Sierpień w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

2018-08-08
Sierpień w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Letnie promienie słońca wciąż odbijają się na naszych twarzach, ale wieczorami możemy już odczuwać powiew jesiennego chłodu. Słowem – jest sierpień. Podziwiamy nasz ogród w pełni rozkwitu, jednak powinniśmy także myśleć o właściwej pielęgnacji roślin i ich przygotowywaniu do następnego sezonu. Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w tym ostatnim letnim miesiącu? Co siejemy w sierpniu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kontynuujemy zbiory!

Przechadzając się po sierpniowym sadzie nietrudno zauważyć, że gałęzie drzew wręcz uginają się pod ciężarem dojrzałych owoców. Śmiało można zrywać i zajadać się pysznymi jabłkami, gruszkami, śliwkami i brzoskwiniami. Pamiętaj o tym, aby zebrać te, które zdążyły opaść na ziemię – w przeciwnym wypadku mogą stać się siedliskiem dla szkodników. Oprócz słodkich owoców w pełni rozkwitu znajdują się także pożywne warzywa – ogórki, pomidory, papryka czy cebula. Ręce pełne roboty w sierpniu mają również osoby, które zasadziły w swoim ogrodzie dynie, kabaczki i cukinie. Można zbierać też zasadzony wiosną czosnek – pamiętaj, aby robić to, gdy jego liście żółkną i usychają.

Sierpień na działce – czas na przycinanie i odchwaszczanie roślin!

Po obfitych sierpniowych zbiorach przychodzi czas na dokładne przycinanie roślin.

przycinanie roslin w ogrodzie
Po zebraniu owoców z drzew i krzewów wykonujemy tak zwane cięcia prześwietlające. Warto zacząć od wycinania suchych i przekwitłych pędów. Pamiętaj o tym, aby wyciąć najstarsze pędy przy agreście i porzeczkach – rozpoznasz je po ciemniejszej korze. Z kolei pędy malin należy przyciąć praktycznie do samej ziemi. W drugiej połowie sierpnia warto zająć się przycinaniem gałęzi wiśni i czereśni. Oczywiście należy dokładnie obejrzeć wszystkie rośliny i wyciąć z nich słabe pędy i te, które nadmiernie się zagęszczają. Pamiętaj również o starannym przycięciu żywopłotu i uformowaniu jego kształtu – będziesz to robić prawdopodobnie po raz ostatni w tym sezonie.

Wycinanie obumarłych pędów to jednak nie wszystko. W sierpniu bujnie rosną różnorakie rośliny, dlatego nie można zapominać o odchwaszczaniu grządek z warzywami i rabat kwiatowych. Przypominamy, że najlepiej zapobiec rozwojowi chwastów ściółkując podłoże za pomocą czarnej akrotkaniny.

W sierpniu nawadniamy, nawadniamy i jeszcze raz – nawadniamy!

Końcówka lata to zazwyczaj czas intensywnych upałów. Gleba bywa wtedy bardzo przesuszona, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Gdy doskwierają bardzo wysokie temperatury, należy je podlewać nawet dwa razy dziennie – o poranku i wieczorem. Proces nawadniania ułatwi umieszczenie w glebie hydrożelu, który stopniowo uwalnia wodę i dostarcza ją wprost do korzeni roślin. Możesz także rozważyć instalację w ogrodzie linii kroplujących, którym ostatnio poświęciliśmy artykuł – Linie kroplujące – dlaczego warto zamontować je w swoim ogrodzie?

podlewanie roslin

Co sadzić w sierpniu?

Schyłek lata to czas, gdy wciąż można zasiać niektóre gatunki roślin – będą one gotowe do zbioru jesienią. Mowa tu na przykład o koperku, kapuście pekińskiej, rzodkiewce, roszponce czy sałacie. Można również wysiać cebulę, która będzie gotowa do zbioru w przyszłym roku. Sierpień to dobry czas, aby zasiać rośliny na zielony nawóz – może to być gorczyca, łubin lub żyto.

Co z kwiatami?

Poza nawadnianiem, o którym pisaliśmy wcześniej, kwiaty wymagają regularnego zasilania – najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, aby stopniowo zmniejszać dawkę nawozu, dzięki czemu zwolnią tempo wzrostu przed jesienią. Mamy dobrą wiadomość dla miłośników pięknie ozdobionych okien czy balustrad - w sierpniu można jeszcze sadzić kwiaty na balkonie. Mogą być to chryzantemy lub dalie, które będą zachwycać swoim wyglądem aż do jesieni.

Trawnik u schyłku lata

W sierpniu wciąż należy regularnie kosić trawnik – minimum raz w tygodniu. Jeśli trawa jest przesuszona, powinieneś ustawić ostrze kosiarki nieco wyżej niż zazwyczaj. Co jakiś czas warto zmieniać rozłożenie mebli ogrodowych, aby zapobiec wydeptywaniu murawy. Oczywiście nie można zapomnieć o nawadnianiu – w czasie upałów trawnik trzeba obficie podlewać nawet co drugi dzień. Dostarczanie wody trawie i innym roślinom w ogrodzie stanie się znacznie prostsze, jeśli zainwestujesz w wąż ogrodowy i dobierzesz do niego funkcjonalne akcesoria.

koszenie trawy

Sierpień to dobry czas na zakładanie trawnika z siewu. Jeżeli masz takie plany, to wybierz odpowiednią mieszankę nasion i do dzieła! Oczywiście wcześniej musisz przygotować glebę – oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń, przekopać i wyrównać.

Jak zadbać o oczko wodne?

W każdym letnim miesiącu oczko wodne wymaga stałego doglądania i odpowiedniej pielęgnacji. Wysokie temperatury sprawiają, że woda wyparowuje – pamiętaj więc o jej uzupełnianiu, gdy tylko zauważysz, że jest jej mniej. Obumarłe części roślin wodnych trzeba usunąć, aby nie przyczyniały się do rozwoju glonów. Warto wyczyścić urządzenia znajdujące się w oczku – pompę, filtr czy fontannę. Należy to oczywiście zrobić poza akwenem.

oczko wodne w ogrodzie

Podsumowanie

Lato to czas, gdy możemy się zrelaksować i cieszyć efektami wcześniejszych prac ogrodowych. W przerwach od odpoczynku trzeba jednak zatroszczyć się o nasze piękne rośliny i zagwarantować im odpowiednie warunki do rozkwitu w przyszłym sezonie. Życzymy powodzenia i smacznych plonów!

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel