Skuteczny nawóz organiczny - co, jak i gdzie kompostować?

Mech ciągle rozmnaża się na trawniku? Twoje rośliny nie chcą rosnąć, a iglaki więdną? Nie masz pomysłu jak prowadzić ogród, aby był zawsze piękny i zdrowy? Kluczem do sukcesu jest regularne zasilanie. Aby było naprawdę skuteczne, wybierz nawóz typu organicznego. Podstawowe informacje o naturalnym zasilaniu, jego zaletach i zastosowaniu znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule: Kompost - czym jest, jak go przygotować, do czego można go wykorzystać? Natomiast dziś piszemy o sposobach jego pozyskiwania.
Marzysz o pięknym ogrodzie? Zainwestuj w nawóz naturalny
Skuteczny nawóz ogrodniczy dla każdej uprawy może być inny — wie to nawet początkujący ogrodnik. Najwięcej pozytywnych opinii zbiera jednak naturalny sposób zasilania. Rośliny zielone czy ozdobne dzięki składnikom organicznym rosną szybciej i zdrowiej! Jeśli zależy Ci na natychmiastowych efektach, zainwestuj w gotowy produkt ze sklepu Rolmarket. W naszej ofercie znajdziesz nawóz jesienny, nawóz płynny oraz granulowany. Zafunduj roślinom optymalny wzrost i zainwestuj w dobrej jakości kompost. Zanim się obejrzysz, Twój ogród będzie naprawdę piękny.
Chcesz zainwestować w wieloskładnikowy, uniwersalny nawóz organiczny? Zobacz nasz asortyment »
Jeśli jednak masz dużo wolnego czasu, lubisz spędzać go w ogrodzie i żadna praca Ci niestraszna, przygotuj swój własny kompost. O poszczególnych zadaniach przeczytasz poniżej.
Składniki kompostu — które rośliny należy wybrać?
Okazuje się, że składniki kompostu nie mogą być przypadkowe. Niektóre rośliny neutralizują pozytywne działanie nawozu naturalnego, a więc należy ich unikać. Inne z kolei stanowią o jego jakości.
Rośliny oraz ich pozostałości, które wzbogacają naturalne nawozy ogrodnicze:
- Resztki roślinne pozostałe w ogrodzie (liście zawierają najwięcej żelaza).
- Rozdrobniona kora i wióry.
- Glony oraz muł z oczka wodnego.
- Surowe odpady kuchenne: obierki, skorupki, fusy, tektura czy czysty papier.
- Popiół drzewny (zawiera w sobie związki wapnia oraz potasu).
Resztki, które nie nadają się do kompostowania to:
- Odpadki po gotowanych rybach oraz mięsie.
- Obierki cytrusów czy innych owoców egzotycznych.
- Chemia spożywcza i leki.
- Odchody zwierząt.
- Chwasty z nasionami.
- Rośliny zainfekowane przez różnego rodzaju choroby.
- Liście olchy, dębu oraz orzecha włoskiego, igły cisa.

Jak wykonać nawóz organiczny? Sprawdzone informacje
Aby kompost był wysokojakościowy, należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Jak zacząć? Na samym dnie ułóż gałęzie oraz grube pędy pocięte na mniejsze kawałki. Przykryj je zwykłą ziemią lub dojrzałym nawozem, który kupisz w sklepie. Następnie połóż odpadki organiczne o grubości około 20 centymetrów. Każdą tak stworzoną warstwę pokryj ziemią, dolimitem lub kredą. Materiał powinien być przez cały czas wilgotny. Nie dopuszczaj do jego przesuszenia — podlewaj go podczas trwania upałów. Co jakiś czas możesz rozluźnić kompost poprzez nakłuwanie jego struktury widłami bądź metalowym szpikulcem. Nie ubijaj go zbyt mocno, bo nie będziesz mógł go później rozłożyć pod roślinami. Ciężko stwierdzić, czy samodzielnie zdołasz uzyskać inną formę kompostu — naturalny nawóz granulowany lub nawóz płynny lepiej kupić w sklepie. Eksperymenty mogą pójść nie po Twojej myśli, po co więc ryzykować?
W czym przygotować kompost? Narzędzia pomocne w pracy
Najskuteczniejszym narzędziem do uzyskania kompostu jest kompostownik. Jak wybrać odpowiedni produkt, aby wykorzystać jego możliwości w stu procentach? Przeczytaj i sprawdź.
Najłatwiejsze w użyciu są kompostowniki z tworzywa sztucznego — w zależności od potrzeb możesz wybrać pojemniki jednokomorowe lub kilkukomorowe. Wyróżniają się prostą konstrukcją, której struktura może przyspieszyć proces kompostowania. Dzięki ochronie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ograniczeniu parowania oraz ciągłemu dopływowi świeżego powietrza, stworzysz bardzo wysokiej jakości nawóz organiczny już w kilka miesięcy. Sprawdź kompostowniki Compogreen dostępne w naszym asortymencie — są lekkie, niedrogie, dostępne w wielu rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych. Bez przeszkód stworzysz w nich nawozy jesienne dla swoich upraw.
Alternatywą mogą być kompostowniki z metalu — proces kompostowania przebiega w nich sprawnie, przez co nie musisz tak często go kontrolować oraz przerzucać materiału. Możesz dokupić do niego dopasowaną pokrywę, aby zabezpieczyć resztki przed szkodnikami oraz gryzoniami. W tym przypadku sprawdzi się także siatka o gęstych oczkach. Istnieją jeszcze kompostowniki drewniane oraz murowane z pustaków — jednak ich wykorzystanie nie jest tak efektywne jak dwóch przedstawionych powyżej.

Podsumowanie — jakościowy nawóz ogrodniczy jest naturalny!
Każdy z nas marzy o pięknym ogrodzie. Aby urzeczywistnić sny, warto zacząć działać! Regularne zasilanie jest w stanie poprawić kondycję wszystkich roślin w Twojej zielonej przestrzeni. Wybierz nawóz naturalny wysokiej jakości dostępny w naszym sklepie, dbaj o swoje uprawy i ciesz się z szybkich efektów swoich prac. Życzymy powodzenia!