Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Sierpień w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

2020-07-24
Sierpień w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Letnie promienie słońca wciąż odbijają się na naszych twarzach, ale wieczorami możemy już odczuwać powiew jesiennego chłodu. Słowem – jest sierpień. A jak wygląda sierpień w ogrodzie? Podziwiamy nasz ogród w pełni rozkwitu, jednak powinniśmy także myśleć o właściwej pielęgnacji roślin i ich przygotowywaniu do następnego sezonu, by już wczesną wiosną cieszyć się z pobudki natury do życia. Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w tym ostatnim letnim miesiącu? Co siejemy w sierpniu? Jak zadbać o stan krzewów iglastych, a jak o krzewy owocowe i krzewy doniczkowe? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Sierpień w ogrodzie - kontynuujemy zbiory!

Przechadzając się po sierpniowym sadzie nietrudno zauważyć, że gałęzie drzew wręcz uginają się pod ciężarem owoców. Śmiało można zrywać i zajadać się pysznymi jabłkami, gruszkami, śliwkami i brzoskwiniami. Owoce dojrzewają nie tylko na gałęziach, ale często również na ziemi po tym, jak opadną. Pamiętaj o tym, aby zebrać te, które zdążyły opaść na ziemię – w przeciwnym wypadku mogą stać się siedliskiem dla szkodników. Oprócz słodkich owoców w pełni rozkwitu znajdują się także pożywne warzywa – ogórki, pomidory, papryka, rośliny cebulowe. Ręce pełne roboty w sierpniu mają również osoby, które zasadziły w swoim ogrodzie dynie, kabaczki i cukinie. Można zbierać też zasadzony wiosną czosnek – pamiętaj, aby robić to, gdy jego liście żółkną i usychają.

Przy zbiorze owoców rozważ ich wykorzystanie np. na przetwory. Koniec sierpnia obfituje w tak duże ilości owoców, że warto zrobić z nimi coś, co sprawi, że się nie zmarnują. 

Sierpień na działce – czas na przycinanie i odchwaszczanie roślin!

Po obfitych sierpniowych zbiorach przychodzi czas na dokładne przycinanie roślin. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić zarówno na krzewy liściaste, iglaste, jak i niektóre drzewa owocowe. To dobry moment na przycinanie krzewów liściastych, zatem czeka nas przycinanie żywopłotów, które często się z nich buduje. 



przycinanie roslin w ogrodzie

Po zebraniu owoców z drzew i krzewów wykonujemy tak zwane cięcia prześwietlające roślin ogrodowych. Warto zacząć od wycinania suchych i przekwitłych pędów. Pamiętaj o tym, aby wyciąć najstarsze pędy przy agreście i porzeczkach – rozpoznasz je po ciemniejszej korze. Z kolei pędy malin należy przyciąć praktycznie do samej ziemi. W drugiej połowie miesiąca prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni. Oczywiście należy dokładnie obejrzeć wszystkie rośliny i wyciąć z nich słabe pędy i te, które nadmiernie się zagęszczają. W sierpniu także przycinamy żywopłoty i formujemy ich kształt – będziesz to robić prawdopodobnie po raz ostatni w tym sezonie.

Wycinanie obumarłych pędów to jednak nie wszystko. W sierpniu bujnie rosną różnorakie rośliny, niestety nie tylko rośliny ozdobne, drzewa i krzewy, które chcemy w ogrodzie oglądać. To dobry czas również dla chwastów. Dlatego nie można zapominać o odchwaszczaniu grządek z warzywami i rabat kwiatowych. Przypominamy, że najlepiej zapobiec rozwojowi chwastów ściółkując podłoże za pomocą czarnej akrotkaniny.

W drugiej połowie sierpnia przychodzi czas także na porządki. Zbieraj przekwitłe kwiaty, opadłe owoce, usunięte chwasty, dojrzewające winogrona (te oczywiście nie do wyrzucenia!). W sierpniu zbieramy nie tylko to, czym obdarowała nas natura, ale również to, co po sobie pozostawia bujny ogród. 

W sierpniu nawadniamy, nawadniamy i jeszcze raz – nawadniamy!

Końcówka lata to zazwyczaj czas intensywnych upałów. Gleba bywa wtedy bardzo przesuszona, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Gdy doskwierają bardzo wysokie temperatury, należy je podlewać nawet dwa razy dziennie – o poranku i wieczorem. Wody potrzebują zarówno kwiaty ogrodowe, krzewy ozdobne, jak i rośliny doniczkowe i drzewka owocowe. Proces nawadniania ułatwi umieszczenie w glebie hydrożelu, który stopniowo uwalnia wodę i dostarcza ją wprost do korzeni roślin. Możesz także rozważyć instalację w ogrodzie linii kroplujących, którym ostatnio poświęciliśmy artykuł – Linie kroplujące – dlaczego warto zamontować je w swoim ogrodzie?



podlewanie roslin

Co sadzić w sierpniu?

Schyłek lata to czas, gdy wciąż można zasiać niektóre gatunki roślin – będą one gotowe do zbioru jesienią. Mowa tu na przykład o koperku, kapuście pekińskiej, rzodkiewce, roszponce czy sałacie. Można również wysiać cebulę, która będzie gotowa do zbioru w przyszłym roku. Sierpień to dobry czas, aby zasiać rośliny na zielony nawóz – może to być gorczyca, łubin lub żyto.

Pierwsza połowa miesiąca to także dobry moment na rozsadzanie gatunków, które będą kwitły kolejną wiosną. Goździki, liliowce, czy bluszcze można rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe. Z dzieleniem piwonii lepiej poczekać do drugiej połowy sierpnia. 

Latem możesz także wykonać nowe nasadzenia truskawek. Rośliny sadzimy w pochmurny dzień, w odstępach co kilkadziesiąt centymetrów i dobrze nawadniamy. Po dwóch tygodniach hodowla takich krzewów owocowych wymaga również nawożenia. To wtedy wiążą się pąki kwiatowe na przyszły rok. 

Co z kwiatami?

Poza nawadnianiem, o którym pisaliśmy wcześniej, kwiaty wymagają regularnego zasilania – najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, aby stopniowo zmniejszać dawkę nawozu, dzięki czemu zwolnią tempo wzrostu przed jesienią. Mamy dobrą wiadomość dla miłośników pięknie ozdobionych okien czy balustrad - w sierpniu można jeszcze sadzić kwiaty na balkonie. Mogą być to chryzantemy lub dalie, które będą zachwycać swoim wyglądem aż do jesieni. Ich odporność na zimno jest znacznie wyższa.

Trawnik u schyłku lata

W sierpniu wciąż należy regularnie kosić trawnik – minimum raz w tygodniu. Jeśli trawa jest przesuszona, powinieneś ustawić ostrze kosiarki nieco wyżej niż zazwyczaj. Co jakiś czas warto zmieniać rozłożenie mebli ogrodowych, aby zapobiec wydeptywaniu murawy. Oczywiście nie można zapomnieć o nawadnianiu – w czasie upałów trawnik trzeba obficie podlewać nawet co drugi dzień. Dostarczanie wody trawie i innym roślinom w ogrodzie stanie się znacznie prostsze, jeśli zainwestujesz w wąż ogrodowy i dobierzesz do niego funkcjonalne akcesoria.



koszenie trawy

Sierpień to dobry czas na zakładanie trawnika z siewu. Jeżeli masz takie plany, to wybierz odpowiednią mieszankę nasion i do dzieła! Oczywiście wcześniej musisz przygotować glebę – oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń, przekopać i wyrównać.

Jak zadbać o oczko wodne?

W każdym letnim miesiącu oczko wodne wymaga stałego doglądania i odpowiedniej pielęgnacji. Wysokie temperatury sprawiają, że woda wyparowuje – pamiętaj więc o jej uzupełnianiu, gdy tylko zauważysz, że jest jej mniej. Obumarłe części roślin wodnych trzeba usunąć, aby nie przyczyniały się do rozwoju glonów. Warto wyczyścić urządzenia znajdujące się w oczku – pompę, filtr czy fontannę. Należy to oczywiście zrobić poza akwenem.



oczko wodne w ogrodzie

Podsumowanie

Lato to czas, gdy możemy się zrelaksować i cieszyć efektami wcześniejszych prac ogrodowych. W przerwach od odpoczynku trzeba jednak zatroszczyć się o nasze piękne rośliny i zagwarantować im odpowiednie warunki do rozkwitu w przyszłym sezonie. Życzymy powodzenia i smacznych plonów!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel