Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Skuteczne sposoby na zwalczanie mchu w trawniku

2017-07-24
Skuteczne sposoby na zwalczanie mchu w trawniku

Mech zalicza się do tak zwanych roślin pionierskich, które są w stanie rosnąć w niemalże każdych warunkach, a co za tym idzie – ich zwalczanie nie należy do najłatwiejszych. W przydomowych ogrodach spotkać można je zarówno na trawniku, jak i doniczkach czy pomiędzy kostkami brukowymi. Im trawy są bardziej osłabione, tym większe prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie pojawi się tam mech. Jak zapobiegać jego pojawianiu się i co robić, gdy już zasiedlił nasz ogród?

Gleba idealna dla mchu


Mech najczęściej występuje na glebie zbitej, ciężkiej i zbyt wilgotnej, która pozbawiona jest odpowiedniego drenażu. Rzadko kiedy spotkać można się z nim na podłożu suchym i piaszczystym. Na tego typu ziemi bowiem trawy mają problem ze swobodnym rośnięciem, jako że ich korzenie nie są w stanie przenikać w głąb podłoża. Mchy są ich pozbawione i przytwierdzają się do gleby przy pomocy krótkich chwytników. Tego typu ziemia sprawia również, że trawom znacznie trudniej jest pobierać wodę w okresach suszy, a po ulewach zaczynają gnić.

mech w trawie zwalczanie
Fot. missouribotanicalgarden.org


W celu rozluźnienia gleby, warto więc rozważyć przeprowadzenie zabiegu piaskowania i aeracji. Najkorzystniejsza dla traw jest taka o pH na poziomie 6,0 – 6,5. Mchy wolą natomiast bardziej kwaśną, gdzie wynosi ono około 5,5. Gdy pojawiły się zatem one na naszym trawniku, zbadajmy odczyn podłoża. Jeżeli będzie on za niski, zastosujmy nawóz zawierający w swoim składzie wapń.

Chemiczne zwalczanie mchu


Walka z mchem jest czaso- oraz pracochłonna i wymaga jednoczesnego zastosowania kilku różnych metod. Pierwszą z nich są chemiczne środki ochrony roślin. Cechuje je duża skuteczność, lecz także krótkotrwałe efekty. W związku z tym, zabiegi opryskiwania wykonywać należy co kilka tygodni, jako że mchy bardzo szybko odrastają. Zanim to zrobimy, skośmy trawnik na krótko tak, aby pozwolić na dotarcie cieczy roboczej do nieproszonej rośliny. Tego typu preparaty stosować powinno się od wczesnej wiosny, kiedy to mech rośnie w najszybszym tempie. Aplikujemy je przy pomocy zwykłego opryskiwacza.

Nawozy typu antymech


Cechą wspólną nawozów na mech do trawnika jest obecność siarczanu żelaza, który jest w stanie wyeliminować mech z trawnika, a co więcej – zapobiec przed jego występowaniem w przyszłości.

Jednym ze skuteczniejszych nawozów działających na mech jest siarczan żelaza siedmiowodny. Preparat występuje formie pylistego preparatu rozpuszczalnego w wodzie. Jako że zaczyna on działać w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza, nie należy go stosować zbyt wczesną wiosną, kiedy to w dalszym ciągu zdarzają się przymrozki. Środek stosować można wyłącznie na trawniki, nigdy na powierzchniach twardych, takich jak kostka czy dach, ponieważ może pozostawiać trudny do usunięcia nalot w kolorze brązowym.

Siarczan żelaza na mech, poza usuwaniem niechcianej roślinności, pobudza również system odpornościowy roślin, przeciwdziałając różnym chorobom traw, takim jak zgorzel podstawy źdźbła czy pleśń śniegowa. Stosuje się go także w leczeniu chlorozy żelaza – choroby wynikającej z niedoboru tego pierwiastka.

Warto ponadto mieć na uwadze, że siarczan żelaza barwi trawnik na czarno – co świadczy o działaniu preparatu. Efekt ustępuje jednak po kilku- bądź kilkunastu dniach.
Wówczas możemy usunąć z murawy martwy mech, na przykład za pomocą grabi. Pamiętajmy, że mech nie nadaje się do kompostowania – należy się go całkowicie pozbyć.

zwalczanie mchu w trawniku\
Fot. pixabay.com


Czy środek szkodzi zwierzętom? Tak, dlatego po jego zastosowaniu nie można wypuszczać zwierząt domowych na ogródek przez tydzień czasu. W przypadku pastwisk termin ten wydłuża się do 4 tygodni.


Polecane
pixel