrowym i prawidłowym rozwoju. W takich sytuacjach przydaje się siatka, która może pomóc ochronić rośliny przed porywistym wiatrem. Siatkę taką montuje się w szkółkach, sadach, ale również wokół upraw warzyw czy owoców na dużych otwartych przestrzeniach. Montuje się je najczęściej od strony zachodniej, bo w Polsce przeważają wiatry wiejące właśnie z tego kierunku. W niektórych miejscach zasadne jest wykonanie osłon z siatki przeciwwietrznej również z innych stron, ale zależy to od specyfiki położenia osłanianego terenu.
Jak wybrać siatkę przeciwwiatrową?
Wybierając siatkę zwróć uwagę na jej gęstość, która będzie miała ogromny wpływ na skuteczność jej działania. Im lepszą osłonę chcesz zapewnić swoim roślinom, tym gęstsza i grubsza powinna być siatka osłaniająca. Grubość siatki oznacza się jako gramaturę i każdy producent podaje ten parametr przy swoim produkcie. Im wyższa wartość, tym siatka bardziej gęsta i tym mniej wiatru będzie ona przepuszczać. Dbając o estetykę wokół siebie zwróć uwagę również na kolor siatki. Producenci oferują siatki białe, zielone i brązowe, więc możesz dopasować rodzaj siatki do otoczenia, w którym ma być zainstalowana. Mają one różną wysokość, więc można dobrać ją do potrzeb, co znacznie ułatwia i usprawnia jej montaż.
Siatka przeciw wiatrowi, ale nie tylko
Wbrew swojej nazwie siatki przeciwwiatrowe przydają się nie tylko do osłony roślin od wiatru, ale mogą pełnić jeszcze kilka innych funkcji. Jedną z najbardziej znanych i cenionych jest funkcja zacieniająca. Nie wszystkie rośliny reagują bowiem dobrze na nadmiar promieni słonecznych, a są gatunki, którym zbyt duża ilość słońca może nawet zaszkodzić. Dobrym pomysłem jest zatem wykorzystanie siatki do zmniejszenia intensywności nasłonecznienia, co wpłynie pozytywnie na warunki rozwoju roślin. Wybierając siatkę cieniującą warto zwrócić uwagę na stopień zacienienia, który może ona zapewnić. Niektóre siatki zacieniające powodują 60% zacienienia, a inne powodują zacienienie w 85%, a nawet 95%. Wybór konkretnego rodzaju siatki zależy od gatunku roślin, które będziemy chcieli chronić przed słońcem i od tego, jakie warunki są dla nich korzystniejsze, należy uzależnić wybór konkretnego rodzaju siatki. Siatki przeciwwiatrowe mogą chronić rośliny nie tylko przed wiatrem i słońcem, ale również przed zanieczyszczeniami. Doskonale sprawdzają się jako ochrona przed pyłem czy piaskiem, który może osiadać na dojrzewających owocach czy warzywach. O takiej ochronie powinniśmy pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy pole czy sad znajdują się w pobliżu ruchliwych dróg, zakładów produkcyjnych czy terenów piaszczystych. Montaż siatki zatrzyma przynajmniej część zanieczyszczeń i dzięki temu ochroni płody rolne przed ich szkodliwym wpływem.
Jak montować siatki przeciwwiatrowe?
Siatki przeciwwiatrowe mocuje się w bardzo prosty sposób. Mają one konstrukcję siatkową oraz często są wyposażone w specjalne oczka montażowe. Dzięki temu można je łatwo zamocować do przygotowanej wcześniej konstrukcji. Posłużyć za nią mogą wbite co kilka metrów pionowe paliki, będące specjalnie przygotowanym rusztowaniem do mocowania siatki. Można do tego celu wykorzystać również istniejące ogrodzenie i do niego zamocować siatkę przeciwwiatrową. Siatki przeciwwiatrowe można również instalować na konstrukcjach tuneli foliowych, co szczególnie dobrze się sprawdza, jeśli siatka ma pełnić funkcję zacieniającą. Wówczas można dopasować ułożenie siatki do kąta padania słońca w momencie, w którym praży ono najmocniej, ograniczając jednocześnie zacienienie w pozostałych porach dnia. Do montażu siatki dobrze nadają się opaski kablowe, czyli tzw. trytki. Wystarczy je przeciągnąć przez oczka montażowe oraz zahaczyć o konstrukcję, do której chcemy ją zamontować, a następnie mocno zaciągnąć opaskę. W razie potrzeby można również zamocować siatkę w innych miejscach nawet jeśli nie ma w nich oczek montażowych, gdyż wystarczy przeciągając trytkę przez otwór w siatce.
Siatki przeciwwiatrowe – nie tylko jako ochrona roślin
Wspomnieliśmy już wcześniej, że siatki przeciwwiatrowe doskonale sprawdzają się do ochrony roślin przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dobrze sprawdzają się również w innych dziedzinach życia, w których również pełnią formę ochronną. Dość często można je spotkać zainstalowane na ogrodzeniach czy balkonach, gdzie nie tylko spełniają swoją funkcję ochrony przed wiatrem i słońcem, ale również przed wzrokiem wścibskich przechodniów. Pomagają zatem chronić naszą prywatność, a przy okazji mogą pełnić walory dekoracyjne. Do tego celu najlepiej nadają się siatki przeciwwiatrowe z technorattanu, które mogą dodać elegancji ogrodzeniu, które do tej pory było niezbyt atrakcyjne w wyglądzie. Siatki zacieniające są chętnie wykorzystywane również w budownictwie. Instaluje się je przede wszystkim na rusztowaniach, na których pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią pracujących na wysokości przed wiatrem i słońcem, znacząco poprawiając warunki ich pracy. Poza tym stanowią również ochronę dla przechodniów, gdyż siatka znacząco zmniejsza ryzyko, że narzędzia czy materiały budowlane spadną daleko poza obrys rusztowania. Siatki przeciwwiatrowe instalowane na rusztowaniach są z kolei atrakcyjną powierzchnią, która niejednokrotnie została wykorzystana przez przeróżne agencje reklamowe. Nadrukowane na siatce logo czy slogan reklamowy będą miały duży wymiar i można mieć niemal pewność, że nie pozostaną niezauważone.
