Skuteczne sposoby na odstraszenie komarów

Zachód słońca, woda, szum drzew, niekończące się rozmowy z przyjaciółmi i … chmara komarów – właśnie tak najczęściej wyglądają letnie wieczory. To jednak nie wszystko – te mało sympatyczne owady doskonale wiedzą, jak uprzykrzyć nam życie także w nocy, gdy ich uporczywe bzyczenie nie pozwala nam zasnąć. Na szczęście znamy kilka sposobów, które pomogą je odstraszyć i zagwarantują komfortowy odpoczynek. Piszemy o nich w poniższym artykule.
Komary – czy jest czego się bać?
Na całym świecie żyje aż kilka tysięcy odmian komarów. W Polsce występuje ich około 50, ale mimo wszystko obecność tych owadów daje nam się we znaki. Żywią się one krwią ludzi, zwierząt i ptaków. Polują tylko samice, które potrzebują białka zawartego w krwi do złożenia jaj. Ich ukąszenia nie są bolesne, ale, jak doskonale wszyscy wiemy, pozostawiają po sobie nieprzyjemne, swędzące bąble. To niestety nie wszystko – komary przenoszą wiele groźnych chorób. Szacuje się, że w wyniku przenoszonej przez nie malarii umiera na świecie co roku dwa miliony osób. Na szczęście w Polsce odnotowano jedynie sporadyczne przypadki zachorowań na boreliozę oraz zapalenie opon mózgowych wywołane ukąszeniami tych owadów.
Co przyciąga komary?
Komary zwabia przede wszystkim kwas mlekowy, amoniak i inne składniki naszego potu. Posługują się one termodetekcją, czyli zdolnością rozróżniania temperatury. Właśnie dlatego ich aktywność odczuwamy przede wszystkim wieczorem i w nocy – gdy temperatura powietrza jest niska, łatwiej wykryć im ciepłe ciało. Wiąże się to również z tym, że na ich ukąszenia narażone są zwłaszcza kobiety w okresie owulacji, dzieci oraz młodzi mężczyźni, mający nieco wyższą temperaturę ciała.
Domowe sposoby przeciw komarom
Większość naturalnych metod na komary opiera się na tym, że owady odstraszą nietolerowane przez nie zapachy. Właśnie takie wydziela kocimiętka, którą można zasadzić w doniczce na balkonie lub tarasie. Emitowany przez nią olejek eteryczny skutecznie zniechęci komary do uprzykrzania Ci wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu i sprawi, że poszukają sobie innej ofiary. Podobny efekt przyniesie posadzenie pelargonii, bodziszka cuchnącego oraz mirtu.
Doniczka z bazylią postawiona na parapecie czy to w domu, czy na balkonie, również może okazać się skutecznym sposobem na te nachalne owady. Warto wspomnieć także o plektrantusie koleusowatym (zwanym inaczej komarzycą), który odstrasza nie tylko komary, ale także mole. Kwitnie on aż przez 6 miesięcy – od maja do początku jesieni, więc stanowi długotrwałą zaporę przed intruzami. Komary nie tolerują również zapachu liści pomidora, mięty oraz surowej cebuli – ich umieszczenie w domu stworzy niewidoczną tarczę, która zapobiegnie atakom owadów.
Olejki zapachowe, czyli jak skutecznie uchronić się przed ukąszeniami komarów
Wytwarzane z naturalnych składników olejki, które stosuje się bezpośrednio na ciało, sprawiają, że komary nawet nie myślą o ataku. Owady odstraszą olejki o zapachu:
cytrynowym,
anyżowym,
migdałowym,
herbacianym,
cynamonowym,
waniliowym,
sosnowym,
kokosowym,
pomarańczowym.
Przed zastosowaniem takiego preparatu warto upewnić się, czy nie występuje reakcja alergiczna i czy zapach nie jest zbyt drażniący. Jeżeli nie – można śmiało natrzeć olejkiem nawet całe ciało.
Jeśli naturalne sposoby na komary nie działają…
to warto wypróbować specjalistyczne ty na komary, które pomogą odstraszyć owady. W ofercie naszego sklepu znajdziesz profesjonalne opryski do odkomarzania, które przy dobrej pogodzie działają nawet do kilku tygodni (np. Ultra Brutal czy Diablo Forte). Opryski na odkomarzanie odstraszają insekty z trawników, drzew, krzewów, mebli ogrodowych czy ścian domów. Rozrabai się je z wodą i stosuje za pomocą opryskiwacza lub zamgławiacza termicznego. Na rynku dostępne są jednak także opryski oparte na naturalnych składnikach, które w prosty sposób podłącza się do węża ogrodowego (np. Pożegnanie z komarem). Sporą popularnością cieszą się spraye na komary przeznaczone do bezpośredniego stosowania na ciało. Warto zainwestować również w moskitierę, która skutecznie zapobiegnie przedostawaniu się owadów do wnętrz domów czy mieszkań.
Jak radzić sobie z ugryzieniami owadów?
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć – jeśli jednak mimo wszystko komar zdołał Cię dopaść, podpowiadamy, jak zminimalizować nieprzyjemne skutki jego ukąszenia. Uciążliwe swędzenie i obrzęk może ograniczyć przyłożenie do ukąszonego miejsca plasterka cytryny lub ziemniaka. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie okładu z wody z sodą lub solą kuchenną. Rankę zawsze na wszelki wypadek warto przemyć spirytusem salicylowym.
Podsumowanie
Co odstrasza komary? Jak wynika z powyższego artykułu, odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Walka z tymi owadami wymaga wytrwałości i testowania wielu rozwiązań. Jedno jest pewne – zawsze dobrze mieć pod ręką specjalistyczny preparat Mugga, który uchroni przed ukąszeniami owadów. Życzymy powodzenia w walce ze wszelkimi insektami, które utrudniają odpoczynek w ogrodzie!