Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Sposoby na karczowniki, nornice, krety

2021-06-16
Sposoby na karczowniki, nornice, krety

Kopczyki świeżej ziemi i podziemne tunele pojawiające się na trawniku i w ogrodzie to znak, że odwiedzają nas regularnie karczowniki, nornice i krety. Walka z nimi nie jest łatwa, ale konieczna, bo nie tylko psują estetykę ogrodu, ale również niweczą wysiłki wkładane w naszą pracę wkładaną w uprawę roślin ozdobnych i warzyw. Zobaczmy, jakimi metodami można pozbyć się karczowników, kretów i nornic z ogrodu.

Kret, nornica, karczownik ziemnowodny - co musisz o nich wiedzieć?

Zanim zaczniemy omawiać sposoby na zwalczanie szkodników w ogrodzie, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, bo dzięki temu będzie można lepiej rozpoznać, czy w ogrodzie panoszą się karczowniki, czy może jednak są to nornice lub krety. 

Karczownik ziemnowodny żyje najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego bywa nazywany również szczurem wodnym, choć z prawdziwym szczurem nie ma wiele wspólnego. Karczownik kopie podziemne korytarze zwieńczone kopcem, przy czym kopiec stworzony przez karczownika jest zwykle bardziej płaski niż kopiec kreta, a wejście do tunelu ma jajowaty kształt i szerokość ok. 5-6 cm. Żywi się korzeniami, kłączami i cebulami, więc to właśnie on jest głównym winowajcą zniszczeń w ogrodzie warzywnym i cebulowym 

Kret to ssak prowadzący podziemny tryb życia, żywiący się dżdżownicami, larwami owadów i drobnymi kręgowcami. Nie jest on zatem odpowiedzialny za zniszczone plony, a jego obecność w ogrodzie skutkuje zniszczeniami w trawniku i grządkach oraz powstaniem kopców, które niweczą wysiłki wkładane w pracę w ogrodzie. Nie zapada w sen zimowy, dlatego nie powinno Cię dziwić, że świeże kopce pojawią się nawet w ciągu zimy, wychodząc ponad zaśnieżoną połać ogrodu.

Kopce kreta są wyższe i bardziej strzeliste od kopców tworzonych przez karczowniki, ale jeśli nie masz pewności, z którym ze szkodników masz do czynienia, to wystarczy rozkopać kopiec na odległość kilkudziesięciu centymetrów i pozostawić w takim stanie na kilka godzin. Jeśli po tym czasie kopiec zostanie odbudowany, to masz do czynienia w karczownikiem, gdyż krety nigdy nie odbudowują swoich kopców.

Nornica to zwierzę z rodziny chomikowatych, które zamieszkuje głównie tereny leśne, a zatem jest raczej mało prawdopodobne, że to ona jest sprawcą szkód w Twoim ogrodzie. Nornica co prawda ryje korytarze, ale raczej w poszyciu leśnym, choć zdarza się to również tuż pod powierzchnią ziemi. Jest jednak dużo mniejsza od karczownika, którego długość ciała może sięgać nawet to 15-25cm, podczas gdy ciało nornicy ma maksymalnie do 10cm. Wydaje się zatem, że jeśli zauważysz podziemne korytarze w swoim ogrodzie, to ich twórcą prawdopodobnie jest karczownik lub kret, a nie nornica.

Jak się pozbyć karczownika z ogrodu?

Jednym ze sposobów, który pozwoli pozbyć się karczownika z ogrodu, jest stosowanie pułapek. Pułapki na krety i nornice mogą mieć bardzo różną formę i zasadę działania. Są wśród nich żywołapki - pułapki żywołowne, które pozwalają złapać karczownika nie czyniąc mu krzywdy. Mogą to być pułapki tunelowe, wyposażone w specjalną zapadkę, która uruchamia się, gdy zwierzę wejdzie do środka. Stosowanie tej pułapki nie powoduje żadnych uszkodzeń ciała karczowników i kretów, a złapane w nią szkodniki należy wywieźć daleko w teren.

Dobrym sposobem stosowanym do zwalczania karczowników jest stosowanie zapachów i dźwięków, które działają drażniąco na szkodniki. Karczowniki nie lubią zapachu takich roślin jak czarny bez, lawenda, aksamitki czy mięta, dlatego umieszczenie ich w korytarzach pozwoli odstraszyć te gryzonie. 

Karczownik nie lubi też drażniących dźwięków, dlatego warto zainstalować odstraszacze na zwierzęta, które emitują niesłyszalne dla człowieka, ale drażniące dla karczownika dźwięki. Decydując się na ich montaż należy sprawdzić zasięg i dobrać taką liczbę urządzeń, żeby emitowane przez nie dźwięki pokryły w całości teren naszego ogrodu.

Karczownik należy co prawda do zwierząt żyjących w pobliżu zbiorników wodnych, ale nie przepada za ciągłym kontaktem z wodą. W związku z tym zwalczanie karczowników może się odbyć poprzez zalewanie korytarzy wodą. Metoda jest prosta i skuteczna, choć wymaga systematyczności, gdyż działa tylko wtedy, gdy korytarze faktycznie są ciągle napełnione wodą, a nie jest to tylko jednorazowa akcja. 

Skuteczne sposoby na pozbycie się kretów

Krety, są niemal ślepe, ale podobnie jak karczowniki, są wrażliwe na zapachy i dźwięki, dlatego jedną z najskuteczniejszych metod umożliwiających walkę z nimi jest wkładanie gałązek mocno pachnących roślin do tuneli. Można również zdecydować się na użycie takich produktów jak świece dymne lub karbid. To metody humanitarne, które nie powodują śmierci zwierzęcia, ale odstraszają go i zmuszają do opuszczenia terenu ogrodu.

Krety nie lubią również hałasu, dlatego ich zwalczanie może wspomagać umieszczając ultradźwiękowe odstraszacze lub wbicie rurek z plastikowymi butelkami lub puszkami, które poruszając się będą robić hałas. Jest to metoda prosta do zastosowania, natomiast mało estetyczna i może być trudna do zaakceptowania przez osoby, którym zależy na tym, by ich ogród był nie tylko wolny od kretów, ale i ładny, bez wątpliwej urody dekoracji tego rodzaju.

Do zwalczania kretów można stosować również różnorodne trutki na szkodniki, m.in. race, które wybuchają pod ziemią i powodują natychmiastową śmierć kretów. Jest to pułapka pozwalająca skutecznie pozbyć się kreta, ale przez wiele osób nieakceptowana, ze względu na jej definitywny charakter.

Jak uniemożliwić dostanie się kreta i karczownika do ogrodu?

Zwalczanie szkodników w ogrodzie można z powodzeniem zacząć wcześniej, zanim gryzonie zaczną czynić szkody. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pomyśleć o tym, by zakopać w ogrodzie siatki przeciw kretom. Najlepiej zrobić to w momencie zakładania ogrodu, gdy można sobie pozwolić na zdjęcie wierzchniej warstwy gleby. Siatkę taką układa się szczelnie na terenie całego ogrodu, dbając o dobre uszczelnienie pomiędzy kolejnymi pasami siatki. Na wierzch nasypuje się ziemię i sieje nasiona traw lub inne rośliny, które chcemy mieć w ogrodzie. Dzięki temu nie są potrzebne żadne pułapki i inne metody zwalczania gryzoni, bo zwyczajnie nie dostaną się one do wnętrza ogrodu.

Alternatywą dla tej metody jest umieszczenie siatki pionowo, wzdłuż ogrodzenia działki, co będzie stanowić mechaniczną zaporę dla gryzoni. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy działka jest ogrodzona ze wszystkich stron, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować tę metodę w urządzonych ogrodach, gdyż nie wymaga aż takiej ingerencji w grunt, jak ułożenie siatki w poziomie.

 

pixel